Голова НАТО обіцяє скоротити кількість жертв в Афганістані
Новий Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив про свою рішучість звести жертви серед мирного населення Афганістану до мінімуму. У ході свого першого після вступу на посаду візиту до Кабула Расмуссен повідомив президенту Хаміду Карзаю, що метою НАТО є поступова передача розв’язання проблем безпеки в руки афганців. Він визнав, що хоч певні жертви серед мирного населення, на жаль, неминучі, разом із тим він рішуче налаштований звести ці жертви до мінімуму — вони породжують гостре невдоволення в Афганістані. Майбутні вибори в Афганістані, за словами Генсека, повинні охопити якнайбільшу кількість людей, оскільки участь у виборах для простих афганців буде рівносильною відкритому виклику талібам, які закликали до їхнього бойкоту. Президент Карзай, який домагається переобрання на посаду глави держави, заявив, що йому є що сказати талібам. «Напади на виборчі дільниці, погрози і залякування людей — усе це не лише не служить Афганістану, а, по суті, йде врозріз з інтересами афганців і їхнім прагненням до кращого життя», — зазначив він. Карзай нещодавно висловив готовність вести переговори з лідерами талібів — з будь-яким угрупованням, яке не буде заплямоване зв’язками з «Аль-Каїдою» та терористами. Приблизно 65 тисяч військовослужбовців із 42 країн служать у збройних силах, які очолює НАТО. Всередині Альянсу не припиняються суперечки щодо того, солдатами яких країн відбуватиметься поповнення контингенту. Минулий липень виявився найкривавішим для американців та сил НАТО за всі вісім років війни. Разом із тим, за даними ООН, в першій половині 2009 року кількість жертв серед мирного населення виросла майже на чверть.
Чавес посилив тиск на Колумбію
Президент Венесуели Уго Чавес оголосив про економічні заходи, що Венесуела планує вжити стосовно Колумбії. За словами Чавеса, Венесуела відмовиться від імпорту з Колумбії 10 тисяч автомобілів і не допустить колумбійську нафтову компанію Ecopetrol до розробки венесуельського нафтового родовища. Як передає агентство Ассошиейтед прес, Чавес заявив про намір купити кілька батальйонів танків у Росії, куди президент Венесуели планує приїхати у вересні. Це стало відповіддю на обвинувачення Колумбії на адресу Венесуели щодо постачання зброєю колумбійських повстанців із ФАРК. Свою роль зіграло також прагнення колумбійської влади збільшити в країні військову присутність США. Минулого тижня Уго Чавес заморозив дипломатичні відносини з Колумбією. Виступаючи на місцевому телебаченні, Чавес повідомив, що замінить продукцію, яка імпортується з Колумбії, аналогами з інших країн. У ході рейдів проти ФАРК колумбійські військові виявили в таборах угруповання протитанкові ракетні установки шведського виробництва, які, за твердженням влади Колумбії, потрапили до бойовиків із Венесуели. За інформацією від офіційних осіб Швеції, такі установки були продані Каракасу в 80-х роках. Представники шведської влади також заявили, що з’ясовують, чи є зброя, виявлена в Колумбії, тією самою, що була поставлена до Венесуели. Раніше колумбійська сторона неодноразово стверджувала, що Венесуела надає підтримку радикалам із ФАРК.
Турецькі «зелені» проти будівництва російської АЕС
Учора в ході візиту до Анкари російського прем’єр-міністра Володимира Путіна турецькі «зелені» організували акцію протесту проти укладання контракту на будівництво першої у Туреччині атомної електростанції. Як зазначають ЗМІ, співробітництво у сфері ядерної енергетики — це одне з питань, що обговорюватиметься під час переговорів прем’єрів двох країн. Нагадаємо, що консорціум на чолі з Росією виявився минулого року єдиним учасником тендера на будівництво першої турецької АЕС в Мерсині, однак його шанси на перемогу в тендері, як і раніше, під питанням, оскільки пропозиція консорціуму щодо ціни електрики з розрахунку на кіловат-годину виявилася дуже дорогою. Офіційні особи заявляють, що Путін може підписати угоду про співробітництво з Туреччиною в ядерній сфері, мета якого — створити умови для будівництва ядерного енергетичного реактора. Ходять також чутки про те, що Путін привезе у своєму портфелі цілу низку пільг і стимулів в обмін на усунення перешкод на шляху будівництва атомного реактора. Крім того, сторони розглянуть питання будівництва газопроводу «Блакитний потік-2», що планується прокласти до Ізраїлю, реалізацію проекту будівництва газопроводів «Південний потік», нафтопроводу «Самсун-Джейхан», будівництва російською стороною газового сховища під озером Тузгелю, повідомляє телекомпанія NTV.