Досі перед очима фантастичні стрибки з жердиною киянки Анжели Балахонової минулого вівторка на стадіоні НСК "Олімпійський". Це був, на жаль, показовий виступ переможниці Кубка Європи-97 перед учасниками II юнацьких спортивних ігор України. Чому "на жаль", видно із серії спроб, виконаних спортсменкою: 4 м 10 см, 4.20, 4.30 (із другої спроби), 4.35, 4.40 (із другої спроби). Офіційний рекорд світу нині дорівнює 4.45 і належить австралійській спортсменці Еммі Джордж. В її доробку політ і на 4.50, але він поки в ранзі рекорду світу не затверджений.
Рекорд України (4.25) встановлений саме на тому Кубку континенту в очній боротьбі Балахонової з німкенею Андреа Міллер, яка десь днів за десять до кубкових стартів стала володаркою рекорду Європи, стрибнувши на 4.30. Згодом його перевершила Даніела Бартова з Чехії - 4.32. Поздоровити ж Анжелу з рекордом - не можемо, бо згідно з існуючими міжнародними правилами, "бити" їх можна лише на турнірах відповідного рангу.
Коротка довідка. Рік народження - 1972-й, зріст, вага і статура - типової представниці спортивної гімнастики. Ще 1995 року та в першій половині 1996-го вважалася спринтеркою. До того ж - непоганою, бо прізвище цієї тернопільчанки можна знайти в списках 50-ти найкращих на 200-метрівці за всю історію української легкої атлетики. Сьогодні Анжела живе і тренується в Києві, знімаючи житло і намагаючись розв'язати проблему прописки та власної квартири.
Живе, бо тут стадіон, де хоч стрибкова "яма" вся в дірках (за невдалого приземлення можна наразитися на дуже важку травму), але все ж є. Головне, тут її тренер. Спортсменка, повністю розділяючи переконання Юрія Цасюка ("у суто чоловічому виді й стрибати треба "по-чоловічому"), вперто над цим і працює. Наполегливості й характеру їй - не позичати.
Підтвердженням цього може стати ситуація, за якої спортсменка спромоглася перемогти на кубкових стартах у Мюнхені. Свої сподівання вона покладала на нову довгу жердину, зроблену на замовлення якраз під її вагу та зріст. Такий снаряд різко змінює характер рухів та техніку стрибка, але й "катапультує" вище. Унікальний спортивний інвентар мав дістатися до Німеччини через Париж, але кудись зник. Оголошений ледь не по всіх аеропортах світу розшук "надибав" Анжелин вантаж у... Швейцарії, звідки його і доставили за годину до початку змагань.
Про стан спортсменки годі й казати, враховуючи ще й незаліковану травму стопи. Додайте до цього виснажливу спеку, від якої було ніде сховатися й майже 5-годинний стрибковий "марафон". З одного боку, поруч були спортсменки, що розпочинали стрибки з висоти 2.80... З іншого, Міллер та росіянка Світлана Абрамова, в якої українська легкоатлетка ще ніколи не вигравала.
Утім послухаємо саму Анжелу:
- 3.90 та 4 "рівно" я подолала з першої спроби. При 4.10 намагаюся бігти так, щоб "пробити" шквальний вітер і в двох випадках заступаю на дві стопи. А треба сказати, що я ніколи жодну висоту не долала з третьої спроби. Такий ось настрій: якщо не беру, то й не беру... Уявіть, як я перехвилювалася, аж темно в очах. Нарешті, вдалося розсердитися, зібратися і... таки перелетіти планку. Зраділа, немов встановила світовий рекорд.
На секторі, - веде далі наша співрозмовниця, - залишилося троє (Міллер, Джанін Уїтлок з Великої Британії і я). 4.15 я пропускала. Міллер їх подолала, а англійка на цій висоті вибула. Першу спробу на 4.20 Андреа виконала вдало, а я - ні. Проте заспокоюватися їй було зарано, я з другої спроби теж долаю. На 4.25 ролі помінялися. Після двох "осічок" англійка переносить останню спробу на 4.30. На цьому рубежі я стрибаю вже першою. Планка похиталася - похиталася і... впала. Стрибок, як ми кажемо, був "беручим". Міллер - також збила, отож її тактичний хід не спрацював...
...Перетерпівши біль, Балахонова перемогла. Переконавшись у принципі, що рекордам - світовим, континентальним, національним - довго жити не судилося. Надто вже молода за стажем "жіноча жердина". Й поки цей вид вперше включено до програми зимового чемпіонату світу лише цього року, а до літнього - не включений і досі, формування "еліти" триває. Підключитися не пізно. І сама Анжела, і Юрій Федорович дотримуються такої думки. У Мюнхені вони орієнтувалися на результат у межах 4,35. Забракло якоїсь дещиці. Проте ж попереду серія комерційних стартів, Відкритий чемпіонат України (Київ, 11-14 липня), Всесвітня універсіада (21-31 серпня в Сицилії). Тож подивимося, на яку висоту цього сезону "катапультує" Анжелу Балахонову нова жердина...