Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Київ чекає на приїзд Константинопольського Патріарха

4 липня, 2008 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Як повідомляє RISU, Вселенський патріарх Варфоломей I очолить делегацію Вселенської патріархії на урочистостях в Києві з нагоди 1020-ліття хрещення Русі. Про це сказано у рішенні Священного синоду Вселенської патріархії. Рішення було прийнято у відповідь на запрошення Президента України Віктора Ющенка, який запропонував патріарху Константинопольському очолити ці торжества.

Синод Вселенської патріархії вирішив, що «Матір-Церква (Константинопольська), яка 1020 років тому привела український народ до хрещення, сьогодні приймає вищевказані запрошення і відправляє до Києва патріаршу делегацію, очолювану Його Всесвятістю».

Заступник глави Секретаріату Президента України Юрій Богуцький повідомляє, що Президент України направив запрошення взяти участь у святкуванні 1020-річчя хрещення Київської Русі також главам усіх помісних православних церков світу: «Ми очікуємо, що найближчим часом багато делегацій підтвердять свою участь у святкових заходах». Вважаємо, що це дуже добра новина для всіх православних України, адже саме Константинопольські ієрархи хрестили колишніх язичників — наших далеких пращурів (нагадаємо, що Москви в ті часи ще й не існувало, а патріаршою столицею це місто стало через кілька століть після Хрещення!).

Загальновідомо, що Московська патріархія несхвально відреагувала на те, що Президент України запросив на урочистості до Києва Вселенського Патріарха. І сьогодні Москва постійно твердить, що запрошення Константинопольського Патріарха на святкування 1020-річчя Хрещення Русі в Україні повинне, за церковними правилами, виходити від Патріарха Московського і всієї Русі, а не від Президента України. То ж, вочевидь, матимемо чимало клопотів із приїздом — чи не з приїздом — високих гостей із Москви. У будь- якому разі, секретар ОВЦС Московської патріархії протоієрей Микола Балашов відзначив, що «він нічого не знає про узгодження цього питання українською владою з керівництвом як Московського патріархату, так і УПЦ МП». Це узгодження для нього більш важливе, ніж участь Вселенського патріарха в урочистостях.

Коротко прокоментувати ситуацію, яка складається, погодився перший президент України Леонід Кравчук, який сьогодні займається справами відзначення 1020-річчя Хрещення Русі. Пан Кравчук нагадав, що на українській землі Константинопольські патріархи бувають нечасто. (Першим і передостаннім був патріарх Єремія I Транос, який мандрував Україною наприкінці ХVI століття, а останнім — патріарх Варфоломій I, що побував в Одесі в 1997 році. До речі, там, у Свято-Успенському монастирі, він зустрівся із Московським патріархом Олексієм II. І нічого — все пройшло спокійно!).

Поділ Українського православ’я, вважає пан Кравчук, то болюча історично-цивілізаційна проблема мільйонів українців, і вирішити цю проблему без втручання світового православ’я майже неможливо. Між тим, частина віруючих українців сьогодні фактично знаходиться поза духовним життям Вселенського православ’я, перебуває у повній ізоляції, як за глухим високим муром. Не є секретом також те, що все більша частина українців віддає перевагу не Московській церкві, а покладає надію на утворення власної, повноцінної, всіма визнаної Української православної церкви. Тієї церкви, яка за числом віруючих і сьогодні мало поступається Російській (якщо, звичайно, не враховувати «православну діаспору» РПЦ). «Тому, — каже Леонід Кравчук — так важливо користуватися кожною нагодою для спілкування із представниками світового Православ’я і так необхідно вивчати і підкреслювати роль Київської Русі в цивілізаційних процесах не тільки минулого, а й нашої доби.

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: