Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

12 грудня, 2008 - 00:00

Пуччіні у Львові

13 грудня стартує Міжнародній музичний фестиваль. Світова музична громадськість відзначає 150-річчя від дня народження видатного італійського композитора Джакомо Пуччіні. Жоден театр світу досі не насмілюється скласти репертуар сезону, не включивши до нього бодай однієї з опер цього великого італійця. А Львівська опера може похвалитися тим, що в його афіші йдуть три «хіти» композитора. Саме їх покажуть на Міжнародному фестивалі у Львівському оперному театрі ім. С. Крушельницької. У виставах виступлять зірки вокалу — Ігор Борко (Київ), Георгіна фон Бенз (Німеччина) та Ольга Журавель (Італія). Львів може пишатися ще й тим, що легендарна українська співачка Соломія Крушельницька у травні 1904 р. фактично врятувала репутацію Джакомо Пуччіні та його дітища, заспівавши головну партію в опері «Мадам Баттерфляй» (перший прем’єрний показ якої з тріском провалився). Ця історія ввійшла у всі музичні енциклопедії. Але мало хто знає, що в творчому доробку Пуччіні є камерно-вокальні твори — 14 пісень та оригінальних дуетів для різних голосів у супроводі фортепіано. Ознайомила з ними публіку, причому вперше в Україні, професор кафедри концертмейстерства Львівської національної музичної академії ім. Лисенка Тетяна Молчанова. Я кілька років шукала ці ноти і в Москві, і в Санкт-Петербурзі, та марно, розказала Молчанова. — І тільки торік завдяки особистим зв’язкам нарешті отримала їх з-за кордону. У Великому залі Музичної академії відбувся концерт, в якому прозвучали не лише пісні Пуччіні, а й попурі на теми опер «Богема» і «Тоска» та меса «Глорія». У концерті взяли участь студенти класу камерного співу професора Мирослави Логойди, яким акомпанували студенти професора Тетяни Молчанової, повідомляє Тетяна КОЗИРЕВА, Львів.

Одеський оперний театр... нема кому обслуговувати

Після 11-річного капітального ремонту Одеський національний академічний театр опери та балету нікому обслуговувати. «Будівлю театру оснащено за останнім словом техніки. Тут складна система кондиціонування, протипожежне та сценічне обладнання. На їхнє сервісне обслуговування необхідно лише 79 тисяч гривень на рік, але цих грошей поки що ніхто не бачив», — повідомила начальник обласного управління охорони об’єктів культурної спадщини Наталя Штербуль. За її словами, під час здачі театру в експлуатацію після реконструкції не були підписані договори на сервісне обслуговування встановлених у приміщенні механізмів і обладнання, наприклад, сценічного. Тому зараз стежити за станом обладнання фактично нікому, а коштів на укладення подібних договорів і оплату необхідних робіт у театру немає. Останнє пояснюється тим, що, даючи одеському Оперному національний статус, не було передбачено механізм передачі об’єкта на державне утримання. Тому досі по-новому виплачується лише зарплатня працівників. Одеський національний академічний театр опери і балету — перший театр у Одесі та на півдні України за часом його спорудження, значенням і популярністю. Першу будівлю було відкрито 1810 р. і згоріла вона 1873 року. Сучасне приміщення побудоване 1887 року архітекторами Фельнером і Гельмером у стилі віденського бароко. Архітектура зали для глядачів витримана в стилі пізнього французького рококо. Унікальна акустика підковоподібної зали дозволяє доносити навіть шепіт зі сцени до будь-якого закутка. У театрі диригували П. І. Чайковський, М. А. Римський-Корсаков, С. В. Рахманінов, співали великі Енріко Карузо, Федір Шаляпін, Антоніна Нежданова, Леонід Собінов, танцювали Анна Павлова і Айседора Дункан. Повну реставрацію будівлі театру було завершено 2007 року, у день 120-річного ювілею. 9 листопада 2007 року депутати Одеської облради передали театр у власність держави, повідомляє Богдан ДИМОВСЬКИЙ, Одеса.

Iрландія ще раз скаже своє слово щодо Лісабонського договору

Ірландія проведе повторний референдум щодо ратифікації договору про реформу керівних органів Європейського Союзу (Лісабонської угоди) 2009 року. Про це вчора повідомили представники Франції, головуючої нині в ЄС. Повторний референдум буде проведений після внесення до Лісабонської угоди змін, які враховують позицію Ірландії, передає Associated Press. Нагадаємо, що прем’єр-міністр Ірландії Брайян Коуен на саміті країн ЄС у Брюсселі в жовтні заявив, що Європейський Союз (ЄС) більше ніж коли-небудь потребує договору про реформу своїх керівних органів (Лісабонську угоду) в умовах світової фінансової кризи. Він зауважив, що на референдумі, який проводився в країні в червні 2008 року, ірландці не підтримали ратифікацію Лісабонської угоди у зв’язку з побоюваннями втратити свій вплив у ЄС. Нагадаємо, що на референдумі, який відбувся 13 червня 2008 року, 53,4% ірландців висловилися проти ратифікації Лісабонської угоди. Щоб договір набрав чинності, його повинні ратифікувати всі члени ЄС. Парламент Чехії відклав голосування щодо питання про ратифікацію Лісабонського договору до лютого 2009 року, повідомляє агентство Associated Press. Третьою країною, яка поки що не схвалила Лісабонську угоду, є Польща, де договір схвалений парламентом і чекає підпису президента.

Обама закликав губернатора Iллінойсу залишити посаду

Обраний президент США Барак Обама закликав губернатора штату Іллінойс Рода Благоєвича (на фото ліворуч) піти у відставку. Благоєвич був заарештований за обвинуваченнями у спробі використати своє службове становище для особистого збагачення. Слідчі ФБР заявили, що в ході прослуханих ними телефонних розмов губернатора, той намагався використати в корисливих цілях своє право призначити наступника на посаду сенатора від штату Іллінойс. Згідно з опублікованими ФБР записами, Благоєвич, зокрема, каже, що один із претендентів на посаду сенатора готовий надати йому $500 тисяч. Потім Благоєвич хвастається, що інший кандидат може зібрати для нього мільйон. За словами представника Барака Обами, обставини унеможливлюють перебування Благоєвича на посаді губернатора. Провідні демократи вже запропонували провести дострокові вибори представника від Іллінойсу до сенату США, повідомляє газета The Times. Однак, на думку аналітиків, дострокові вибори сприятимуть обранню республіканця. Як пише The Times, Обама сам постраждав від цієї історії і тепер намагається триматися на відстані від ненадійного Благоєвича.

В Індії посилюють заходи безпеки

Індійський уряд оголосив про цілу низку заходів, направлених на підвищення безпеки країни після недавніх озброєних нападів бойовиків у Мумбаї, внаслідок яких були вбиті близько 170 осіб. Новий міністр національної безпеки країни Паланіаппан Чидамбарам повідомив депутатам парламенту, що буде створене нове слідче агентство й прийняті заходи з посилення берегової охорони. Крім того, за його словами, планується посилити закони щодо боротьби з тероризмом і відмивання грошей, а також поліпшити підготовку бійців спецназу. З цією метою передбачається відкрити до 20 центрів підготовки спецназівців із боротьби з тероризмом та бунтівниками у всій країні. За його словами, як показало розслідування, сліди всіх учасників нападів у Мумбаї ведуть до Пакистану. Всі вони були громадянами Пакистану й членами організації «Лашкар-і-Тойба». Міністр назвав ім’я єдиного підозрюваного бойовика, якого вдалося захопити живим. Це Мохаммед Аджмаль Амір. Як повідомляє поліція Мумбаї, він був одним із десяти бойовиків, які брали участь у нападі на кілька об’єктів у місті 26 листопада. Ісламабад рішуче відкидає будь-яку причетність до нападів у Мумбаї і пропонує Індії допомогу в розслідуванні.

Газета: