Учора у Києві закінчив роботу Європейський саміт з енергетичної безпеки, що тривав два дні. Проте основне навантаження в його роботі прийшлося на день перший, коли в рамках саміту проходив форум учасників і його вирішальні зустрічі й переговори — між президентами України й Азербайджану.
Виступивши ініціатором саміту, Україна та її Президент генерували також і основні його ідеї, які, в разі їхньої реалізації, можуть, без перебільшення, змінити обличчя і світовий статус Європи, зробивши цей континент, по суті, енергонезалежним і енергобезпечним.
«Ми фактично починаємо формування, по суті, нової культури транзиту енергопостачання зі сходу на захід», — сказав Президент України Віктор Ющенко, виступаючи на відкритті Енергетичного форуму, що проходив у рамках саміту. «Приєднання української енергосистеми до європейської посилить безпеку енергозабезпечення як України, так і ЄС», — запевнив Президент і зазначив, що Київ розглядає українську нафтогазотранспортну систему як невід’ємну частину європейської. Президент України впевнений, що й Енергетичний форум, і саміт є «чудовим приводом разом з ученими, бізнесом, політиками обговорити одну проблему: як впорядкувати наш спільний енергетичний простір, що може принести він кожній нації, декларуючи повагу до спільних принципів, спільних цінностей організації цього простору».
Закликаючи до об’єднання довкола спільних принципів формування енергетичного простору, Президент України закликав усіх учасників враховувати, що керуватися виключно національними підходами та національними правовими і діловими регулюваннями неможливо. «Ринок, що не має спільних принципів і спільної відповідальності, — надзвичайно залежний», — підкреслив він.
Звісно, робота за новими правилами, що створюють єдиний енергетичний простір і енергетичну безпеку в Європі, лише починається і може тривати не тільки роки, але й десятиліття. Водночас Україна може внести в цю справу свій, причому наріжний, камінь уже найближчим часом. Ідеться про нафтопровід Одеса — Броди, що вже працює. «Саме добудова «Одеса — Броди» до Плоцька дасть відчутний прогрес у розв’язанні проблеми забезпечення каспійською нафтою країн Європейського Союзу», — стверджував Ющенко, продовжуючи наполегливо просувати цей український проект, якому призначено стати стержнем енергетичної безпеки Європи й тією віссю, довкола якої можуть об’єднатися у відкрите балто-чорноморсько-каспійське енерготранзитне співтовариство інтереси багатьох країн континенту, що полягають, зокрема, у необхідності підвищити прозорість енергопостачання до Європи. За словами Президента, Україна впевнена у необхідності «повної добудови» нафтопроводу, щоб країни Європейського Союзу (Чехія, Польща, країни Балтії, Білорусь) отримали «найкоротший доступ до каспійської нафти». І цей доступ «має бути найбільш економічним», — сказав він і нагадав, що цей проект уже має три позитивні техніко-економічні обґрунтування, а сьогодні виконується четверте. І воно, як і перші три, свідчить, переконував Ющенко, що «це один із найбільш працюючих проектів поставки каспійської нафти до Європейського Союзу».
Проте всі ці амбіційні плани мають ґрунтуватися насамперед на зміцненні співпраці в енергетичній і всіх інших галузях між Україною й Азербайджаном. Цими днями в цьому напрямку були зроблені дуже важливі кроки. Президент Азербайджану Ільхам Алієв під час спільної прес- конференції з Президентом України підтвердив, що вже існує політична згода всіх потенційних учасників відкритого балто-чорноморсько-каспійського енерготранзитного співтовариства. «Ми вже сьогодні говоримо про створення нового енергокоридору, який може пов’язати Каспій із Балтійським морем. Це новий елемент регіональної співпраці — дуже великий формат цього проекту, політична підтримка всіх країн-учасників цього коридору вже є, і лишилося тільки узгодити економічні й технічні деталі співпраці», — пояснював Алієв. Він також зауважив, що залишилося протестувати на практиці цей проект, аби «поглянути на результат». Вочевидь, ідеться про обіцяний Президентом України на травень запуск нафтопроводу Одеса — Броди в аверсному напрямку...
На жаль, тут можна констатувати певну втрату темпу. Скоріш за все, аверсу в травні ще не буде. Про це свідчить, зокрема, заява Ющенка про те, що він на початку липня зустрінеться з Ільхамом Алієвим, щоб обговорити питання реалізації проекту постачання азербайджанської нафти до країн Євросоюзу. За словами Алієва, йдеться про варіанти пілотних проектів з заповнення трубопроводу Одеса — Броди каспійською нафтою...
Словом, Енергосаміт у Києві показав, що сьогодні «м’яч» у справі створення безпечного європейського енергопростору знаходиться на полі України. І зволікати з його передачею партнерам не можна. Чи не тому Ющенко у перший день саміту підписав указ про створення Міжвідомчої робочої групи, якій доручається в тижневий термін розробити і представити план переведення з 2008 року нафтопроводу Одеса — Броди на проектний напрямок.