Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

КОМЕНТАРI

17 вересня, 2005 - 00:00

«Відбувається анігіляція ресурсів Ющенка і Тимошенко»

Володимир ФЕСЕНКО , голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:

— Сьогодні навряд чи можна знайти ліки для стабільності. Необхідний такий сильнодіючий засіб, якого, боюся, просто немає у природі. Криза дуже швидко спіралеподібно розвивається і вже набуває некерованих форм. Якби ця криза, наприклад, розгорнулася в ході виборчої кампанії, вона також мала б проблемний характер, але вибори б її вирішили. Зараз до виборів ще майже півроку. Ще півроку жити в умовах наростаючої інформаційної війни — це, звісно, буде вкрай складно, як для влади, так і для населення. І безперечним результатом стане падіння довіри до інститутів влади та до політичної еліти — до когось більше, до когось менше. Але загалом тенденція делегітимації в нас знову набирає сили. Можливо, стихійною та природною компенсацією цієї ситуації стане адаптація населення до цієї інформаційної війни, як свого часу до «касетного скандалу». Якщо ця війна затягуватиметься, то через два-три місяці в населення виникне «реакція товстошкірості» — на неї менше звертатимуть увагу.

Я скептично ставлюся до версії про можливість дострокових парламентських виборів. Річ у тім, що вже не за горами парламентські вибори, які повинні відбутися у визначені Конституцією терміни — через два місяці починається офіційна виборча кампанія. Друга важлива обставина — підстави для розпуску Верховної Ради і, відповідно, проведення дострокових виборів.

— У нас поки що, за чинними нормами Конституції, є лише одна підстава — якщо Верховна Рада не зможе впродовж 30 днів працювати в пленарному режимі. Ще жодного разу цей спосіб припинення роботи парламенту не був використаний. Хоча бажання таке було. Тому я сумніваюся, що зараз це вдасться. Я не думаю, що більшості політичних сил, можливо, окрім прихильників Тимошенко, на сьогодні вигідне проведення дострокових парламентських виборів. Усі розуміють, що якщо раптом ці вибори відбулися б тепер, то в найсприятливішій ситуації опинилася б Юлія Тимошенко та її політична сила. Але ось коли скандал трохи затреться, обтріпається і коли виникне дещо інша конфігурація політичного поля, ці взаємні інформаційні атаки можуть призвести до парадоксального результату — розчищанню електорального поля, певної анігіляції електоральних ресурсів як Ющенка, так і Тимошенко. Але більше, звісно, Ющенка. І це може бути вигідне іншим політичним силам. Тому я вважаю вкрай малоймовірною можливість дострокових парламентських виборів. До того ж, із 1 січня набувають чинності поправки до Конституції. А там є норма, згідно з якою не можна розпускати Верховну Раду протягом останніх півроку роботи як президента, так і парламенту. Тобто з’являється ще одна правова обставина неможливості дострокових виборів.

«Варто переглянути ставлення до оточення»

Олександр ДЕРГАЧОВ , провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України:

— Мало хто з наявних в Україні політичних сил хоче стабільності. Частина з них у цій війні практично не бере участі й просто радіє, що сильніші конкуренти опинилися в складній ситуації. Є й ті, хто зацікавлений у розпалюванні цієї війни. Кожен використовуватиме ситуацію на власний розсуд. Тобто ми ще довго спостерігатимемо дуже активну та жорстку підкилимну боротьбу. Це буде станом українського суспільства не тільки на період до виборів, а й до формування більшості та складу нового уряду.

Президент зможе спиратися на значну суспільну підтримку тільки в одному випадку — якщо він відреагує на важливі для суспільства моменти, пов’язані з цією кризою. А саме — перегляне ставлення до свого найближчого оточення. Особисте оточення — це одне. А оточення Президента — це інше. І змішувати їх — для нього вкрай небезпечно.

Імовірність дострокових парламентських виборів, на мій погляд, відсутня. Хоча б через організаційні та процедурні міркування. Прискорити їх можна було б на кілька місяців, якби політичні сили діяли дуже дружно. Але це мало що принципово змінює. Тому ніхто цим всерйоз не займатиметься. Звісно, треба б подивитися, як пройде уряд Єханурова через парламент і що станеться з бюджетом, але, в принципі, навряд чи виникне необхідність дострокових виборів. У всякому разі, нам треба орієнтуватися на березень.

Колишня симуляція стабільності не потрібна

Володимир КОРНІЛОВ , директор Центру стратегічного планування:

— Якщо ми під політичною стабільністю маємо на увазі ту ситуацію, що була до всіх цих скандальних викриттів, — тобто монолітно-оранжева влада із симуляцією монолітно-оранжевого суспільства, — то я, чесно кажучи, вважаю, що нам така стабільність не потрібна. Головною проблемою нашого суспільства донедавна була відсутність полюсів політичної еліти. Це створювало передумови для того, щоб наше суспільство рухалося до автократичного варіанта. Зараз із появою цих полюсів і так званої нестабільності ми отримали шанс, хай навіть через не дуже приємні скандали, рухатися до побудови демократичного суспільства.

Теоретична можливість дострокових парламентських виборів існує — Президент має для цього теоретичні повноваження. І, судячи з дуже багатьох заяв і вчинків Віктора Ющенка, я не здивуюся, якщо така ідея прийде у світлі голови його оточення та радників, які часто дають нерозумні поради. Тобто охочі порадити Ющенку провернути щось на зразок розпуску парламенту можуть з’явитися, але, на мою думку, самому Ющенку це не вигідно. І Верховна Рада, точніше, певні фракції ВР, і Ющенко використовуватимуть кожен зі свого боку загрози імпічменту та розпуску парламенту. Але, гадаю, до практичного втілення цих загроз не дійде.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: