Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Казахстан — Україна: століттями закріплена дружба

10 серпня, 2012 - 00:00

Із перших днів незалежності розвиток справді дружніх партнерських відносин з Україною має для нашої республіки важливе значення. Міждержавні відносини завжди вирізнялися взаємоповагою та доброзичливістю, прозорістю і всебічною взаємною підтримкою. Президент Нурсултан Назарбаєв — один із головних архітекторів динамічної різнопланової казахстансько-української співпраці, яка дедалі розвивається.

Із задоволенням хочу наголосити, що відчутний внесок у зміцнення двосторонньої взаємодії робить чинний Президент України Віктор Янукович. За його словами, в основі міждержавних відносин лежать «традиційно дружні, братні зв’язки між народами республік».

Особливо зазначу, що впродовж двох десятиліть країни активно підтримують широкий політичний діалог: за 20-річний період відбулося близько 50 офіційних двосторонніх зустрічей, у тому числі понад 20 — на рівні глав держав. Казахстан високо цінує дружні відносини з Україною як у частині просування двосторонніх контактів, так і в плані спільних дій для розв’язання актуальних проблем глобального та регіонального розвитку, збереження й підтримки миру, стабільності, боротьби з новими викликами і загрозами.

Зміцнення безпеки в галузі ядерної енергетики і режиму нерозповсюдження — ці теми однаково близькі Казахстану та Україні, яких об’єднав важкий спадок Чорнобильської катастрофи і наслідків випробувань на колишньому Семипалатинському полігоні. Саме тому, знову виражаючи солідарність з українським народом, минулого року — року 25-річчя аварії на ЧАЕС — Казахстан вніс два мільйони євро на будівництво об’єкта «Укриття».

Ми з упевненістю констатуємо наявність у політиці двох держав спільних поглядів та підходів у найважливіших аспектах сучасного міжнародного життя. Дружня Україна однією з перших підтримала заявку нашої республіки на посаду голови ОБСЄ і схвалює інші казахстанські ініціативи з питань забезпечення безпеки, включаючи Нараду з питань взаємодії та заходів довіри в Азії.

Досвід РК у питанні головування в ОБСЄ 2010 року з проведенням історичного саміту організації високо оцінено українським керівництвом, яке одним із перших всебічно підтримало нашого лідера і народ Казахстану з прийняттям історичної ухвали про проведення в Астані в грудні того ж року зустрічі у межах ОБСЄ на найвищому рівні.

Наступного року Україна також головуватиме в цій міжнародній структурі. Тому доречно відзначити, що за підсумками переговорів, які відбулись у квітні цього року в нашій столиці з українським колегою Костянтином Грищенком, ми дійшли єдиного розуміння важливості передачі найкращого казахстанського досвіду Україні.

У червні наш дипломат, посол Мадіна Джарбусинова очолила офіс координатора проектів ОБСЄ в Україні, а на початку року представник України Наталія Зарудна стала керівником Центру ОБСЄ в Астані. Я переконаний, що в ході українського головування дві держави взаємодіятимуть з усіх питань порядку денного Організації. Між міністерствами закордонних справ наших республік налагоджений механізм зовнішньополітичних консультацій.

Економічні відносини з Республікою Україна пріоритетні в зовнішній політиці Казахстану. Україна — це держава з величезними людськими ресурсами, промисловим потенціалом, унікальним географічним положенням, має вихід до моря, має у своєму розпорядженні ємкий внутрішній ринок і розвинуту транспортно-транзитну інфраструктуру. Взаємний товарообіг неухильно зростає. Торік він становив 4,4 млрд доларів і підійшов до позначки докризового 2008 року, коли цифра досягла майже 5 млрд. За I квартал поточного року показник становив 1,2 млрд доларів і, порівняно з аналогічним попереднім періодом, виріс на 27,7%. Таким чином, Казахстан залишається одним із ключових торговельних партнерів України.

Одним із чинників, які сприяють зміцненню двосторонніх відносин і зростанню товарообігу, є інституційна складова, створення представництв і спільних підприємств. На сьогодні в РК успішно працює понад 160 спільних казахстансько-українських підприємств, діяльність яких сприяє диверсифікації структури товарообігу і збільшенню обсягів економік двох держав, зокрема залученню передових технологій, вступу іноземних інвестицій, диверсифікації експорту, наповненню внутрішнього ринку.

У плані зміцнення культурно-гуманітарних зв’язків хотів би особливо наголосити на успішному проведенні в 2007 — 2008 роках Року Казахстану в Україні та Року України в Казахстані, що надало можливість урізноманітнити багато аспектів культурно-гуманітарної та науково-технічної співпраці, а також розширити персональні контакти між громадянами двох країн. За програмою Року Казахстану в Україні проведено понад 200 заходів, а за програмою Року України в Казахстані — близько 130. Українці ближче познайомилися із самобутньою та неповторною культурою казахського народу, а казахстанці — з багатовіковою культурою українського народу.

До культурного єднання казахського та українського народів значний внесок вніс великий український поет Тарас Шевченко, чия доля тісно пов’язана з Казахстаном. Твори Тараса Григоровича любив та високо цінував великий казахський поет і мислитель Жамбил Жабаєв, який написав поему на честь 125-річчя великого Кобзаря — «Гімн про Тараса». 350 малярських робіт, написаних його рукою в період заслання, з нового боку розкрили культуру і побут казахського народу, а верба, що її посадив поет на Мангишлацькому півострові, стала одним із найбільш одухотворених образних символів для митців Казахстану.

Мені особливо приємно зазначити, що в Казахстані з повагою ставляться до творчості Т. Шевченка і дбайливо зберігають ті місця, де він майже 11 років перебував у засланні. Наприклад, в одному із селищ Мангистауської області, де Шевченко жив і написав багато творів, відкрито музей. Практично в усіх містах є вулиці його імені, а в Актау встановлено найбільший у світі пам’ятник Кобзареві. Доброю традицією в культурному житті нашої країни стали щорічні Шевченківські читання.

Без сумніву, заплановане поточного року відкриття в Києві пам’ятника Ж. Жабаєву і в рік 200-річчя з дня народження Т. Шевченка — пам’ятника Кобзареві в Астані надасть новий імпульс відносинам наших держав. Крім того, слід зважати на те, що на 2013 — 2014 роки заплановано Дні культури Казахстану в Україні та України в Казахстані.

Іншим чинником, який позитивно впливає на двосторонні відносини в культурно-історичному сегменті, є наявність національних громад казахів та українців у двох країнах. У РК нині мешкає понад 330 тис. представників української національності, функціонує 26 українських громадських об’єднань, 56 філій. Казахстанські українці є повноцінними громадянами нашої республіки і невід’ємною частиною нашого багатонаціонального суспільства.

Українські національно-культурні об’єднання представлено в такій унікальній громадській інституції, як Асамблея народу Казахстану, яка об’єднує всі народності та етноси країни. Українська мова в деяких навчальних закладах вивчається як самостійний предмет, у деяких містах РК діють українські школи. Виходять в ефір теле- і радіопередачі українською мовою, видається республіканська газета «Вісті України».

У цьому контексті не можу не згадати про казахську громаду, яка мешкає в Україні. Її чисельність на сьогодні становить близько чотирьох тисяч осіб. Їх розосереджено в усіх регіонах України, вони займаються підприємницькою діяльністю, працюють у різних галузях державної служби, економіки, культури і мистецтва.

У рік 20-річчя встановлення дипломатичних відносин не може не бути приводом для оптимізму той факт, що ми маємо спільні скоординовані позиції з усіх гострих питань сучасності й активно зміцнюємо клімат взаємної довіри, а також спільно нівелюємо негативні тенденції, які можуть виявлятися як у двосторонніх, так і в багатосторонніх відносинах.

Тому, відштовхуючись від досягнутого і подолавши 20-річний рубіж, ми повинні спільними зусиллями пропрацювати нові шляхи розширення економічної, науково-технічної, культурно-гуманітарної співпраці. Для цього є всі передумови і найголовніше — політична воля керівників двох країн.

Глибоко переконаний у тому, що в подальші десятиліття відносини між обома країнами розвиватимуться на благо наших дружніх народів.

Єржан КАЗИХАНОВ — міністр закордонних справ Республіки Казахстан

Єржан КАЗИХАНОВ, спеціально для «Дня»
Газета: