Доповідачі Парламентської Асамблеї Ради Європи по Україні Ханне Северинсен та Рената Вольвенд здивували. Причому не своїми, як завжди, критичними зауваженнями у бік українського керівництва, а тим, що не допустили на більшість своїх зустрічей журналістів (йдеться, зокрема, про зустрічі із представниками парламентських фракцій). Стал ося це з волі самих представниць ПАРЄ.
Їхнє прагнення до збереження конфіденційності зустрічей цілком можна було б зрозуміти, якби не кілька «але». По-перше, організатори зустрічей зі сторони Верховної Ради, схоже, навіть гадки не мали, що представниці ПАРЄ можуть повести себе подібним чином. Інакше напередодні в анонсах доповідачок про зустрічі напевно було б вказано, що відбуватимуться вони без присутності преси. По-друге, закритий формат зустрічей не зовсім вписується в рамки декларованого ПАРЄ прагнення створити сприятливий клімат для свободи слова в Україні. У свою чергу, українські депутати, без сумніву, не проти були б зайвий раз «засвітитися» під час передвиборної кампанії.
Після двох перших зустрічей Северинсен та Вольвенд із секретарем ЦК КПУ Валентином Матвєєвим та лідером «зелених» Віталієм Кононовим — кореспонденту «Дня» вдалося поставити кілька запитань пані Северинсен. Вона відразу ж визнала, що саме вона була ініціаторкою «закритих» зустрічей. Її аргументи були такi. По-перше, пані Северинсен послалася на досвід своєї країни (Данії) у плані проведення зустрічей між політиками. А там, за її словами, подібні зустрічі проводяться без журналістів. По-друге, на переконання Северинсен, саме закритий формат зустрічей дозволяє опозиційним політикам «чесно, відкрито й легше» говорити про зловживання влади під час виборів. «Інколи опозиційним політикам важко розповідати про деякі проблеми, коли присутні журналісти», — розтлумачила свою поведінку Северинсен. Це вже, очевидно, проблема українських опозиціонерів.
Від зустрічей з представниками моніторингової місії ПАРЄ не був у захваті Віталій Кононов, який звинуватив доповідачок зі Страсбурга у тенденційності та некоректності. «У них уже давно сформована думка про вибори», — підкреслив лідер Партії зелених України. Пані Северинсен між тим була досить сильно здивована розчаруванням «зеленого» (так само як і тим, чому Кононов не став відповідати, звідки він бере гроші на передвиборну кампанію). Заступник лідера фракції КПУ Валентин Матвєєв, навпаки, виявляв задоволення від зустрічі з доповідачами. Оскільки ті прислухалися до його зауваження, що керівники місцевих та окружних виборчих комісій сформовані здебільшого з представників блоків «За єдину Україну!» та «Наша Україна». Це питання Северинсен пообіцяла винести на обговорення під час сьогоднішньої зустрічі з представниками Центральної виборчої комісії.
На вчорашній зустрічі з віце-спікером Верховної Ради Степаном Гавришем представники ПАРЄ обговорили проблему використанням адміністративного ресурсу під час передвиборної кампанії. На його думку, «адмінресурс використовується, але не треба перебільшувати його роль і робити висновок, що він є небезпекою на виборах 2002-го року». Доповідачка РЄ Рената Вольвенд між тим напередодні в інтерв’ю радіо «Свобода» повідомила, що не має в розпорядженні конкретної інформації про порушення в ході нинішніх передвиборних перегонів. Вона ж заявила: «До мене дійшли чутки, що деякі кандидати в депутати не мають доступу до мас-медіа, і ми повинні з’ясувати це під час перебування в Україні».