Турецькі ВНЗ прийняли ще 21 студента з Криму
У конференц-залі комплексу «Мараканд» у Сімферополі пройшла урочиста церемонія посвячення у студенти 21 абітурієнта, які пройшли за програмою «TCS-2010» (турецький державний іспит) для навчання в державних вишах Республіки Туреччина. Щорік у Криму за підтримки меджлісу кримськотатарського народу, асоціації «Мааріфчи» і за участю представників Міністерства народної освіти Туреччини серед кримськотатарської молоді проводиться державний іспит для бажаючих навчатися в державних ВНЗ Туреччини. Цього року за підсумками тестування шість державних вишів Туреччини включили до списків своїх студентів на 12 спеціальностей 21 абітурієнта з різних районів Криму, які вільно володіють кримськотатарською мовою. Серед них Сельджукський, Анкарський, Тракійський, Анадолунський, Ерджієсський, Бількентський університети. Вони прийняли кримчан для навчання на архітектурно-будівельному, інженерно-будівельному, літературному факультетах, на навчання за спеціальностями: англійська мова і література, журналістика, інформатика, медицина, виробництво. З початку жовтня цього року студенти починають навчання. Міністерство народної освіти Туреччини виділило на 2009—2010 навчальний рік стипендії для тюркомовної молоді Європи та СНД для навчання в університетах Туреччини на бюджетній основі, у тому числі й для кримських татар, а також передбачило безкоштовне проживання та харчування в гуртожитках кожного ВНЗ. Також активно надають допомогу в адаптації нових студентів, які прибули з Криму на навчання до Туреччини, товариства взаємодопомоги і розвитку кримських татар (дернекі), офіси яких є практично в усіх містах Туреччини. В урочистих проводах майбутніх студентів у Сімферополі взяли участь народний депутат України Мустафа Джемілєв, голова асоціації «Мааріфчи» Сафуре Каджаметова, члени асоціації «Мааріфчи», а також батьки студентів. Навчання в турецьких ВНЗ триває п’ять років. У перший рік навчання студенти поглиблено вивчають турецьку мову. Після закінчення вишу, за бажанням самих студентів і, безумовно, за підсумками іспитів, кожен зможе продовжити навчання в магістраті, а далі в аспірантурі вибраного ним турецького ВНЗ. Міністерство освіти та науки України вже включило Республіку Туреччину до списку країн, чиї дипломи підлягають нострифікації в Україні. Побажавши присутнім абітурієнтам щасливої дороги, терпіння і сил у здобутті високого рівня освіти в престижних ВНЗ Туреччини, Мустафа Джемілєв вручив майбутнім студентам запрошення від державних вишів Туреччини, що підтверджують офіційне зарахування кожного з них на навчання. Крім того, він зауважив, що молодь, яка навчається у вишах Туреччини, здобуває освіту на двох мовах — турецькій і англійській, що дуже допоможе в майбутньому працевлаштуванні, повідомляє Микола СЕМЕНА, Сімферополь.
Подарунок для Львівської галереї
Народний депутат та меценат Олександр Фельдман передав у подарунок Львівській національній галереї мистецтв із приватної збірки цілком самостійну колекцію, що складається із 31 предмету, яка репрезентує мініатюрну пластику, живопис та зброярське мистецтво. Про це повідомила куратор японської збірки The Feldman Collection Світлана Рибалко. Наразі виставку «Окімоно: вперше у Східній Європі» можна оглянути у відділенні Львівської національної галереї мистецтв — у палаці Потоцьких. Окімоно (досл.: «поставлена річ») — це невеличкі японські статуетки, призначені для прикрашання інтер’єру. Історія окімоно налічує кілька століть, однак справжнім мистецтвом вони стали в епоху Мейдзі (1867— 1912) унаслідок синтезу японських традицій різьблення та європейського художнього досвіду. Розквіт мистецтва окімоно пов’язаний з участю Японії у Всесвітніх промислових виставках, де експонувалися твори кращих японських майстрів. Частина цих творів увійшла до складу відомих європейських музейних та приватних колекцій, частина згодом була втрачена у полум’ї світових війн, повідомляє Євгеній КРАВС, фото автора.
Маккейн «стурбований діяльністю нового українського уряду»
Екс-кандидат у президенти США сенатор Джон Маккейн стурбований ситуацією в Україні. Про це він заявив на парламентському форумі демократичних держав у Вашингтоні. «Я стурбований певними аспектами діяльності нового українського уряду. Я розумію, що вони були (законно) обрані, але я занепокоєний продовженням близьких відносин із Росією», — цитує Маккейна «Голос Америки». Сенатор також додав: «Мене хвилює ситуація з корупцією в уряді, але я також сподіваюся, що з часом Україна прагнутиме бути ще демократичнішою». Маккейн на форумі також запевнив, що не зважаючи на позицію адміністрації президента США, демократичні сили країн Східної Європи завжди можуть розраховувати на підтримку американських законодавців. Маккейн вважає, що офіційні особи адміністрації Барака Обами мають вести активнішу політику щодо Східної Європи. За його словами, суспільство цього регіону, особливо країн колишнього Радянського Союзу, продовжує жити в несвободі.
Міністри оборони США та Росії зустрічатимуться щороку
Російський міністр оборони Анатолій Сердюков і голова Пентагону Роберт Гейтс підписали угоду про співробітництво у військовій сфері, що допоможе створити в обох країнах сучасну армію. Документ замінив аналогічний договір про розширення військового співробітництва 17-річної давності. «Перетворення в арміях, що відбуваються в РФ та США, дуже масштабні й дуже болісні. Але вони абсолютно необхідні, аби створити сучасну армію, армію XXI століття», — заявив Сердюков. «Ми підписали дві дуже важливі угоди, на основі яких будуватимуться наші двосторонні військові відносини. Співробітництво у сфері оборони є важливим елементом зміцнення американо-російських відносин у ширшому сенсі. Особливо зараз, коли обидві наші країни стоять перед безліччю схожих загроз і проблем», — зауважив Гейтс. У ході зустрічі міністри підписали спільну заяву і меморандум про співробітництво, що замінив підписаний ще 1993 року аналогічний документ, і план зі створення двох робочих груп із питань співробітництва в оборонній сфері — по одній від кожної сторони, які зустрічатимуться щороку.
Назарбаєв іде на четвертий термін президентства
Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв планує балотуватися на новий президентський термін 2012 року. Про це заявив радник глави держави з політичних питань Ермухамет Єртисбаєв. «Третього вересня я зустрічався з президентом країни, відбулася ѓрунтовна розмова. Президент Республіки Казахстан і лідер нації Нурсултан Назарбаєв збирається висунути свою кандидатуру на президентських виборах 2012 року», — повідомив Єртисбаєв в опублікованому в четвер, 16 вересня, інтерв’ю казахстанській газеті «Свобода слова». Радник нагадав, що Назарбаєв, згідно з поправками, внесеними 2007 року в Конституцію країни, має право необмежену кількість разів висувати свою кандидатуру на виборах. Єртисбаєв спростував чутки про те, що замість президентських виборів 2012 року влада Казахстану проведе референдум. «Вибори будуть, бо ніхто не може ігнорувати Основний закон — Конституцію. Жодного референдуму щодо продовження повноважень або щодо довічних повноважень не буде. Це все чутки», — запевнив він. Зараз термін президентських повноважень у Казахстані складає сім років, із 2012 року він буде обмежений п’ятьма роками. Сімдесятирічний Назарбаєв є президентом Казахстану з квітня 1990 року.
Французам підвищать пенсійний вік
Національна асамблея, нижня палата французького парламенту, ухвалила закон про реформу пенсійної системи, що передбачає підвищення пенсійного віку до 2018 року з нинішніх 60 до 62 років. Документ, проти якого люто виступали французькі ліві, підтримали 329 депутатів, 233 висловилися проти. Голосуванню передували бурхливі дебати. Фракція соціалістів намагалася не допустити голосування, затягуючи обговорення, проте спікер палати перервав цей процес. У національній асамблеї почали звучати заклики до відставки спікера. Тепер закон має бути затверджений сенатом. Лідери французьких профспілок погрожують масовими акціями протесту під час розгляду документа верхньою палатою. Аналогічні демонстрації проходили і в середу. Пенсійна реформа — один із найважливіших елементів внутрішньої політики президента країни Ніколя Саркозі, і законопроект покликаний різко понизити вартість пенсійної системи та скоротити державний борг.