Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Конкурсу Петра Яцика бути! Без Міносвіти?

4 листопада, 2010 - 00:00

Незабаром розпочнеться Міжнародний конкурс з української мови ім. Петра Яцика. За одинадцять років свого проведення він набув неабиякої популярності і престижу. З 2007 року має статус національного. На сьогодні у ньому беруть участь понад п’ять мільйонів школярів, учнів профтехучилищ, студентів та військових не тільки з України, а й з понад 20-ти країн, навіть таких екзотичних для побутування української мови, як Китай, Фінляндія, Швеція... Втім, цьогоріч його старт затьмарений непорозуміннями між двома вже багаторічними організаторами — Міністерством освіти і науки України та Лігою українських меценатів. За словами Михайла Слабошпицького, директора Ліги українських меценатів, цього року Міносвіти відмовилося від проведення змагання. Як повідомляє сайт www.newsru.ua, причиною у відомстві називають те, що на міністерство указом президента Віктора Януковича покладена відповідальність за проведення Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка. У зв’язку з цим тепер рішення з проведення або непроведення Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика ухвалюватимуть на місцях — керівництво загальноосвітніх навчальних закладів... «День» звернувся до Михайла Федотовича з проханням прокоментувати ситуацію:

— З Міністерством освіти і науки України ми працювали впродовж десяти років. За цей час його очолювали різні міністри: соціал-демократ Василь Кремінь, соціаліст Станіслав Ніколаєнко, «нашоукраїнець» Іван Вакарчук. І тільки з появою Дмитра Табачника міністерство зайняло деструктивну позицію. З усього цього стає очевидно, що живемо в країні, де ніякі юридичні правила не діють. Адже Міжнародний конкурс з української мови ім. Петра Яцика зареєстрований у Міністерстві юстиції України. (Документи про реєстрацію датуються 2008 роком). У тих документах йдеться, що організаторами змагання є Міносвіти і науки — на першому місті та Ліга українських меценатів — на другому, оскільки вона виконувала функцію донора, зокрема фінансового. Як з’ясувалося цьогоріч, для того, щоби «поховати» Міжнародний конкурс з української мови ім. Петра Яцика, придумано Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка. Але стан функціонування української мови настільки поганий, що потрібно із сотню заходів, спрямованих на піднесення її соціального престижу. Натомість наші чиновники вкотре мислять деструктивно: замість думати про сприяння одному і другому змаганню, вони їх протиставляють. У листі до Президента Віктора Януковича, підписаному багатьма діячами літератури і культури, я вказував на те, що наш конкурс міг би бути органічною складовою Шевченкового. Перший — мовний, другий мовно-літературний. Парадокс також у тому, що «закопують» справу, до якої Віктор Федорович мав позитивне ставлення. Коли починався конкурс, наша податкова система передбачала стягнення податків з отриманих дітьми премій. Наприклад, із 7000 гривень за перше місце одинадцятикласник мав віддати державі 1400. Ми повсюдно писали листи, що це — гроші діаспори, яка вже заплатила з них податки у країнах свого проживання. Крім того, а як же підписані угоди між державами, де якраз йдеться про уникнення двостороннього оподаткування? І саме тоді прем’єр Янукович на противагу державному секретарю Міносвіти Журавському, міністру з питань європейської інтеграції Хорошковському і віце-прем’єру Табачнику сказав, мовляв, якщо не можемо допомогти, давайте сплатимо самі за цих дітей. І виніс пропозицію на розгляд Верховної Ради, яка вирішила питання позитивно у законодавчому руслі...

Отже, ми таки відкриваємо конкурс у Верхньому Синьовидному на Львівщині — на батьківщині Петра Яцика. Відкриваємо одночасно і в діаспорі: від Чикаго до Петропавловська-Камчатського, пояснюючи, що Табачники приходять і йдуть, а українська мова — буде!

Надія ТИСЯЧНА, «День»
Газета: