Відповідаючи на запитання «Дня» на прес-конференції з нагоди завершення «Енергофоруму», міністр палива та енергетики Сергій Тулуб сказав, що робоча група під керівництвом Ю.Єханурова закінчує доопрацювання пропозицій, внесених двома міністерствами, а також зазначив: «Однак це робоча ситуація... І прем’єр-міністр Віктор Ющенко сказав, що в суботу буде остаточно розглянуто і прийнято ту модель енергоринку, за якою ми будемо працювати». Сергій Борисович не став заглиблюватися в деталі, пояснивши це тим, що учасники дискусії до прийняття рішення не хочуть посвячувати в них пресу. Водночас він передав слово заступнику міністра економіки Олександрові Шлапаку, і учасник, який не є підлеглим по адміністративній лінії віце-прем’єрові з ТЕК, виклав усе відверто: «Ми проти того, щоб поліпшувати ситуацію на енергоринку через зміну форм власності. Проти того, щоб змінювати сьогодні правила, напрацьовані в 1995 році, коли відбувалося створення загальної моделі енергоринку». І додав: «Україна дуже бідна сьогодні, щоб дозволяти собі такі радикальні кроки».
Того самого дня Ю.Тимошенко, не очікуючи остаточного вердикту Кабміну, впроваджувала свої уявлення про енергоринок у практику. На нараді з керівниками обленерго вона оголосила про розпорядження уряду провести збори акціонерів в тих обленерго, де держава зберігає контрольні пакети акцій, з метою проведення кадрових перестановок. Репресіями погрожували керівникам, які незадовільно розраховуються з енергоринком. Не виключено, що сміливості й рішучості в діях Ю.Тимошенко додалося після того, як рішенням парламентської «більшості» вона призначена членом ради Нацбанку України від Верховної Ради.
А втім, у п’ятницю iй було завдано контрудару. Вищий арбітражний суд за протестом Генпрокуратури скасував раніше прийняте рішення про скасування стягнення з корпорації «Єдині енергетичні системи України» (раніше Ю.Тимошенко була її керівником) заборгованості до бюджету сумою 1433 млн. гривень (Інтерфакс-Україна). Корпорація мала пільги на оподаткування як підприємство з участю іноземного капіталу. Проте у квітні на засіданні координаційного комітету з боротьби з організованою злочинністю Президент Леонід Кучма висловив вимогу повернути до бюджету борги ЄЕСУ.
Здається, Генпрокуратура визначилася. За день перед цим генеральний прокурор Михайло Потебенько повідомив, що в прокуратуру м. Києва передано матеріали перевірки Нацбанку України тимчасовою парламентською слідчою комісією, за якими на початку року західні газети опублікували викривальні матеріали.
Отже, сьогоднішнє енергоголосування в Кабміні контролюватимуть відразу дві справи... Можливо, згодом прокуратура отримає карт-бланш для того, щоб показати своїм критикам, що працювати вона вміє.
У цих умовах Ю.Тимошенко може залишитися в Кабміні в меншості. Потрібне підкріплення. І в п’ятницю вона оголошує про підготовку візиту української делегації до Москви для переговорів з проблем ТЕК. При цьому строк бажаної реструктуризації нашого газового боргу зрiс вже з 5 до 10 років. Видно, в останньому випадку туди ввійдуть і борги ЄЕСУ.
Юлія Володимирівна налаштована вельми войовниче: «Жодних заяв я сама не підписуватиму. Якщо хтось вважає, що позитивні зміни, які відбуваються в паливно-енергетичному комплексі, не потрібні Україні, то нехай той і підпише моє звільнення» (Інтерфакс-Україна).
Ю.Тимошенко, також вважає несправедливим і таким, що не відповідає дійсності рішення Арбітражного суду щодо стягнення 1,4 млрд. грн. пені з корпорації «Єдині енергетичні системи України». «Я настільки звикла до того, що мене весь час бажають знищити на політичній арені, — сказала вона, — що сьогодні повернення 4-річної процедури боротьби з ЄЕСУ — це жалюгідні потуги зупинити мене на шляху реформування ТЕК». Тут уже загалом проглядається і вірогідний «слоган» політичного відродження Ю.Тимошенко у разі відставки: політик, котрий хотів навести порядок на енергоринку, але йому «не дали»...