Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Колискова для інвестора

4 квітня, 2007 - 00:00

Ще древні мудреці не бажали своїм ближнім жити в цікавий час. На жаль, нам, схоже, доведеться. Хоча вчора, на Міжнародному енергетичному інвестиційному форумі, який спільно організований Мінпаливенерго України і Європейською Бізнес Асоціацією, голова Фонду держмайна Валентина Семенюк висловила думку про те, що інвесторам не варто виводити свої кошти з країни. Економіка України буде стабільною, переконана голова Фонду. «В Україні є сьогодні стабільне законодавство. І парламент, і Президент, і Кабінет Міністрів його дотримуються. Деякі непорозуміння, які сьогодні виникли в країні, будуть вирішені за круглим столом. Україна працюватиме», — запевнила енергетичних інвесторів Семенюк.

Аналогічні заяви робив також «іменинник» події — голова Мінпаливенего Юрій Бойко, хоча на відкритті форуму і заявив про те, що уряд вважає указ Президента про розпуск українського парламенту неконституційним (хоча такі заяви може робити тільки Конституційний Cуд). Міністр запевняв інвесторів, що уряд України контролює економічну ситуацію в країні і працює у звичному режимі. Чи так це, чи уряд спеціально для інвесторів робить хорошу міну при більш ніж складній і, як вважає більшість експертів, практично непрогнозованій політичній грі? Досить сказати, що на середу, за словами Бойка, запланована всеукраїнська селекторна нарада, присвячена розрахункам за енергоносії і, головним чином, за природний газ. Борги споживачів за нього з початку опалювального періоду 2006—2007 років складають, за інформацією Бойка, приблизно 3 мільярди гривень.

Звичайно, уряд навіть дуже можна зрозуміти в його прагненні залучити і утримати інвесторів, які, як правило, дуже не люблять політичних катаклізмів. Тим більше, що на наші заклики допомогти в розвитку енергетики сьогодні відгукнулися, зокрема, такі транснаціональні високотехнологічні корпорації, як «Шелл» і «Марафон» (для останньої це вже друга спроба — першу вона завершила і свого часу пішла з нашого ринку через незговірливість влади).

До сьогодні ситуація поступово змінювалася на краще. Як зазначили на форумі, навіть така компанія, яку неоднозначно сприймають в Україні, як ТНК-ВР має намір у період 2007—2010 років інвестувати в розвиток своїх виробничих і збутових українських активів порядку $400 мільйонів. Про це повідомив виконавчий директор ВАТ «ТНК-ВР Менеджмент» Герман Хан. За його словами, обсяги інвестицій та їхня динаміка прямо залежать від інвестиційного клімату в Україні, який забезпечуватиметься урядом і законодавчою базою країни. А політична ситуація в країні, за словами топ-менеджера, відволікає владу від розв’язання важливих питань, необхідних для формування сприятливого бізнес-середовища.

У рамках бізнес-форуму «Україна — Франція» про можливості інвестицій в Україну висловлювався Жак Сааде — президент комітету з питань України об’єднання підприємців Франції Medef International. «Ми відкриті для партнерства, але іноді виникають побоювання щодо майбутнього цього партнерства», — зазначив високопоставлений представник Medef International.

Такі побоювання навіть не намагався розвіяти міністр економіки Анатолій Кінах. За його словами, можливість загострення політичної ситуації у зв’язку з розпуском Верховної Ради створює ризик погіршення ситуації в суспільстві та економіці загалом. «...Дуже хвилює (розпуск парламенту. — Авт. ) і наших партнерів-інвесторів, який може ще більше поглибити відносини до України як до нестабільної держави, непрогнозованого партнера», — вважає Кінах.

Проте вербальне протистояння по лінії стабільність/нестабільність поки не перетворюється на конкретні ринкові показники, які ніби завмерли в очікуванні подальших подій. Останнім часом наша економіка певною мірою навчилася відмежовуватися, або абстрагуватися від політичних подій. Цьому значною мірою сприяє і сприятиме позиція Нацбанку, який сьогодні має всі важелі для підтримки валютно-фінансової стабільності і, як запевнили «День», розумно їх використовуватиме. Благо, НБУ можна довіряти.

Разом із тим і в урядових колах настрій на стабільність, очевидно, не демонстрація. На форумі «День» мав можливість обговорити це питання з керівником Агентства з енергоефективності Євгеном Сухіним та із заступником міністра палива та енергетики Юрієм Недашковським. Обидва, здавалося, щиро вірять у те, що інвестору в Україні, попри все, будуть створені найсприятливіші умови.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: