В розробленому фахівцями Світового Банку меморандумі під назвою «Стратегічний вибір для прискорення та підтримки зростання в Україні» подана комплексна оцінка всього досвіду економічного зростання країни за останні 10 років. Крім того, в документі накреслено подальші перспективи економічного розвитку. Нагадаємо, що попередній меморандум Світового Банку для України було презентовано в 2004 році.
Як розповів «Дню» директор Світового Банку в Україні, Білорусі та Молдові Мартін Райзер, найбільшим прорахунком минулого десятиріччя було те, що вся економічна політика розраховувалася лише на кілька місяців. Вперед на 10 років не дивилися, зазначив Райзер.
У звіті вказується, що протягом 2000 р. і середини 2008 року вітчизняну економіку рухали вперед два фактори: зростання торгівлі та значний притік капіталу, який особливо посилився після помаранчевої революції. Однак після світової кризи, навряд чи ці фактори будуть відігравати вирішальну роль для відновлення української економіки, вважає старший економіст Світового Банку та координатор програм економічного розвитку в Україні, Білорусі та Молдові Пабло Сааведра.
В той же час, швидкі темпи зростання ВВП у попередні роки маскували безліч вразливих місць української економіки, які проявилися в період світової фінансової кризи. Зокрема, за словами Сааведри, приховані ризики стосувалися слабкого фінансового нагляду та управління ризиками, поганого інвестиційного клімату та значного фіскального дефіциту, спричиненого зростанням соціальних виплат.
Словом, місця для реформ більше ніж досить. Тому експерти банку запропонували українській владі своєрідний каталог економічних рекомендацій, які знадобляться для розробки довгострокової стратегії розвитку держави. І, видається, що не прислухатися до цих порад владі буде важко. Адже Світовий Банк — один із основних міжнародних фінансових партнерів, який кредитує чимало українських інвестиційних проектів та надає уряду бюджетну підтримку.
«Рушійною силою економічного відновлення та сталого розвитку має стати вища продуктивність, а для цього потрібно, щоб Україна розпочала фіскальні та структурні реформи, здійснення яких затримувалося останнє десятиріччя», — говорить старший економіст Світового Банку та координатор програм економічного розвитку в Україні, Білорусі та Молдові.
«Необхідно прагнути до зменшення державного втручання, дати приватному сектору можливість успішно розвиватися і стимулювати розвиток за правилами ринкової конкуренції, аніж завдяки політичним зв’язкам та патронажу», — доповнює його Райзер.
На думку експертів Світового Банку, в наступні 10 років Україні потрібно проводити фіскальні реформи, поліпшувати інвестиційний клімат та реформувати державний сектор (зокрема, покращувати судову систему, зменшувати корупцію та бюрократію тощо). В короткостроковій перспективі ключову роль у становленні вітчизняної економіки відграватиме відновлення банківського кредитування та зміцнення регулювання фінансового сектору.