Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коли депутати стають недоторканними?

30 квітня, 1999 - 00:00

Учора за це складне питання як з погляду права, так і конфлікту інтересів взявся Конституційний суд України. Подання МВС надійшло до КСУ на третій день торішніх парламентських виборів. За словами Олександра Штанька, заступника міністра внутрішніх справ України, з числа громадян, що заявили про свою участь у виборах, «13 були викриті у скоєнні злочину. Вісьмом із них уже було пред'явлено обвинувачення, до п'ятьох обрано запобіжний захід».

Правова колізія полягає в тому, з якого моменту настає депутатська недоторканність: ухвалення рішення виборчою комісією, отримання тимчасового посвідчення чи прийняття присяги, — а саме на останній позиції наполягає МВС.

Представник Верховної Ради, заступник голови Комітету з питань правової реформи Віктор Шишкін наполягає на тому, що Конституція України надає парламентаріям гарантії недоторканності, яка «не дозволяє навіть порушити проти них кримінальну справу, а також допитувати як свідка без згоди ВР». «Таке широке поле застосування принципу недоторканності розбещує, — заявив у КСУ Петро Коляда, перший заступник начальника Головного слідчого управління МВС. — Нині прокуратурою Києва розслідується кримінальна справа, порушена Печерським райсудом столиці за статтею 127 КК — фальсифікація результатів виборів. Виявлені факти, що в голосуванні за одного з народних депутатів брали участь неповнолітні й навіть десятки мертвих душ». Неможливість притягнути його до відповідальності під час виконання повноважень народного депутата нівелює добрі наміри правоохоронців. Хоча є й інший бік медалі. Скажімо, народний депутат Сергій Кондратевський потрапив до СІЗО в ніч підрахунку виборчих голосів. Чи не занадто виразний збіг обставин? Коли б статусу недоторканності депутати набували з моменту прийняття присяги, чи був би громадянин допущений до цієї процедури? З огляду ще й на те, що навіть у залі КСУ представники МВС не згадували про конституційний принцип презумпції невинності, констатуючи, що деякі народні обранці «скоїли злочини». При цьому О. Штанько зауважив, що суд лише «визначає ступінь вини особи».

Оксана ПАНЧЕНКО, «День»
Газета: