Юлін день
Примітно, що одним із перших Юлію Тимошенко вчора привітав із днем народження Володимир Путін і побажав тіснішої співпраці. (Дивишся, вдасться домовиться щодо газу за нормальною ціною). А ось Віктор Ющенко «в одному пакеті» привітав і Тимошенко, і голову Конституційного Суду Андрія Стрижака, і героя України Бориса Патона. У прес-службі прем’єра відмовилися коментувати графік роботи Юлії Володимирівни, зауваживши, що в голови уряду не заплановано жодних офіційних зустрічей. Колись у свій день народжень вона ховалася від всіх у Дніпропетровську. А 2005 року святкувала з розмахом у столичному ресторані «Липський особняк». Цього року не до пишного гуляння — криза. Світова криза стала, мабуть, особистою проблемою українського прем’єра. Спроби ефективно боротися з її наслідками не приносять результату. Національний банк демонструє свою незалежність. Гривня падає, виробництва зупиняються, безробіття зростає. Плюс — ще палиці в колеса від Секретаріату. Учора Віктор Балога також сказав іменинниці Тимошенко багато «теплих слів». Зокрема, назвав БЮТ недоговороспроможним. «Тим політичним силам, які необачно погодяться на альянс із БЮТ, потрібно сильно задуматися, оскільки, як виявилося, ніщо у світі не завадить Ю. Тимошенко легко відмовитися від узятих зобов’язань. Варто пам’ятати, що еволюція БЮТ — це тугий клубок з обману, цинізму та зрад». Проте до випадів Віктора Івановича Юлії Володимирівні не звикати. Мабуть, Тимошенко можна назвати сьогодні політиком номер один в Україні — за сукупністю статусу, впливу, можливостей приймати рішення та втілювати їх у життя. Її швидка реакція, працездатність та вміння не здаватися обставинам викликають повагу навіть у заклятих опонентів. І, незважаючи на кризу, на провал на київських виборах, Тимошенко як і раніше залишається володаркою одного з найвищий рейтингів популярності, повідомляє Олена ЯХНО, «День»
У львівських школах взялися за дитячу агресивність
Пом’якшити негативний вплив сучасного реального і віртуального середовища на вразливу нервову систему старшокласників і таким чином протистояти жорстокості та насильству з їхнього боку взялися львівські педагоги. Міське управління освіти розробляє програму заходів, розрахованих на наступні два роки, повідомляє УКРІНФОРМ. Вона передбачає моніторингове та соціологічне дослідження серед учнів 9—11 класів, учителів, батьків щодо профілактики правопорушень та насилля серед неповнолітніх. Певна роль покладається на батьків, які мають постійно цікавитись, які телепередачі, фільми переглядають їхні діти, де вони проводять свій вільний час, наскільки узалежнені від комп’ютерних ігор, адже саме телевізійні «бойовики» і «подвиги» у віртуальних двобоях створюють у дитячій уяві ілюзію безкарності переможця, формують лінію поведінки не тільки у грі, але й реальності. Як зазначила завідуюча стаціонаром Львівського обласного дитячого психоневрологічного диспансеру Марія Люсак, дитина моделює на себе агресію, яку бачить по телебаченню чи в комп’ютерних іграх. Звідси й страшна статистика злочинів, скоєних дітьми і підлітками. Інший, не менш жахливий її бік — важкі депресії, що теж є наслідком цього впливу. До того ж, з серпня на Львівщині зафіксовано п’ять випадків дитячих самогубств, із них три — у Львові. Фахівці відзначили, зростає агресивність у дівчаток-підлітків — вона вже майже зрівнялася зі хлопчачою.
Конституційний суд Чехії дав добро на Лісабонську угоду
Конституційний суд Чехії постановив, що підписання Лісабонської угоди не суперечить основному закону країни, повідомляє AFP. Таким чином, суд спростував заяви чеського президента Вацлава Клауса про те, що проект нової європейської конституції зазіхає на суверенітет країни. Відтепер угода буде спрямована для ратифікації до чеського парламенту, терміни розгляду поки що не уточнюються. Наразі Лісабонську угоду схвалили 24 країни з 27 країн Євросоюзу. В Ірландії, де, згідно з конституцією, питання про схвалення угоди виносилося на референдум, та минулого червня більшість громадян проголосували проти угоди, питання про проведення повторного референдуму має бути вирішене до 11 грудня — до європейського саміту в Брюсселі. В Польщі угода була схвалена парламентом вісім місяців тому, але президент Лех Качиньський її досі не підписав. Лісабонська угода набере чинності лише в тому випадку, якщо її схвалять усі країни ЄС. Вона передбачає введення нових посад — президента Євросоюзу й іноземного представника.
США не «продавлюватимуть» ПДЧ
Держсекретар США Кондолізза Райс оголосила, що США на зустрічі міністрів закордонних справ НАТО, яка відбудеться наступного тижня у Брюсселі, не мають наміру наполягати на наданні Україні та Грузії плану дій щодо членства (ПДЧ) у НАТО, оскільки «наразі немає необхідності обговорювати ПДЧ». Водночас вона додала, що США, втім, не міняють своєї позиції стосовно питання про приєднання в майбутньому України та Грузії до Альянсу. Тому, за словами К. Райс, американська сторона збирається наполягати на тому, аби дискусії щодо цієї проблеми тривали в рамках двосторонніх комісій НАТО—Грузія та НАТО—Україна. Держсекретар США заявила, що з ініціативи Великої Британії країни-члени Альянсу розглядають, оминаючи ПДЧ, альтернативні шляхи вступу Грузії та України в НАТО. Слід зазначити, що 26 листопада (вперше в історії до нового року) уряд України затвердив проект указу президента України про цільовий план «Україна—НАТО» на 2009 рік. Цей план включає близько 400 різних заходів (на базі пропозицій міністерств) у всіх сферах реформування українського суспільства: фінансування цих заходів планується як за рахунок українського бюджету, так і за рахунок коштів НАТО. Міністр закордонних справ Володимир Огризко охарактеризував план, що є на 95% ПДЧ, як «дуже серйозний крок у наближенні до стандартів, які висуваються перед країною, яка збирається стати членом Північноатлантичного альянсу».
Естонія законодавчо готується до відбиття зовнішньої загрози
Уряд Естонії вчора прийняв проект постанови, що регулює порядок застосування військової сили в мирний час для відбиття зовнішньої загрози. Раніше на законодавчому рівні ця ситуація не була комплексно врегульована, повідомила прес-служба уряду. У прийнятому документі, який представив уряду міністр оборони Естонії Яак Аавіксоо, перераховані ситуації, що дозволяють командуючому Силами оборони або іншій компетентній особі вирішувати питання про застосування сили для відбиття в мирний час зовнішнього нападу. Під «нападом» у проекті постанови мається на увазі «раптовий напад», на який президент або парламент країни не можуть відреагувати з належною оперативністю, коли воєнний стан не оголошений, і рішення треба прийняти за короткий відрізок часу. Командуючий або інша компетентна особа може ухвалити рішення про застосування військової сили лише в тому випадку, якщо міністр оборони в цей момент недоступний або фактична ситуація не дозволяє інформувати міністра. Рішення про застосування військової сили для захисту країни від зовнішнього нападу приймається лише в тому випадку, коли інші засоби попередження і припинення загрози неможливі або не дали результату.
Сербія та Косово згодні з місією ЄС
Рада Безпеки ООН одноголосно ухвалила запропонований Генеральним секретарем ООН план розміщення поліцейських сил Європейського Союзу в Косово. Міністри закордонних справ Сербії та Косово заявили, що співпрацюватимуть у справі розміщення європейських сил. Європейська місія змінить сили ООН, які здійснювали управління цією колишньою сербською провінцією дев’ять років. Після кількох місяців невизначеності ООН нарешті створила умови для відправки в Косово на початку грудня європейського контингенту чисельністю в дві тисячі осіб. У складі контингенту — юристи, митники та поліцейські. До проголошення краєм незалежності цьогоріч у лютому ці функції виконували представники ООН. ООН узгодила з Сербією план, згідно з яким у сербських районах поліцейські, юристи та митники мали працювати під егідою ООН, а не ЄС. Однак уряд Косово рішуче відкинув цей план, вбачаючи в ньому прагнення розділити нову державу. Європейські дипломати визнають, що в цьому питанні ще не все гладко: в Косово буде розміщена місія ЄС, але в сербських районах серби явно вважають за краще співпрацювати з ООН, і треба буде ретельно опрацювати всі варіанти.