Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Каталонія засудила геноцид українців

«Міжнародне визнання парламентами світу акту Голодомору в Україні — процес безперервний»
7 квітня, 2009 - 00:00
1933. ФЕДІР ГЛУЩУК, КИЇВ, УКРАЇНА. З КОЛЕКЦІЇ РОБІТ: ГОЛОДОМОР ОЧИМА УКРАЇНСЬКИХ ХУДОЖНИКІВ. ЗБЕРІГАЧ: МОРГАН ВІЛЬЯМС

Інформація про геноцид українського народу 1932—1933 років набуває поширення і знаходить відгук у світі, все більше країн засуджують Голодомор. Звісно, іноді чуже лихо може найкраще зрозуміти той, хто сам колись переживав подібне. Іспанія впродовж років була жертвою франкістської диктатури й репресій. Тепер у зв’язку з 75-річчям трагедії українського народу історичний факт Голодомору було визнано міською радою міста Санта Сусанна (Каталонія). Каталонські депутати ухвалили резолюцію про засудження Голодомору 1932—1933 років. У резолюції зазнається, що «незважаючи на міжнародне визнання цього факту, згадана рана не загоюється. Ми не повинні забувати про фізичні розправи над громадянським населенням для того, щоб захистити права, свободи та ідеали людей й висловити своє засудження тоталітарного режиму». Каталонська резолюція містить посилання на дані українських дослідників історії, які «підтверджують, що голод не був викликаний ані природними, ані соціальними факторами, а політичними мотивами. Основною метою Голодомору було встановлення тоталітарного державного контролю над усіма верствами населення для викорінення традицій та знищення культури українського народу». Іспанія «особливо чутлива до відновлення історичної пам’яті, оскільки також впродовж років була жертвою франкістської диктатури й репресій. Пам’ятати — це моральний обов’язок не тільки по відношенню до тих, хто пережив такі жахливі часи в історії України, але це потрібно й заради сьогодення та майбутнього людства, щоб помилки та страхіття минулого не повторилися. Ми вшановуємо, перш за все, тих, хто боровся, виявляв супротив та загинув, захищаючи свої права на життя та людську гідність, оскільки наступні покоління мають пам’ятати про цих людей та про їхню долю», — зазначається у резолюції.

Міська рада міста Санта Сусанна більшістю голосів закликала продовжувати роботу в ім’я мирного співіснування народів і висловила засудження цього ганебного злочину проти громадянського населення. Раніше, 13 червня 2008 року, парламент Каталонії ухвалив інституційну Декларацію у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору в Україні з метою вшанування пам’яті жертв серед населення України внаслідок Голодомору 1932—1933рр. та одностайно засудив будь-які прояви геноциду або попрання прав людини сьогодні та у майбутньому.

Нагадаємо, що історичний факт Голодомору 1932—1933 років в Україні визнали в офіційних документах понад 70 країн світу. Актом геноциду Голодомор назвали президенти, глави урядів і парламентів 26 країн світу. У 2003 р. у зв’язку із 70-ми роковинами геноциду українського народу Асамблея Об’єднаних Націй визнала національною трагедією події 1932—1933 рр., які відтоді називаються на міжнародному рівні Голодомором.

Станіслав КУЛЬЧИЦЬКИЙ, доктор історичних наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту історії України НАН України:

— Для нас зараз найбільш важливим є визнання парламентами держав Голодомору в Україні геноцидом. Таким чином країни підтримують те, що український парламент зробив ще 2006 року: в Законі «Про Голодомор» визначив Голодомор 1932—1933 років як геноцид. З того часу ми добиваємося, щоб інші парламенти світу солідаризувалися з рішенням нашої Верховної Ради, після чого отримаємо моральне право звернутися до Організації Об’єднаних Націй та поставити на її розгляд питання про прилучення злочину 1932—1933 років до Конвенції ООН про геноцид.

До речі, боротьба євреїв за визнання Голокосту геноцидом відбувалася кілька десятиліть. Зрозуміло, що на визнання Голодомору країни світу поки що ідуть теж не дуже охоче. І кожне нове рішення ще однієї держави для нас має велике значення. Каталонія — частина Іспанії, проте каталонці вважають себе окремою нацією. Тому їхня думка і їхне рішення надзвичайно важливі.

Я знаю, чого зараз добивається українське посольство у Вірменії —країні, яка теж пережила геноцид — визнання вірменським парламентом злочину проти української нації. Моя книга із серії «Бібліотека газети «День» «Почему Он нас уничтожал? Сталин и украинский Голодомор 1932—1933 годов» перекладена вірменською мовою. У кінці травня — на початку червня цей переклад вийде у вигляді окремої книги.

Важливо, щоб відносно того, що Голодомор був геноцидом, чітко висловилися США. Сучасні американські конгресмени, не беручи на себе визначення Голодомору, посилаються на висновок комісії Джеймса Мейса (Комісія з розслідування українського Голодомору 1932— 1933 років в Конгресі США) 1988 року. Ця комісія Голодомор визнала, а сам Конгрес і сучасне покоління конгресменів цього ще не зробили.

Василь КИРИЛИЧ, речник МЗС України:

— Міжнародне визнання національними парламентами та світовими організаціями акту Голодомору в Україні засвідчує, що цей процес є безперервним. Винятково важливим є те, що збільшується кількість національних парламентів і громад окремих міст, які визнають і засуджують геноцид 1932— 1933 років в Україні з боку тоталітарного режиму Сталіна. У даному випадку таке рішення ухвалило місто Санта Сусана в Каталонії. Отже, системна і послідовна робота по засудженню Голодомору в світі триває. І кожний наступний крок — великий чи малий — є надзвичайно важливим для нас. А саме ухвалення такого рішення міста Санта Сусана може бути ще одним кроком для консолідованого загальнонаціонального рішення Іспанії з питання засудження Голодомору в Україні.

Аліна ПОПКОВА, «День»
Газета: