Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Київські ВНЗ беруть шефство над школою в Криму

17 серпня, 2005 - 00:00

Учора «День» розповів про непросту ситуацію, що склалася навколо нової школи в селищі Комсомольському під Сімферополем. Більшість батьків просять, щоб у цій школі навчання велося українською мовою (у Криму лише шість таких шкіл). Тоді як інша частина батьків, яку під’юджують деякі місцеві політики, наполягають, щоб школа була російською, 620-ю на півострові. Сьогодні протистояння триває. Біля будівлі школи відбуваються мітинги та пікети, у яких беруть участь депутати Верховної Ради Криму, міської Ради, в селищі відбувся схід, учасники якого надіслали листа- звернення Президенту України Віктору Ющенку, прем’єр-міністру Юлії Тимошенко, голові Верховної Ради Володимиру Литвину, а також президенту Росії Володимиру Путіну та голові Держдуми Борису Гризлову. У проросійських кримських газетах цими днями опубліковано багато провокаційних публікацій, що сіють міжнаціональну ворожнечу, принижують українську культуру та мову, українську державу та її керівників. На одному з мітингів осквернили державний символ України — її державний прапор, як пише одна газета, «прапор українських націоналістів був порваний на клапті». Усі спроби представників українських суспільно-політичних організацій і органів влади пояснити необхідність вивчення державної мови та перспективи організації на базі школи якісного освітнього процесу зустрічають вороже ставлення з боку проросійських політиків, які відмовляються йти на діалог. Тим часом школа зобов’язана забезпечити волю батьків, які подали заяви про навчання їхніх дітей українською мовою, — заявляють у Міністерстві освіти Криму. Як розповів міністр освіти Криму Олександр Глузман, у серпні під час підготовки шкіл до навчання він отримав понад 600 дзвінків від батьків кримських випускників, які скаржилися, що їхнім дітям було складно вступити в українські вищі навчальні заклади через те, що кримські школи дають слабкі знання української мови та літератури, української історії, а також через те, що випускники практично не знають наукової термінології українською мовою при вивченні точних наук.

Як писав «День», Міністерство освіти Криму шукає можливості для компромісного вирішення проблеми в інтересах дітей. Зокрема опрацьовують варіанти надання школі особливого статусу з кількома мовами навчання, в школу вже завезено 9 тисяч сучасних підручників, для вчителів проводять тритижневі курси підвищення кваліфікації для покращання викладання українською мовою. Міністерство також веде переговори з Київським національним університетом імені Т. Шевченка, з університетом «Києво-Могилянська академія» про те, щоб вони взяли шефство над школою. По кримському телебаченню разом із міністром освіти Криму Олександром Глузманом виступив ректор Київського національного авіаційного університету професор Віталій Бабак, який сказав, що його ВНЗ бере шефство над школою в селищі Комсомольському. Річ у тому, що в цьому кримському селищі живуть переважно працівники аеропорту «Сімферополь» і кримських авіакомпаній, розташованих на його базі. Як заявив ректор, викладачі цього солідного вищого навчального закладу надаватимуть допомогу вчителям школи в організації навчального процесу, вестимуть деякі заняття, а також авіаційний університет гарантує, що протягом п’яти років щорічно по 50 випускників школи прийматимуть на навчання до університету за рекомендацією педагогічної ради школи.

Міністр освіти Криму Олександр Глузман сказав, що міністерство та керівництво Криму все зроблять для того, щоб на базі школи в Комсомольському була створена справді елітна гімназія, у якій висока якість освітнього процесу гарантувала б учням міцні знання української, російської, кримськотатарської та кількох іноземних мов.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: