Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

2 листопада, 2012 - 00:00

Анкара не захоче в ЄС після 2023 року

Туреччина відмовиться від намірів вступити до Євросоюзу, якщо переговори з Брюсселем не закінчаться успішно, до 2023 року. Про це турецький прем’єр-міністр Реджeп Ердоган оголосив під час офіційного візиту до Берліна. Канцлер Німеччини Ангела Меркель у відповідь запевнила його, що ЄС має намір «сумлінно» продовжувати переговори з Анкарою, незважаючи на наявні розбіжності. Головна з них — проблема визнання Туреччиною Кіпру, який приєднався до Євросоюзу 2004 року. «Ми визнаємо Турецьку Республіку Північного Кіпру, хоч інші не висловили бажання наслідувати наш приклад. Пані Меркель сама раніше заявляла, що прийняття одного Південного Кіпру до складу ЄС було помилкою. Туреччина має досягти результатів, за 50 років існування Євросоюзу жодна інша країна не стикалася з подібним ставленням», — сказав Ердоган, якого цитує Euronews. Нагадаємо, Туреччина з 2005 року має статус кандидата на вступ до ЄС, проте за останні два роки спостерігається затишшя в переговорах між Анкарою та Брюсселем. Розглядаючи сирійську проблему, Ангела Меркель зазначила, що ситуація в цій країні є серйозним випробуванням для Туреччини, на території якої зараз перебуває 170 тис. біженців. Ердоган, у свою чергу, заявив, що Анкара «потребує підтримки з боку Німеччини», зокрема щодо сирійської проблеми. Тим часом у центрі Берліна біля Бранденбурзької брами зібралося понад дві тисячі людей, щоб висловити протест проти візиту турецького прем’єр-міністра. У маніфестації переважно взяли участь алавіти, які живуть у Німеччині. На їхню думку, уряд Ердогана здійснює репресивну політику стосовно національних меншин.

Болівія звернулася з проханням до Шона Пена стати послом коки в ООН

Популярному голлівудському акторові Шону Пену запропонували виступити в ООН на захист використання коки як стимулюючого засобу шляхом жування її листя. Про це його попросив президент Болівії Ево Моралес (на фото — праворуч) під час особистої зустрічі, повідомляє АР. У глави андійської республіки, відомого своєю дружбою з президентом Венесуели Уго Чавесом, були й інші побажання до актора. Зокрема, за словами керівника його адміністрації Хуана Рамона Кінтани, Моралес хоче, щоб Пен переконав чилійську владу повернути Болівії вихід до Тихого океану, який було втрачено внаслідок війни наприкінці XIX століття. Про реакцію актора наразі не повідомляється.

Лівійський конгрес затвердив склад нового уряду

Загальний національний конгрес Лівії затвердив склад нового уряду країни, запропонований прем’єр-міністром Алі Зейданом. Довіру новому складу кабінету міністрів висловили 105 членів конгресу за дев’яти голосів проти. Як коментує Reuters, 30 місць в уряді Зейдана приблизно порівну розподілено між представниками лібералів та ісламістів. Програма уряду Зейдана полягає насамперед у реформуванні армії та поліції, які й досі не можуть встановити цілковитого контролю над діями численних угруповань колишніх повстанців, які воювали проти Муаммара Каддафі 2011 року та які зберегли значний вплив в окремих регіонах країни. За останній місяць у Лівії тривала політична криза через нездатність парламенту затвердити склад нового уряду. Нагадаємо, що обраний на посаду прем’єра у вересні Мустафа абу-Шагур на початку жовтня представив Загальному національному конгресу два варіанти складу кабінету, проте обидва вони були знехтувані, після чого абу-Шагура самого відправили у відставку, а на його місце 14 жовтня було обрано Алі Зейдана.

Талібам дозволили брати участь у виборах президента Афганістану

Голова Центральної виборчої комісії Афганістану Фазіл Ахмад Манаві оголосив, що таліби й учасники інших збройних угруповань зможуть висунути кандидатури своїх представників на виборах президента країни 2014 року. Як повідомляє AFP, згідно з місцевим законодавством, нинішній глава держави Хамід Карзай після завершення другого терміну не зможе переобратися на цю посаду ще раз. «Ми готові запропонувати брати участь у виборах озброєній опозиції. Вони можуть стати і кандидатами, і простими виборцями», — пояснив Манаві, додавши, що «жодної дискримінації тут не буде». Відповідно до планів місцевого керівництва, вибори президента Афганістану відбудуться 5 квітня 2014 року. Вже 24 квітня мають бути оголошені їхні підсумки, якщо не знадобиться другого туру. Якщо він все-таки відбудеться, то остаточні результати мають оголосити 28 травня 2014 року.

Газета: