Державне будівництво, розвиток демократії, забезпечення свободи слова — непрості завдання. Й останні події показують, що це завдання не під силу нинішньому киргизькому керівництву, яке після приходу до влади в результаті кривавої революції не може стабілізувати ситуацію в країні й впоратися із черговим міжетнічним конфліктом, що розгорівся днями на півдні країни. Ще недавно Киргизстан називали «острівцем демократії в Центральній Азії», але після двох революцій ця країна ніяк не може подолати безвладдя й фактично скочується в категорію failed state. Таким чином, Киргизстан може стати першою державою на пострадянському просторі, яка не відбулося і яка так і не змогла подолати протистояння між багатою північчю, у якій переважають киргизи, і бідним півднем, який переважно населяють узбеки.
Міжетнічні зіткнення між киргизами і узбеками почалися в місті Ош на півдні країни в ніч на п’ятницю. Учасники заворушень спалили цілі квартали житлових будинків, магазини, базари, а на вулицях чинять бешкет мародери. У місті досі тривають пожежі. За повідомленнями з Джалал-Абада, у місті перервано електропостачання, згоріла будівля університету й місцевої телекомпанії. Натовп захопив тут військову частину. За деякими даними, нападники оволоділи зброєю й викрали БТР. За словами представника МНС Киргизстану, у Джалал-Абадській області було розстріляно пожежну команду, що виїхала до місця пожежі.
У ніч на понеділок у південних районах Киргизії продовжувалася спорадична стрілянина. У другому за величиною місті Ош почалися перебої з водою й продовольством. На світанку озброєні мародери почали грабувати крамниці.
Протягом масових заворушень загинуло 118 чоловік, більш як півтори тисячі звернулися по медичну допомогу. Серед загиблих мирні жителі, міліціонери, а також депутат міської ради Оша й співробітник МНС. Понад 75 тис. етнічних узбеків із південних областей Киргизстану, де вже декілька днів тривають масові заворушення, перейшло на територію Узбекистану. За даними МНС Узбекистану, на території Андижанської, Наманганської й Ферганської областей організовані пункти для прийому біженців. Біженців забезпечують водою, харчуванням, медикаментами. З ними працюють психологи.
Нову хвилю насильства в Киргизстані експерти називають найбільшим міжетнічним конфліктом на території Центральної Азії за останні десятиліття. За декілька днів заворушень було спалено сотні будинків, магазинів і контор етнічних узбеків, що проживають у південних районах Киргизстану. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, ущент згоріли узбецький театр і узбецько-киргизький університет, при цьому за безчинствами натовпу спостерігали військові, що пересувалися по місту на БТР. На викрадених у власників узбецького походження автомобілях по Ошу роз’їжджають озброєні ломами й сокирами киргизькі підлітки.
Зараз представники ООН у терміновому порядку оцінюють розмір гуманітарної кризи на півдні Киргизстану, де багато узбеків були вимушені залишити свої будинки через спалах міжетнічного насильства. Генсек ООН Пан Ѓі Мун обговорив ситуацію в Киргизстані з представниками ЄС і ОБСЄ. Наразі відомо, що всі три організації відправляють до Киргизстану своїх посланців. Як повідомляють агентства, серед біженців переважно жінки й діти. Серед них є поранені.
У суботу голова тимчасового уряду Киргизії Роза Отунбаєва надіслала лист із проханням про допомогу президентові Росії Дмитру Медвєдєву.