Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Комітет захисту преси спростовує звинувачення в необ'єктивності

2 вересня, 1999 - 00:00

Логіка цього висловлювання доволі дивна, адже гарантом Конституції нашої країни не було названо ані «цю силу», ані зафіксований факт підкупу незалежної організації в іншій країні. До того ж після оприлюднення рейтингу в травні цього року прес-секретар Президента Олександр Мартиненко повідомляв громадськість, що Леонід Кучма має намір подати судовий позов на цю організацію, але досі цього не зроблено. Симптоматичним видається також і словосполучення «купила це місце», бо так може висловитися лише той, хто вважає нормальною й прийнятною практику купівлі- продажу взагалі будь-яких «місць». Врешті Кучма фактично визнав, що в Україні все «продається й купується».

У Комітет захисту преси (ця незалежна, недержавна організація міститься в США) ми звернулися з проханням прокоментувати ці слова Президента Леоніда Кучми, а також відповісти на запитання, яке цікавило багатьох українських журналістів: чому в рейтингу «ворогів преси» немає президента Білорусі Олександра Лукашенка?

Пані Христина Лапичак, координатор європейської програми комітету, надіслала «Дню» електронною поштою відповідь, яку ми наводимо дослівно:

— Справді, українським громадянам наша організація не відома, хоча ми за останній рік намагалися розширити нашу роботу й співпрацю з журналістами в Україні. Ми, звичайно, зосереджуємо свою увагу на державах, де найбільше погіршуються умови роботи журналістів. А в Україні, «завдяки» передовсім пану Президенту, умови праці журналістів та існування недержавних засобів масової інформації погіршились найбільше з усіх держав колишнього Радянського Союзу. В сусідній Білорусі, попри всі старання президента Лукашенка придушити всі критичні голоси, існують дійсно професійні незалежні ЗМІ, й значна кількість професіоналів-журналістів відома багатьом людям за кордонами Білорусі. В Україні умови утворили сполітизовану пресу, котра не має змоги виконати свою особливо важливу роль у суспільстві. Це просто об'єктивний факт. Будь-які відрікання й наклепи не прикриють, ані зможуть заперечити це.

Ми тішимося нашою хорошою репутацією серед громадян Сполучених Штатів та в інших державах світу. Їм відомо, що ми об'єктивно, професійно та етично виконуємо свою роботу, захищаючи права журналістів і свободу преси в усьому світі. А врешті, громадяни України, хоча їхній доступ до об'єктивної або альтернативної інформації зменшується з кожним днем, самі вирішать, кому довіряти.

Діана КЛОЧКО, Наталя ЛІГАЧОВА, «День»
Газета: