Антикризовий рецепт Валенси
У екс-президента Польщі, лідера руху «Солідарність» Леха Валенси свій рецепт виходу з нинішньої фінансової кризи і шляхів розвитку Європи, яка має включати Україну та інші країни. Про це він сказав учора на третьому форумі «Європа — Україна», який проходить у Києві з 25 по 27 лютого. За його словами, старі європейські держави будували Об’єднану Європу на своєму досвіді — вільному ринку, інші країни хотіли б будувати Європу на цінностях і в результаті всі стали жертвою кризи. «Такої кризи не було б, якби ми підготувалися контроль за банківською системою», — вважає Валенса. Іншою причиною, додав він, стало те, що багато інвестицій робилося в нерухомість замість того, щоб вкладати робочі місця і таким чином збільшувати зайнятість.
Торкаючись подальшого розвитку Європейського Союзу, екс-президент Польщі наголосив на необхідності створення програм і структур, які б допомагали Об’єднаній Європи рухатися вперед. «І досі ми не вирішили, яким шляхом йти. Немає на сьогодні програм і структур, які б показали нам, як нам іти далі», — наголосив екс-президент Польщі. На його думку, важливо при цьому використовувати наш досвід. «Наш шлях до ЄС був важким, але кориснішим, ніж егоїзм Заходу», — підкреслив він. Чи розуміє українська влада, що їй необхідно здійснити, щоб Брюссель сприйняв Україну як повноправного члена ЄС? Чи збільшилося розуміння в країнах Об’єднаної Європи про необхідність залучення нашої держави до Євроспільноти? Про це читайте у завтрашньому номері, повідомляє Микола Сірук, «День».
Президент збирає всіх — рятувати Україну
Президент України Віктор Ющенко підкреслює, що за умов економічної кризи, що заглиблюється, влада повинна виробити консолідовану позицію. Про це повідомила прес-секретар Президента Ірина Ванникова на брифінгу для преси. Вона уточнила, що сьогодні о 10:30 Президент проведе нараду, на яку запрошені прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, голова Верховної Ради України Володимир Литвин, голова Національного банку України Володимир Стельмах і лідер опозиційної фракції Партії регіонів Віктор Янукович. У рамках цієї наради глава держави планує обговорити координацію дій органів державної влади та політичних сил розвитку економіки у кризових умовах. Окрім того, Президент вніс на порядок денний обговорення змін в економічній політиці, на яких наполягає Міжнародний валютний фонд, і необхідність створення єдиної узгодженої позиції української сторони на подальших переговорах із МВФ. «Президент України переконаний, що в умовах економічної кризи, що заглиблюється, потрібно відкинути всі політичні амбіції та суперечки й зосередитися на виробленні загального плану дій для виходу з економічної кризи», — сказала Ірина Ванникова, повідомляє УНІАН.
110 років виповнилося бібліотеці імені Чижевського
Своє 110-ліття відзначила Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека імені Чижевського — найбільше в області книгосховище і водночас один із визначних культурних центрів регіону. Ії історія починалася з першої Єлисаветградської громадської бібліотеки, заснованої в лютому 1899 року за ініціативою міського землеміра, історика й археолога Павла Рябкова та видавця, публіциста й відомого земського діяча Павла Зеленського. Після Жовтневої революції її фонд поповнився книгами, конфіскованими в родин Бракерів, Шимановських, Соколових-Бородкіних та інших відомих представників єлисаветградської інтелігенції. З 1982 року бібліотека, що розміщалася у пристосованому приміщенні, переїхала до нової будівлі, розрахованої на 1 мільйон 220 тисяч томів, а з 1993 року стала носити ім’я видатного земляка, вченого-енциклопедиста Дмитра Чижевського. Особливе її надбання — рідкісні книги, серед яких рукописи, стародруки, унікальні видання з колекцій Володимира Винниченка, Дмитра Чижевського, Кароля Шимановського тощо. Сьогодні, як і в часи становлення, бібліотека підтримує творчі зв’язки з вітчизняними та закордонними вченими, здійснює наукову, методичну, інформаційну, соціологічну та видавничу діяльність, повідомляє Людмила МАКЕЙ, Кіровоград.
Латвії запропоновано нового прем’єра
Учора президент Латвії Валдіс Затлерс висунув на пост прем’єр-міністра кандидата від партії «Новий час» Валдіса Домбровскіса. Позитивними якостями претендента на пост голови уряду президент назвав його великий досвід у сфері економіки і фінансів, а також у співпраці з установами Євросоюзу. Виступаючи на прес-конференції, Затлерс сказав, що прийняв своє рішення, вислухавши аргументи Домбровськіса і думку політичних партій, представлених у парламенті. Нагадаємо, що 20 лютого глава латвійської держави прийняв відставку прем’єр-міністра Іварса Годманіса, після чого презентовані в парламенті партії розпочали переговори про формування нового кабінету і пошуки кандидата на пост глави уряду. Президент Латвії обирав нового прем’єр-міністра з двох кандидатів: представника «Народної партії» Едгара Заланса і члена «Нового часу» Домбровськіса. Для затвердження в парламенті кандидатури необхідно заручитися підтримкою більшості голосів депутатів, тому звичайно президент висуває кандидатуру представника від коаліції, яка має більшість голосів у парламенті. У Сеймі 100 депутатів. Для створення коаліції партіям потрібен щонайменше 51 голос у парламенті.
ХАМАС і ФАТХ обмінялися полоненими
Члени керівництва ворогуючих палестинських угруповань ХАМАС і ФАТХ домовилися про звільнення затриманих активістів. ХАМАС звільнив із-під домашнього арешту деяких членів ФАТХ у секторі Газа, а з боку ФАТХ, у свою чергу, звільнено близько 80 активістів ХАМАСу — із 380 затриманих. Угода була досягнута напередодні переговорів, що очікуються в Каїрі, на яких обговорюватиметься доставка подальшої допомоги в Газу. Ворожнеча між двома палестинськими угрупованнями загострилася після того, як ХАМАС прийшов до влади в секторі Газа. У заяві, оприлюдненій після зустрічі делегацій, йдеться, що звільнення активістів — це тільки перший крок, і в подальшому «затримані активісти будуть відпущені, так що питання буде повністю вирішене до закінчення національного палестинського діалогу». Сторони також домовилися припинити нападки одна на одну в засобах масової інформації. Близько десятка палестинських угруповань, як очікується, будуть представлені в процесі політичного діалогу, головна мета якого — створення уряду національної єдності. Такий кабінет міг би координувати відновлення Гази і працювати до нових президентських і парламентських виборів.
Iран успішно випробував першу АЕС
Учора Іран успішно провів випробування на першій атомній електростанції «Бушер». Фахівці зімітували запуск АЕС, завантаживши паливні касети зі свинцем замість збагаченого урану. Повідомляється, що вже під час наступних випробувань використовуватиметься збагачений уран, але точна дата перевірки поки невідома. Випробування проводилися із участю глави російської Державної корпорації з атомної енергії «Росатом» Сергія Кирієнка. Нагадаємо, саме ця корпорація займалася будівництвом атомної АЕС. 1998 року іранський уряд уклав із «Росатомом» контракт на 1 млн. доларів, щоб закінчити будівництво станції, яке розпочалося 1974 року під час правління останнього іранського шаха. Але після ісламської революції 1979 року будівництво припинилося. Після випробувань Сергій Кирієнко заявив, що Росія та Іран планують найближчим часом укласти контракт на поставку ядерного палива мінімум на десять років. Що стосується «Бушера», то він не став називати остаточного терміну пуску станції, заявивши, що це залежить від ходу випробувань перевірки систем і обладнання АЕС на надійність і безпеку.