Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

13 лютого, 2009 - 00:00

На шахті ім. Засядька продовжують гинути гірники

На сумновідомій донецькій шахті ім. Засядька чергова аварія: в ніч на 12 лютого на горизонті 1400 метрів стався викид метано-повітряної суміші без подальшого горіння, внаслідок чого знову постраждали шахтарі. Як повідомляє прес-служба МНС України, загалом в момент аварії в шахті працювали 334 робітники. Внаслідок викиду під завалом опинився один гірник. Ще десятьом шахтарям, які були на аварійній ділянці, через дві години вдалося самостійно піднятися на поверхню шахти, після чого їх відправили на обстеження до обласної лікарні профзахворювань. Стан потерпілих оцінюється як нормальний. Крім того, доля ще одного гірника досі залишається невідомою. Наразі роботи на аварійній ділянці й у сусідніх лавах тимчасово припинені, а тіло загиблого гірника доставили на поверхню. На підприємстві працюють підрозділи Державної воєнізованої гірничорятувальної служби Мінвуглепрому й опергрупа Головного облуправління МНС, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, Донецьк.

Росія скоротить військовий бюджет

Росія при перегляді бюджету-2009 скоротить військові витрати на 15%, але не обмежуватиме закупівлі в рамках державного оборонного замовлення. Про скорочення витрат повідомив у середу на закритому засіданні Держдуми міністр оборони РФ Анатолій Сердюков, сказав агенству Рейтер заступник голови комітету з конституційного законодавства Віктор Ілюхін. «Він сказав, що у зв’язку з кризою, уряд своїм вольовим рішенням секвеструє бюджет Міноборони на 15 відсотків. Урізуватимуться виплати, але, по-моєму, скоротять і соціалку, й оборону, й закупівлю озброєнь», — сказав Ілюхін, депутат від КПРФ. Того ж дня прем’єр Володимир Путін пообіцяв не зменшувати витрати на закупівлю озброєнь і товарів оборонного призначення. «Вчора після ретельного аналізу ми ухвалили остаточне рішення принципово не скорочувати держоборонзамовлення», — сказав Путін на нараді. Росія збільшила військові витрати більш ніж на третину після війни з Грузією в серпні 2008 року. Згідно з трирічним бюджетом, розрахованим виходячи з ціни на нафту $95 за барель, витрати Міноборони 2009 року становлять 1,376 трильйона рублів, або 2,7 відсотка ВВП, 2010 року — 1,379 трильйона, 2011 року — 1,476 трильйона. Проте через кризу і падіння цін на нафту влада готує секвестр бюджету з розрахунку $41 за барель нафти.

Генсек ООН засудив талібів

Генеральний секретар ООН Пан Ѓі Мун рішуче засудив теракти, здійснені в середу талібами проти співробітників правоохоронних органів та урядових установ Афганістану, внаслідок яких загинуло щонайменше 20 осіб і близько 60 було поранено. Заява офіційного представника генсека поширена у штаб-квартирі ООН. Як повідомляється, більшість загиблих унаслідок двох вибухів, що прогриміли в середу вранці в афганській столиці, — співробітники МВС і мін’юсту Афганістану. «Генсек ООН рішуче засудив терористичні напади на будівлі державних установ у Кабулі, які забрали життя щонайменше 20 осіб. Ці жахливі злочини були здійснені з повною зневагою до людського життя і гідності людини», — зазначається в документі. Пан Ѓі Мун і його спецпредставник у Афганістані Стефано ді Містура висловили співчуття сім’ям загиблих. Генеральний секретар ООН минулого тижня здійснив несподіваний візит до Афганістану, несподівано змінивши запланований маршрут свого півторатижневого турне країнами Африки, Азії та Європи. Перебуваючи у Кабулі, він пообіцяв надавати всіляку підтримку народу й уряду Афганістану з боку ООН із метою боротьби з тероризмом, відновлення країни та демократизації афганського суспільства.

ЄС зацікавлений у диверсифікації маршрутів поставок газу

Країни Європейського Союзу зацікавлені у диверсифікації маршрутів і джерел поставок газу, в тому числі з Центральної Азії та Росії, повідомив прем’єр-міністр головуючої у ЄС Чехії Мірек Тополанек. «На тлі російсько-українського конфлікту стало очевидно, що Євросоюз дуже вразливий і залежний від цих поставок. Необхідно шукати рішення», — сказав він на спільній із прем’єр-міністром Казахстану Карімом Масімовим прес-конференції після їхніх переговорів у четвер в Астані. «У зв’язку з цим, — продовжив М. Тополанек, — ЄС, звісно, зацікавлений у диверсифікації й шляхів, і джерел поставок газу, тому заохочуватиме розвиток проектів і поставок і з Норвегії, і з Іраку, і з Середньої Азії, і, звичайно ж, із Росії». «Євросоюз повинен будувати свої взаємовідносини з окремими країнами так, щоб у рамках спільної солідарності можна було вирішувати цю ситуацію за допомогою взаємних поставок», — додав прем’єр Чехії.

При цьому він підкреслив, що всі проекти поставок газу, які сьогодні розглядає Євросоюз, не є конкуруючими. «Всі або більшість проектів, які зараз розвиваються, є не конкурентами, а радше додатковими проектами, чи то йдеться про Північний «Норд-Стрим», чи про «Набукко», — сказав чеський прем’єр. «Звичайно, реалізація цих проектів залежить від фінансової вимогливості цих проектів, від рівня залучення й участі в них країн, а також із точки зору безпеки здійснення проектів», — зауважив М. Тополанек. У свою чергу К. Масімов підкреслив, що питання доставки енергоресурсів із Казахстану до країн ЄС «є однією з найважливіших наріжних точок у розвитку наших взаємовідносин». «Питання взаємовідносин Казахстану та ЄС завжди виходять із точки зору конструктивного діалогу, в тому числі з Російською Федерацією», — зазначив К. Масімов.

Європейських політиків попередили про загрозу шпигунства

Співробітників Європейської комісії попередили про зростаючу загрозу шпигунства. Відповідне попередження міститься у внутрішньому повідомленні Єврокомісії, розповсюдженому напередодні, передає агентство Reuters. Прес-служба Єврокомісії підтвердила існування внутрішньої записки, уточнивши, що «загроза шпигунства зростає щодня», і «завжди знайдуться люди, котрі намагаються отримати доступ до таємної інформації Єврокомісії». Спроби добути таємну інформацію можуть робити лобісти, журналісти, IT-фахівці й навіть «симпатичні довгоногі блондинки-стажистки», підкреслили у ЄК. Подібні спроби неодноразово робилися раніше людьми, так чи інак пов’язаними зі спецслужбами різних країн. Власної служби безпеки Єврокомісія не має, у зв’язку з чим вона тісно співпрацює з розвідками різних країн-членів Євросоюзу. Європейська комісія представляє виконавчу гілку влади Євросоюзу. До завдань відомства, крім іншого, входить внесення законодавчих ініціатив, а також спостереження за порушеннями єдиного європейського законодавства в окремих країнах ЄС.

Газета: