Два парламентськi дні цього тижня — середу і четвер — Верховна Рада присвятить «розбору польотів» і кадровому питанню в галузі приватизації. Спочатку йтиметься про зміну керівництва Фонду держмайна, а потім, за прогнозом спікера Володимира Литвина, це обговорення може «перерости» у своєрідний звіт голови ФДМ Олександра Бондаря, що залишає свою посаду. Проте його долю, швидше за все, вже вирішено (нагадаємо, Президент направив до парламенту подання на звільнення Бондаря і призначення нинішнього першого заступника Михайла Чечетова). Навряд чи багатьом у парламенті захочеться повторювати варіант Володимира Стельмаха, що так ні до чого і не привів — ВР, вiрогiдно, затвердить відставку «нічийного» на даний момент Олександра Бондаря і візьметься за Чечетова.
Утім, романтики прозорої приватизації все ж, можливо, візьмуть слово. Народний депутат Олег Беспалов сказав «Дню», що більшість призначень і переміщень вищих чиновників залишаються для нього зовсім не зрозумілими і не логічними. Він вважає, що парламент фактично вдруге (вперше — у ситуації зі Стельмахом) ставлять у ситуацію непрозорості, більш того, по суті — перед здійсненим фактом. Безпалов упевнений, що для покращання стану справ у ФДМ треба було б заслухати звіт О. Бондаря, з’ясувати проблеми, причини провалів, можливі перспективні рішення, причину звільнення і спитати, чому Україна за всі роки приватизації «виручила» 6 млрд. гривень, а Угорщина 12 млрд. доларів? Чому підприємства приватизуються «за копійки» і ким?
Подібні запитання, безумовно, прозвучать. Цього ж звичайно, не можна з упевненістю сказати про відповіді, які влаштовують всі сторони. Тим більше, що, за словами В. Литвина, Рахункова палата зі своєю «співдоповіддю» до моменту обговорення кадрової теми у ФДМ не встигає.
Головна колізія у «приватизаційні дні» парламенту повинна була розігратися навколо кандидатури нового голови Фонду. Хоча М. Чечетов і прославився саме своїм умінням подобатися всім, великої упевненості в тому, що він з першого разу подолає парламентський бар’єр, певний час не було.
Навіть заяви (у понеділок) першого віце-спікера Геннадія Васильєва, який назвав кандидатуру Чечетова на пост голови ФДМ найбільш прийнятною, і заступника глави СДПУ(О) Нестора Шуфрича про те, що центристські сили Верховної Ради підтримають кандидатуру Чечетова, ще не переконали тих, хто сумнівався. Саме в цей день «бунтівна» група «Демократичні ініціативи» (вона весь час заявляє, що у неї є квота в більшості — то на бюджетний комітет, то на Податкову, тепер — на Фонд), планувала проконсультуватися з прем’єр-міністром Віктором Януковичем щодо цієї кандидатури. Лідер цієї групи Степан Гавриш напередодні дипломатично передбачав: «Ми спробуємо визначити загальні позиції» з питання про призначення голови ФДМ. Він нагадав, що з групою «Демініцiативи» не було узгоджено питання про відставку О. Бондаря, а також подання про призначення нового голови ФДМ, чим було порушено процедуру. Крім того, в поданні Президента про призначення нового голови ФДМ зазначається, що таку позицію було узгоджено з парламентською більшістю. Однак, як сказав Гавриш, сьогодні на погоджувальній раді ця інформація не підтвердилася, і депутат навіть погрожував, що «Демініцiативи» ухвалили рішення висунути на цей пост представника своєї групи (який так і залишився невідомим). Ще раніше представники «Демініцiатив» заявляли, що якщо до них не прислухаються і цього разу, група може вийти з більшості.
Разом з тим Гавриш не може не розуміти, чого варта «демініціатива» iз зруйнування парламентської більшості. (У цьому випадку, можливо, довелося б «докуповувати» голоси «Нашої України», пообіцявши за це особливі умови приватизації певних підприємств і ризикуючи збільшити, таким чином, фінансові можливості «НУ» на наступних виборах. — Авт. ). «Ми розуміємо, — сказав він, — що це дуже відповідальна позиція, ми б не хотіли якимось чином розбалансувати державну політику». Група не закривала собі шлях до відступу і декларувала про свою готовність до «широких компромісів». При цьому, очевидно, йшлося не тільки про кандидатури голови ФДМ і його заступників, але й про конкретні приватизаційні проекти, що спричинили зміну ставлення «квотодержателів» до Чечетова.
Тим часом зустріч з прем’єром, схоже, не стала їхньою перемогою. Як повідомило «День» парламентське джерело, групу «просто построїли». Не випадково відомий діяч «Демініцiатив» Дмитро Святаш у вівторок передав «Дню» через свого прес- секретаря, що до четверга (дня голосування у парламенті) жодних коментарів не буде. Але момент істини не примусив на себе чекати. Після зустрічі «Демініцiативи» з Януковичем Степан Гавриш заявив, що вони згоднi підтримати Михайла Чечетова за умови підписання угоди про співпрацю між ним і групою. За словами С. Гавриша, прийнято рішення «не дестабілізувати ситуацію». Він також підкреслив, «що ми привели до влади саме коаліційний уряд». З цим сперечатися, справді, не доводиться, хоч «приватизаційна ініціатива» у черговий раз продемонструвала крихкість усіх коаліційних побудов у нашому парламенті: торги виникали з будь- якого приводу.
Тим часом не можна не сказати і про те, про що сам «квотний» Чечетов говоритиме на майбутніх зустрічах з парламентськими партіями і групами. Будучи претендентом на пост голови ФДМ, він, очевидно, як робив це і раніше, пообіцяє залишатися політично незаангажованим. А як повернеться справа надалі, сьогодні ніхто не зважиться передбачати. Дуже відповідальні «війни» за власність, що залишається в руках держави, потрібно провести на умовах ФДМ і українським фінансово-політичним угрупованням. Чечетову, щоб пройти парламент, доведеться щось обіцяти. Романтики сподіваються, що не заводи.