Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Київ почав готуватися до «Євро-2012»

Нам потрібно буде 100 мільярдів гривень
21 серпня, 2007 - 00:00

Про те, що Київ повинен стати європейською столицею всі говорять вже давно й постійно. Проте, хочеш — не хочеш, але до 2012 року місто обов’язково буде таким, інакше зганьбимося перед усім світом. Як уже відомо, через чотири з половиною роки до нас у гості приїдуть понад 200 тисяч футбольних уболівальників, щоб подивитися матчі за участі своїх улюблених команд. Колишній банкір, а нині — столичний міський голова Леонід Черновецький у проведенні в Києві основної частини футбольного чемпіонату бачить не лише честь для киян, але й пристойну вигоду. «Адже кожна людина, яка сюди приїде, привезе з собою гроші, значна частина яких залишиться в міському бюджеті», — говорить він.

Щоб гідно підготуватися до проведення футбольного чемпіонату, який триватиме три тижні, місто розробило грандіозну програму, яка стосується перетворення всіх сфер міської діяльності — починаючи з транспорту та закінчуючи якістю питної води. За словами першого заступника голови Київської держадміністрації (а також куратора проекту) Анатолія Голубченка, аби здійснити всі намічені плани Києву потрібно загалом близько 100 мільярдів гривень.

— Порядку 10 мільярдів гривень ми розраховуємо отримати з державного бюджету, десь 30 мільярдів повинні вишукати в міській скарбниці, а в іншому сподіваємося на інвесторів, без яких цю програму просто не подужати. Але якщо справимося (а це ми зобов’язані зробити), то за чотири роки Київ перетвориться невпізнанно.

До 2012 року в столиці реконструюють п’ять головних майдани (Вокзальний, Львівську браму, Московський, Либідський, Харківський), побудують 23 нові станції метрополітену (нарешті отримають «підземку» мешканці Троєщини й Теремків), майже повністю замінять рухомий склад наземного транспорту (за планами закупити 690 автобусів, 653 тролейбуса та 111 трамваїв, які, до того ж, відповідатимуть європейському рівневі та зі зручностями для людей із обмеженими можливостями). Не за горами також грандіозне будівництво, оскільки, за менш аніж п’ять років, потрібно встигнути спорудити 70 готелів (з них п’ять — п’ятизіркового класу), нову міську лікарню «швидкої допомоги», декілька музеїв (Івана Франка та шістдесятників), театрів, а також, найголовніше, реконструювати стадіон «Олімпійський» і побудувати ще один — новий.

Як повідомив начальник Головного управління комунального господарства держадміністрації Михайло Шпарик, великі перетворення чекають і на комунальне господарство міста. Зокрема, буде побудовано два сміттєпереробних заводи, два каналізаційні колектори, набагато якіснішою стане питна вода (на її очищення запланували 156 мільйонів гривень) і навіть збільшиться понад 165 кількість міських туалетів. Радує й те, що мають намір посадити нові дерева та створити дев’ять парків.

Оскільки, за попередніми прогнозами, 60 % уболівальників становитиме молодь, то для неї буде побудований ландшафтний парк площею близько 20 гектарів, міні-заповідник і наметове містечко.

— І це ще далеко не все. Ще лагодитимемо дороги, будуватимемо транспортні розв’язки, кемпінги, стоянки, культурно-освітні заклади та багато інших об’єктів. Усе це ми маємо зробити відповідно до вимог УЄФА. Звичайно, таких темпів у нас давно не було, але гадаю, що справимося, — вважає Анатолій Голубченко.

КОМЕНТАР

Сергій ВАСИЛЬЄВ, керівник Управління інформаційної політики Федерації футболу України:

— Невдячна це справа — гадати на кавовій гущі: зможе Київ здійснити свою програму підготовки до проведення «Євро-2012» чи ні. Скажу одне, це загальнонаціональний проект, який Федерація футболу України виборола для всіх українців. І кожне місто саме визначає межі своїх можливостей. ФФУ не піддає сумніву той факт, що столиця впорається з поставленими завданнями. Питання в іншому — якою ціною? Чи вдасться залучити інвестора для реалізації грандіозних планів? На жаль, у країні досі не запущений ефективний механізм із залучення інвестицій. Про це неодноразово заявляв президент ФФУ Григорій Суркіс, якому іноземні інвестори буквально проходу не дають. І доти, доки не буде створена прозора схема взаємовідносин влади з інвестором, на великі проекти в рамках підготовки до «Євро-2012», на жаль, розраховувати не доводиться. Кожний протягає ніжки по бюджетній одежинці...

Інна БІРЮКОВА, «День»
Газета: