Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кобзар замерз

Держава завжди знаходить кошти для ювілейного ладану, не турбуючись про справжню повагу до культури
15 січня, 1999 - 00:00

У середу, 13 січня ц. р., віце-прем’єр Валерій Смолій та міністр культури Дмитро Остапенко переконалися на власні очі, що частина працівників музею займається зовсім не науковою роботою, а заготівлею дров.

У відповідь на заклик Черкаської облдержадміністрації допомогти канівцям у їхній скруті державні чиновники, прибувши на Гору, не змогли пообіцяти нічого конкретного. Адже торік культура в цілому була профінансована на 50% від затвердженої в бюджеті суми, а Національний заповідник Т.Г.Шевченка в Каневі профінансовано на 25% від потреби. За словами міністра культури Дмитра Остапенка, не менш сумні перспективи з коштами і на нинішній рік. Тим часом, як повідомив «Дневі» директор заповідника Ігор Ліховий, у нього на столі лежить повістка в Черкаський арбітражний суд із приводу невиплати зарплати міліціонерам, які охороняють музей. Тож якщо коштів не буде знайдено, не виключено, що могила поета незабаром залишиться ще й без спецохорони (до речі, чим не характеристика країни — необхідність охороняти могилу національного генія).

Доглядачам Гори не так уже багато й потрібно. Торік утримання всього комплексу Національного заповідника Т.Г.Шевченка в Каневі обійшлося державі в 150 тис. грн., — ця сума дорівнює вартості одного імпортного автомобіля для чиновництва. Не слід забувати, що Тарасова гора є одним із найпопулярніших меморіальних місць в Україні. Щороку її відвідує близько 100 тис. туристів.

І навряд чи втішили канівців слова Валерія Смолія, який, принагідно згадавши про 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка, котре відзначатиметься 2014 року, сказав, що постарається «зробити все, аби музей функціонував достойно». Та чи справді цього треба чекати 15 років? Звісно, до ювілею держава, як це у нас ведеться, знайде чималі кошти для помпезного куріння фіміаму навколо загальнонаціональної ікони, на яку перетворено Тараса Шевченка. Цю традицію нова влада старанно успадкувала від колишньої. Однак, певно, як і тій, радянській владі, чесне й критичне слово Кобзаря в будні їй не потрібне. То що, нехай мерзне від роковин до роковин?

Євген БРУСЛИНОВСЬКИЙ, «День»
Газета: