Сьогодні український уряд, до зубів озброєний позитивними і навіть певною мірою рекордними макропоказниками (учора його голова Анатолій Кінах повідомив, що зростання промислового виробництва за 11 місяців становило 15,4%), починає свій третій бюджетний штурм Верховної Ради, що офіційно називається «третє повторне друге читання». Характерно, що при цьому Кабмін, здавалося б, має як ніколи дружню підтримку парламентської «більшості». Це зумовлено вступом прем’єрської партії промисловців і підприємців до передвиборного політблоку «За ЄдУ», очолюваного главою Адміністрації Президента Володимиром Литвином.
Має намір підтримати урядовий варіант бюджету і така впливова сила, як СДПУ(о). Вона також вимагає збільшення асигнувань на охорону здоров’я, освіту, на вугільну промисловість, але, природно, у межах розумного — при збереженні реального і збалансованого за доходами та витратами бюджету. Офіційна позиція есдеків виходить з того, що неприйняття і навіть тяганина з бюджетом ставить під загрозу зриву початок міжбюджетної реформи і може призвести не тільки до хаосу у відносинах між центральним і місцевими бюджетами, але й істотно ускладнить ситуацію в країні, яка прямує до виборів. Соціальні втрати відхилення бюджету партія вважає неприйнятними і вказує, що опозиція, затягуючи його ухвалення під виглядом турботи про соціальну спрямованість бюджету, створює передумови для блокування соціальних виплат і використання хибної практики «ручного» розподілу бюджетних коштів. Зі слів лідера СДПУ(о) Віктора Медведчука, нині Кабінет Міністрів шукає додатково 150 млн. грн., які буде спрямовано на сферу освіти, охорони здоров’я, вугільну галузь, а також інші соціальні питання, проводить внутрішній перерозподіл прибуткової частини бюджету на користь соціальної сфери. Він висловив думку, що саме це може переконати депутатів підтримати законопроект, особливо ті фракції, які не брали участі у голосуванні минулого четверга.
Міністр фінансів Ігор Мітюков напередодні голосування був, як завжди, повен оптимізму, покладаючи надії на індивідуальну роботу з представниками всіх фракцій і груп, у тому числі, з фракціями «Яблуко» та «Реформи і порядок» (за допомогою яких «провалили» голосування 6 грудня). Проте моральний дух урядових загонів напередодні вирішальної бюджетної сутички можна було б, не особливо погрішивши проти істини, передати просторічним словом «мандраж». Невпевненість у сьогоднішньому дні напередодні голосування можна було спостерігати навіть у перших лавах ударної бюджетної фаланги уряду, що йде слідом за Мітюковим. Заступник держсекретаря Мінфіну Василь Регурецький, відповідаючи на пропозицію «Дня» спрогнозувати наслідки «третього штурму», без особливої впевненості сказав: «Ми будемо говорити вам щоразу при винесенні його (бюджетного питання. — Авт. ) на четвер: бюджет буде прийнято, — однак додав. — Сьогодні гарантії не дасть ніхто». На думку заступника держсекретаря, крім економічних розбіжностей між сторонами бюджетного процесу, «політика втрутилася туди дуже ґрунтовно». Він вважає, що в економічних питаннях ще можна було б знайти компроміс, але «політичні нюанси посилюють» розбіжності. Фінансист відмовився конкретизувати своє твердження, пославшись на те, що він не займається політикою. Зате з упевненістю говорив про те, що «уряд готовий керувати фінансами у «ручному» режимі, оскільки спрогнозував ситуацію». «Це не є великою трагедією для уряду. Ресурси, які ми маємо у своєму розпорядженні, і права, які нам надано, це дозволяють. Уряд буде керувати процесом фінансування програм відповідно до прав, наданих Бюджетним кодексом», — говорить В.Регурецький. Небезпека, на його думку, може полягати у тому, що уряду доведеться спростовувати твердження, які звучать вже і тепер, про використання бюджетних коштів на виборчу кампанію. Але особливих труднощів при цьому не буде, «враховуючи те, що все це йде через рахунки скарбниці». «Якщо десь і будуть використані бюджетні кошти на якісь інші цілі, то тільки на рівні розпорядників ними, однак, — стверджує заступник держсекретаря, — це все легко виявляється подальшим контролем...»
Проте непротокольні бесіди у колах, близьких до прем’єра, також показали, що причини передбюджетних урядових хвилювань потрібно шукати переважно у сфері політики. До неї, зокрема, можна віднести кампанію під назвою антикодекс, джерела якої легко відшукуються у блоці Віктора Ющенка «Наша Україна». Але не все добре і у власній колишній «Тундрі», де, як вважають джерела «Дня», потенціал прем’єра і «досягнення його команди» просто спробують використати. Від таких соратників, які ніколи не втрачають можливості підкреслити своє первородство, уряд може чекати «підніжки» навіть під час вирішального бюджетного штурму. Відчутно лоскочуть нерви і відверті провокації, у яких президентське слово «гаплик», сказане не сьогодні та з іншої причини, перетворюють у стержень нинішньої бюджетної ситуації.
Між тим об’єктивістськи налаштовані сили у парламенті вбачають загрози уряду лише з боку політиків, які трохи передчасно включилися до президентської гонки. Зрозуміло, що з урахуванням російського досвіду пост прем’єра необхідний їм як своєрідний трамплін на шляху до досягнення амбіційних цілей. Але фальстарт зафіксовано, і суддя насупив брови. Хоч, як кажуть, він дійсно пильно стежить і за гравцями з урядової команди, не дозволяючи ні на дюйм вириватися за раніше окреслене коло.
Розклад сил і векторів дуже тонко відчувається досвідченими політиками. Народний депутат Віктор Суслов днями вийшов з фракції, яка, на відміну від нього, поклала свої «яблука» до «антибюджетного» кошика. З його слів, політизація бюджетного процесу наводить на роздуми про долю уряду. Однак докоряти йому в бездіяльності чи відсутності позитивних результатів в економіці не доводиться, це «розуміють навіть ті, хто найбільше кричить проти бюджету». Як повідомив депутат «Дню», досі проводився певний політичний торг, але 13 грудня — вже «основний пункт», коли тягнути далі нікуди і торги будуть припинено.
Мабуть, це припущення сьогодні втілиться у життя. Напередодні, намагаючись спрогнозувати підсумки бюджетного голосування, «День» адресував лідеру «Яблука» Михайлу Бродському і компліментарне, і одночасно підступне запитання: «Якщо ви будете знати, що використання при голосуванні по бюджету «золотої акції», що належить вам у парламенті, призведе до падіння уряду, як ви будете голосувати?» У відповідь ми отримали від PR-директора «Яблука» Олега Медведєва таке повідомлення: «На жаль, коментаря не буде. Від себе можу додати, що з Кінахом все буде нормально».
Аналогічну думку висловив і екс-прем’єр — один із лідерів «За ЄдУ» — Валерій Пустовойтенко. Він прогнозує, що у зв’язку із входженням до цього блоку Партії промисловців і підприємців, він може набрати на майбутніх виборах до 30% голосів, і що А. Кінах, вступивши до нього, не тільки не втратить пост прем’єра, а, навпаки, «тільки зміцнить свої позиції у політичному плані і буде успішно працювати», — повідомляє Інтерфакс-Україна. Тим часом сам прем’єр, як інформує агентство, обіцяє, що виборча кампанія не відволікатиме Кабінет Міністрів від ефективної роботи. I це, швидше всього, може свідчити не тільки про те, що прем’єр сприймає застереження, які йому відкрито виказують або тримають при собі, але й не виключає можливості певного дистанціювання від блоку, до якого йому довелося вступити на других ролях, якщо його вимога про роботу блоку на «прозорих, демократичних і рівноправних умовах» і надалі не буде виконуватися. При цьому він підкреслив, що економічні успіхи України, досягнуті за останній рік, і успішне просування ринкових реформ не повинні у період виборчої кампанії «бути заложниками популізму і політичного протистояння», та пропагував внутрішньоблокові принципи «прозорої політичної конкуренції». Кому б сподобалися такі правила, встановлюванi новобранцем?
Проте напередодні голосування у Верховній Раді, всупереч опору голови бюджетного комітету Олександра Турчинова, було створено погоджувальну комісію з підготовки бюджету-2002 до третього читання. Правда, голова Верховної Ради Іван Плющ у понеділок відзначив, що нещодавня заява уряду, в якій неприйняття бюджету у другому читанні називається «політичним кроком», «не активізує депутатський корпус». На його думку, час, витрачений на прийняття такої заяви, уряд міг би використати для узгодження позицій з керівниками депутатських фракцій і груп.
Заступник голови парламентського комітету з економічної політики Сергій Чукмасов, відповідаючи на запитання «Дня», зазначив, що всім українським урядам час від часу, особливо у ході бюджетного процесу, нагадують про такі морські терміни, як стійкість і потоплюванiсть. На його думку, це пов’язано з тим, що високі урядовці «подовгу засиджуються у різних президіях, тоді як потрібно у кабінетах про країну думати». Ось тоді їм вказують, — вважає народний депутат, — тих, хто може прийти їм на зміну. І це, на його думку, цілком реально. Але сьогодні претендентів, на думку С.Чукмасова, більше, ніж потрібно. «Кожен наступником вважає себе, — говорить він. — На жаль, цей бюджет може залишити свій слід і на парламентських і на подальших президентських виборах».