Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коли крокують не в ногу

Неузгоджена політика зашкодить газовим переговорам
20 листопада, 2009 - 00:00

Учора вночі на офіційному сайті Президента України Віктора Ющенка з’явився лист до російського президента Дмитра Медведєва. У ньому нагадується, що Україна пунктуально сплачує за російський газ, а також даються гарантії нормального транзиту російського газу європейським споживачам. У той же час, Президент України зазначає, що виконання своїх зобов’язань для України «надто обтяжливе», й пояснює це наявністю низки неринкових принципів в українсько-російських газових контрактах, підписаних у січні цього року. «Контракти передбачають можливість застосування до української сторони штрафних санкцій, ...тоді як не передбачено практично ніяких санкцій до російської сторони за можливе невиконання своїх зобов’язань», — зазначає Ющенко й наводить конкретні цифри українських втрат, спричинених несиметричністю згаданих контрактів: дефіцит бюджету НАК «Нафтогаз Україна» 2009 року понад 4 млрд. дол., зокрема, й недоотримані 2 — 3 млрд. дол. за послуги транзиту. Ющенко наполягає на невідкладних змінах до контрактів, оскільки «вже навесні наступного року українська державна компанія не зможе забезпечувати підготовку до наступного опалювального сезону, а у зв’язку з цим формуватимуться потенційні загрози щодо надійності постачання газу до України та його транзиту до інших країн Європи».

До кого насправді звернене це послання? Можна подумати, що таким чином українська сторона хоче вплинути на позицію прем’єр-міністра Росії Володимира Путіна під час роботи засідання Міжурядової українсько-російської комісії з економічного співробітництва, що розпочалося вчора в Ялті. Але напередодні прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявила, що на цій зустрічі газові питання взагалі не обговорюватимуться (хоча всього лише минулого тижня вона повідомляла, що питання постачання газу до України обговорюватимуться й обіцяла порушити питання, «як нам оптимізувати ціни для України на природний газ і як нам оптимізувати всі наші відносини»). До останньої хвилини не знали, що газова тема буде винесена за рамки засідання в Ялті, й у «Нафтогазі України». У середу заступник голови правління НАК Вадим Чупрун під час круглого столу «Україна — ЄС: спільні енергетичні виклики й перспективи» висловлював надію, що на комісії відбудеться юридичне оформлення незастосування з боку Росії санкцій щодо України за недобір природного газу. Він також повідомив, що в Ялті плануються переговори з газового питання як у вузькому, так і в розширеному складі.

Неузгодженість дій української сторони не може не викликати подиву. Директор Центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський у коментарі УНІАН навіть припустив, що «своїми діями Ющенко дає привід російській делегації зайняти на переговорах максимально жорстку позицію, зокрема в газових переговорах».

Тим часом, уряд Тимошенко, явно не поспішаючи загострювати відносини з Росією, одночасно намагається навести енергетичні мости з Європою й використати її авторитет для обережного тиску на Москву. Ніби на противагу досягненням Путіна, який зумів підписати з ЄС меморандум про попередження зриву газових постачань, а також схилити країни Європи, зокрема й головуючу в ЄС Швецію, до згоди на будівництво газопроводів, що йдуть в обхід нашої країни, Україна робить реальні кроки для того, щоб скористатися ініціативою Швеції, спрямованою на посилення енергоефективності в Східній Європі й, зокрема, в Україні, а також для вступу України в європейський договір про енергетичну співпрацю. (До речі, ініціатива Швеції, що здобула повну підтримку ЄС, — це ще й чималі гроші, які спрямовуються на вивчення й впровадження в нашій країні передового європейського досвіду в енергозбереженні, використанні відновлюваних джерел енергії й охороні довкілля, у підвищенні конкурентоспроможності вітчизняних товарів). За словами віце-прем’єр-міністра України Григорія Немирі, інтеграція України в Європу розпочнеться з інтеграції у європейський енергетичний простір — у грудні цього року в Загребі можуть ухвалити відповідне рішення, що істотно посилить позиції України.

Не нехтує європейським енергетичним вектором і президентська гілка української влади. Відповідаючи на запитання «Дня», уповноважений Президента з енергетичних питань міжнародної співпраці Богдан Соколовський зазначив, що до Європи й, зокрема, до Брюсселя, «сигнали з України йдуть щодня». Завдання полягає в тому, щоб йшли вони не в різнобій, а в унісон.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: