Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кодекс у тумані

Податкові адміністратори знову хочуть грошей наперед
29 липня, 2010 - 00:00

Тема податків і нового Податкового кодексу закономірно поступилася в суспільній увазі «родинній» проблематиці, пов’язаній з підвищенням газових і житлово-комунальних тарифів. Відступила, але, на жаль, нікуди не поділася. Своєчасне збирання податків і наповнення бюджету в загальнодержавному плані є сьогодні завданням №1. З іншого боку, не можуть порушуватися й права платників податків, не можна нехтувати справедливим і неупередженим ставленням до них із боку податкових органів. На цьому робив акцент Президент навіть у день нещодавнього святкування 20-річчя Української податкової служби.

Проблеми, втім, залишаються. У січні — червні податки, всупереч бравурним рапортам, становили 104,5 мільярда гривень, або лише 39,3% річного плану. Не виключено, що саме з цим пов’язані перестановки у найвищому начальницькому ешелоні ДПАУ. Одного заступника голови відомства звільнено, першого заступника понижено до рядового. Питання лише в тому, чи допоможуть ці жорсткі заходи стабілізувати податкові надходження?

Один з аполітичних старожилів ДПАУ, заступник її голови Сергій Лікар, прогнозує, що липневий план щодо податків не буде провалено. «У нас є всі шанси для виконання... Думаю, липень буде виконано відповідно до бюджетних прогнозів». За його словами, надходження до державної скарбниці цього місяця мають перевищити 9,9 мільярда гривень, проте з урахуванням очікуваного відшкодування ПДВ в обсязі 2,2 мільярда, вони становитимуть 7,8 мільярда гривень. Лікар зазначив, що головне навантаження щодо наповнення бюджету несуть 15—20 тисяч українських підприємств, з яких поки лише 4 тисячі підходять для роботи в режимі автоматичного відшкодування ПДВ.

Отже, Дошка пошани ДПАУ поки що теж недоукомплектована. Тим часом прем’єр-міністр, який особисто курирує це відомство, всіляко прагне підняти його престиж і запевнити громадян країни в тому, що воно адмініструє податки чесно й прозоро. «Із 1 серпня уряд почне реалізацію проекту з повернення ПДВ у вигляді облігацій з подальшою, звісно, їх монетизацією. На це ми підготували необхідні ресурси», — сказав прем’єр на прес-конференції в Києві у вівторок. І запевнив: «Ми ставимо перед собою завдання протягом двох-трьох місяців повністю розрахуватися з (гігантською, близько 17 млрд. грн.) заборгованістю з ПДВ». Чи відчують після цього якесь полегшення підприємства — платники податків? Авжеж, якщо, звісно, не зважати на те, що значна частина їхніх обігових коштів у результаті операцій з пдв-облігаціями буде вимита (через низький номінальний рівень прибутковості цих держоблігацій покупці спочатку виставлятимуть дисконт за ними 15—30%).

Зрозуміло, що докорінних змін у роботі податкової служби можна буде чекати лише після набуття чинності нового Податкового кодексу. На жаль, його доля після досить жорсткої критики Президента, який щодо нього відмовився від властивої регіоналам тактики штурму й натиску, поки що в тумані.

Тим часом робота над удосконаленням фінансової конституції країни, безумовно, триває. За даними джерела «Дня», сьогодні відбудеться засідання робочої групи під керівництвом віце-прем’єра Сергія Тігіпка, відомого своїми жорстко-ліберальними поглядами. Чи відступлять податкові ортодокси на чолі з прем’єром, які гостро переживають докори з боку Президента й підприємницької громадськості від того, що схема адміністрації податків у новому кодексі ще жорсткіша, ніж була досі? Думається, дискусія буде безкомпромісною.

Прем’єр був дуже здивований тим, що його проект Податкового кодексу викликав бурю критики, зокрема і з боку Президента. Він навіть наважився вступити з ним у заочну дискусію. На зустрічі з представниками ділових кіл Азаров заявив: «Витягнули, що Податковий кодекс нагадує податкове гестапо. Я вибачаюся, та ви візьміть наш Податковий кодекс і порівняєте з американськими податковими законами... Що ви тоді заспіваєте?!» Прем’єр стверджував, що у своїх новаціях уряд пішов на серйозні ризики. Запропонував знизити ПДВ із 20% до 17% і податок на прибуток із 20% до 15%. «Ми розглянули, хоч як важко нам це було, всі п’ять тисяч поправок, і ми відібрали 300 поправок, які ми врахуємо, з 5300... і в найближчі декілька днів цей варіант, який розглянув, до речі, комітет з питань податкової політики Верховної Ради, буде опублікований в «Урядовому кур’єрі», й приблизно місяць ми чекаємо від бізнесу пропозицій до цього варіанту. Потім ми ще раз зберемося, подивимося й спробуємо знайти баланс між необхідністю створити умови для інвестицій і необхідністю збирати податки», — виклав свій план Азаров.

Чи знайшов він порозуміння з бізнесом? З цим питанням «День» звернувся до президента Союзу податкових консультантів України Леоніда Рубаненка. «Сьогодні адміністративний раж податкової служби дуже затиснутий рамками закону №2181 про порядок погашення ПДВ. Це сьогодні головний ворог усіх податківців. І, звісно, в тому варіанті кодексу, який пройшов перше читання у Верховній Раді, всі ці досягнення, з погляду бізнесу, постаралися знищити. Проти цього здебільшого і повстав народ. Тому що практика адміністрування змінювалася абсолютно кардинально й на користь податківців. Той текст, який сьогодні знаходиться в парламентському комітеті із зауваженнями всіх депутатів, поки мало схожий на кодекс. Це в основному текст поправок до того, що ухвалено. Поправки, що пройшли комітет, повністю відповідають нинішній сприйнятій бізнесом практиці. Це величезний позитивний ривок. Але робота триває, й важко передбачити, що з цього залишиться. Ні поправки, ні новий текст, підготовлений з їх урахуванням, не опубліковано й не винесено на обговорення». «На жаль, — продовжує експерт, — сьогоднішня практика адміністрування податків, усупереч новому духу кодексу, який ми намагаємося в нього закласти, погіршується. У бюджеті грошей немає, й, звісно, до підприємств знову пішли замасковані «прохання»: заплатити наперед, на виплат або якось там іще».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: