Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Клас пiдтверджений

6 лютого, 2004 - 00:00

За оцінками багатьох зарубіжних політиків і експертів, відправка українського миротворчого контингенту до Іраку стала, мабуть, найрезультативнішим кроком, який підвищив котирування нашої держави в світі. У середу перша група зі 134-х українських миротворців, які виконували завдання в складі 5-ї окремої механізованої бригади в Іраку, благополучно повернулася до України. На військовому майданчику аеропорту Бориспіль військовослужбовців зустрічали міністр оборони Євген Марчук, головнокомандуючий Сухопутних військ України Петро Шуляк, рідні та близькі, журналісти.

Глава оборонного відомства від імені Президента України та керівного складу Міноборони України привітав миротворців із «успішним виконанням надзвичайно важливого завдання Батьківщини та поверненням на рідну землю». «Вам довелося підтримувати мир, облаштовувати безпечне життя людей в країні, приголомшеній важкими подіями. Ви брали безпосередню участь у створенні, облаштуванні та підтримці таких вельми важливих соціальних галузей, як освіта, охорона здоров’я та судочинство. І це назавжди залишиться в історії іракського народу. Те, що ви заклали там, проходячи службу в складних умовах, є добрим плацдармом того, щоб прапор і честь України було піднято на ще вищий рівень у рейтингу світових держав. І це оцінка не тільки Міністерства оборони, України загалом, а й світової спільноти, а також, що найважливіше, — самих іракців», — наголосив Є. Марчук у своєму виступі. Міністр також вручив прибулим Почесний знак Міністерства оборони «Миротворець України». Для багатьох із хлопців — це перші в їхньому житті нагороди. Тому на їхніх обличчях легко читалась гордість — за виконаний обов’язок, за своїх товаришів і свою країну, яка з почестями зустрічає своїх солдатів. А також втома — від важкого перельоту, чужої реальності, розлуки з близькими...

Одразу ж після нетривалої урочистої частини (адже не з прогулянки повернулися!), проходження прикордонного та митного контролів і спілкування з рідними миротворці вирушили до Білої Церкви, де пройдуть медичне обстеження.

А пізніше вони зможуть відпочити разом зі своїми сім’ями в санаторіях Міноборони. Як повідомив Євген Марчук, на сьогодні таке бажання виявили 270 військовослужбовців 5-ї бригади.

Самі миротворці, розповiдаючи про результати свого перебування в Республіці Ірак, насамперед відзначають відчутне професійне зростання. Причому, як зазначив в інтерв’ю журналістам підполковник Валерій Гмиза, який повернувся на батьківщину разом із першою групою миротворців, «для багатьох із тих, хто проходив службу в Іраку, саме перспектива якісного зростання, а не гроші, як думає багато хто, стала головною причиною рішення поїхати до Іраку». Результатом, зі слів миротворця, українці задоволені, адже «крім розвитку військових навичок, вони певною мірою набули ще й рис, характерних для дипломатів». Цьому посприяло постійне спілкування з місцевим населенням, що переживає складний період (адже в країні тривають воєнні дії), та неоднорідним за своїми релігійними переконаннями.

Цього самого дня до Іраку в рамках ротації прибула перша група українських миротворців — представників тепер уже 6-ї окремої механізованої бригади — чисельністю в 105 військовослужбовців. Ротацію особового складу планують завершити 3 березня. Нагадаємо, що всього наприкінці серпня до складу стабілізаційних сил в Іраку Україна відправила 1656 миротворців 5-ї омбр.

У 6-й омбр 47% особового складу віком до 25 років, 35% — 25-30 років, 16% — 30-40 років, решта — 40-50 років. У 23% військовослужбовців вища освіта, 14% — середня технічна, 34% — середня спеціальна і 29% — середня. 86 військовослужбовців 6-ї омбр раніше брали участь у миротворчих операціях, 54 — в бойових діях. У 6-ій омбр усі кадрові військовослужбовці або ж проходять службу за контрактом.

Україна бере участь у миротворчих операціях із 1992 року. За цей час українські військовослужбовці виконували завдання в 10 миротворчих місіях. Нині українські військові перебувають, зокрема, в Іраку, Сьєрра-Леоне, Ліберії.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: