Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ключові передумови

НАТО визначає сценарій зближення з Україною
8 червня, 2004 - 00:00

НАТО відзначає великий прогрес України на шляху військового реформування, однак наголошує на необхідності проведення чесних президентських виборів. Саме відданість демократичним принципам буде головною передумовою інтеграції Києва до Альянсу. Таким був лейтмотив третіх неформальних консультацій між міністрами оборони країн-членів НАТО і керівником військового відомства України Євгеном Марчуком. Дводенна зустріч, яка завершилася вчора, проходила у Варшаві.

Раніше аналогічні переговори вже проходили в 2002 роцi у Німеччині, а торік — у Сполучених Штатах. При цьому обидві зустрічі виявлялися досить продуктивними, а їхні результати численні експерти аналізують i досі. Так, після берлінських зустрічей Україна оголосила про своє бажання інтегруватися до НАТО — аж до повного членства в Альянсі. А після вашингтонських консультацій більш чітко вималювалася перспектива участі України в стабілізаційних силах в Іраку. У чому специфіка переговорів у Варшаві? По-перше, вони відбуваються після недавнього масштабного розширення Альянсу — він поповнився ще на сім держав. По-друге, зустріч проходить лише за три тижні до саміту НАТО у Стамбулі, де також візьме участь Президент Леонід Кучма. Власне, учасники зустрічі у Варшаві мали визначити, які питання стоятимуть на порядку денному засідання Комісії Україна—НАТО в Туреччині. Судячи з усього, Альянс зараз цікавить максимум три питання — подальше військове реформування в Україні, спільна участь України й НАТО в миротворчих операціях, а також відданість українського керівництва демократичним цінностям. Великі сподівання сторони також покладали на підписання меморандуму про взаєморозуміння між українським урядом та НАТО, в якому передбачається використання транспортної авіації України Північноатлантичним альянсом для своїх операцій.

Під час відкриття вчорашньої зустрічі міністр оборони України Євген Марчук, зокрема, заявив, що започатковані два роки тому консультації «стали форумом для обміну думками, підбиття підсумків співпраці, а також визначення перспективних напрямів подальшої роботи». Він, повiдомлює агентство ПАП, наголосив на «символічності» варшавських консультацій, оскільки сторони мали нагоду обговорити перед Стамбульським самітом «широкий спектр проблем — від реформування Збройних Сил України до спільної боротьби з тероризмом і участі в миротворчих операціях».

У свою чергу генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер підкреслив: «Україна є і залишатиметься партнером, з яким НАТО прагне проводити політичні консультації, так само як і розвивати практичну співпрацю. Ми багато досягнули разом, але існує істотний потенціал для того, щоб зробити більше». За його словами, Україна довела на багатьох прикладах, що «вона більше виробник і експортер, аніж простий споживач — це відіграє помітну роль у досягненні миру і безпеки на євроатлантичних теренах і поза ними». Генсек Альянсу подякував Україні за миротворчі зусилля — зокрема, за присутність на Балканах. Згадав він і про використання силами НАТО українських літаків для операцій в Афганістані, а також відзначив участь українців в коаліційних силах в Іраку.

Чималу увагу генсек приділив військовому реформуванню в Україні. При цьому він наголосив на значному прогресi України. «Військова реформа — завжди була критичною частиною Плану дій, і мені приємно заявити, що НАТО має більш інтенсивну співпрацю з Україною в цій сфері, ніж із іншими своїми партнерами», — наголосив Схеффер.

Проте Схеффер підкреслив, що Україна повинна демонструвати подібні успіхи і в інших сферах. Особливу увагу він звернув на те, що «розвиток громадянського суспільства і гарантії верховенства права — це ключові передумови» для зближення України з НАТО. Генсек, крім того, зауважив, що «вся міжнародна спільнота стежитиме за підготовкою президентських виборів» у нашій державі.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: