Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

21 листопада, 2008 - 00:00

Рада пішла в комітети. Без спікера

Парламентарії вже вкотре відклали ухвалення важливих для країни документів і рішень, мимоволі продовжуючи затягувати й політичну, й економічну кризу. Наступне засідання розпочнеться аж 2 грудня. Але, судячи з усього, й через тиждень обрати спікера буде так само складно, як і сьогодні. Поки що в усіх трьох фаворитів (Литвин, Плющ, Лавринович) шанси нульові. Проте переговори, якщо вірити політикам, ведуться ледве не цілодобово. І не лише щодо кандидатури спікера. Учора Віктор Янукович, будучи в Москві на X з’їзді «Єдиної Росії», зізнався, що у Верховній Раді ведуться консультації про новий формат коаліції й відставку уряду. Мовляв, за умов глобальної економічної кризи політики мають досягти політичного консенсусу й об’єднатися. Примітно, що в цей же час у Києві Тимошенко теж закликала до консенсусу й об’єднання. Більше того, заради «єднання» вона готова піти у відставку.

— Якщо для єдності коаліції не влаштовує якийсь міністр, віце-прем’єр-міністр, прем’єр-міністр і можна мати кращі кадри, то будь ласка: голосування — й після єднання всі готові сьогодні діяти так, як треба для країни, а не окремо політикам, — сказала Тимошенко. Напевно, таким чином Юлія Володимирівна намагається уникнути обвинувачень політичних опонентів, що вона всіма силами чіпляється за владу. Мовляв, беріть моє крісло, якщо, звісно, зможете створити більшість... А що стосується роботи парламенту, то в прем’єра щодо цього найоптимістичніші прогнози. Вона вважає, що все стабілізується до 5 грудня. За її словами, саме криза дозволить досягнути єдності у Верховній Раді. «Йде примушення фінансовою кризою до миру», — видала Тимошенко черговий перл. Як відомо, Юлія Володимирівна є політиком поінформованим і, напевно, знає, що каже. Тож почекаємо до грудня. Уже й не довго залишилося, повідомляє Олена ЯХНО, «День»

Тернопільщина на порозі дострокових виборів

Як повідомив керівник області на прес-конференції, «Тернопільська обласна рада проігнорувала рішення конференції блоку «Наша Україна», прийняте у серпні 2007 року, щодо позбавлення повноважень десяти депутатів, які не ввійшли до складу фракції цього блоку, та введення нових депутатів, замість тих, які вибули. При цьому рада нехтує рішенням міжпартійної конференції, обласної територіальної виборчої комісії, судових інстанцій, вимогами прокуратури щодо усунення цих порушень». Тож легітимність прийнятих Тернопільською обласною радою за участю осіб, позбавлених депутатських повноважень, рішень є сумнівною. Про це свідчить ухвала Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2008 року щодо визнання такими, що не мають чинності, рішень Тернопільської обласної ради на сесії 22 жовтня 2008 року. Голова облдержадміністрації Юрій Чижмарь зазначив, що через сутички у сесійній залі досі не розглянуто регіональну програму сімейного відпочинку та оздоровлення дітей, не прийнято рішення, з якими зверталися представники підприємств, установ, громадяни області, щодо земельних питань та надрокористування, не вирішено багато інших актуальних питань.

З огляду на це Юрій Чижмарь вирішив скористатися своїм правом і звернутися до Верховної Ради України з пропозицією достроково припинити повноваження Тернопільської обласної ради п’ятого скликання та призначити позачергові вибори обласної ради. Попередньо губернатор неодноразово пропонував керівництву обласної ради та представникам фракцій сісти за стіл переговорів і вирішити проблеми, що є в раді, згідно з чинним законодавством. Але належної реакції на це не було, повідомляє Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль

Політстабільність допоможе Україні з євроінтеграцією

Політична стабільність в Україні допоможе їй швидше інтегруватися до Європейського Союзу, зазначають у Європейській комісії. «Ми сподіваємося, що ваші лідери зможуть швидко внести зміни до Конституції і ті поправки, які забезпечать функціонування демократії в Україні», — заявив учора заступник генерального директора Єврокомісії з питань зовнішніх зносин Г’ю Мінгареллі під час XI засідання комітету з питань співпраці між Україною та ЄС. Він нагадав, що Україна і ЄС уже почали переговори, які стосуються співпраці в торговельній сфері. Під час засідання комітету сторони планують обговорити ряд питань двосторонньої співпраці між Україною і ЄС, зокрема, проведення економічних і соціальних реформ в Україні, в тому числі в контексті мінімізації наслідків світової економічної та фінансової кризи. Також сторони обговорять розвиток і співпрацю в сфері зовнішньої політики та безпеки, а також співпрацю в сфері торгівлі.

Польща згодна на «непостійну» присутність військових РФ

Присутність російських військових спостерігачів на планованій базі американських ракет-перехоплювачів на півночі Польщі не може бути «зовсім постійною» через «історичні проблеми між обома країнами». Про це вчора заявив глава польського МЗС Радослав Сікорський у Вашингтоні. Проте, зазначив Сікорський, «Варшава готова на найактивніші заходи зі зміцнення довіри Москви до об’єктів американського ПРО». Польський міністр виступав у Атлантичній раді, де зустрічався з колишнім держсекретарем Мадлен Олбрайт та іншими впливовими представниками Демократичної партії США. Нагадаємо, що новообраний президент-демократ Барак Обама в минулому висловлював сумніви в технічній ефективності системи протиракетної оборони та виправданості витрат на неї. Сікорський підкреслив, що «Польща дала згоду на розміщення ПРО на своїй території завдяки дружбі зі США», але остаточна ухвала про те, наскільки це необхідно, залишиться за новою адміністрацією.

Король Бельгії відмовився від надбавки до зарплатні

Король Бельгії Альберт ІІ погодився отримувати таку ж надбавку до платні у відсотковому відношенні, як і рядові бельгійці, підтримавши ініціативу уряду. У Бельгії існує система автоматичної індексації заробітної платні та соціальних виплат, заснована на «індексі здоров’я» — інфляції без урахування цін на енергоносії, алкоголь і тютюнові вироби. Проте, прибуток короля і членів королівської родини індексується виходячи із загальної інфляції, яка досягла в липні піку в 5,9% в річному обчисленні. Наступного року платня короля мала вирости приблизно на 6%, сказав представник міністерства фінансів Дідьє Рейндер. Політики зажадали перегляду системи. Представник опозиційної правої партії Ляйст Дедекер назвав нинішню ситуацію «ляпасом кожному бельгійцеві». Вважається, що король — як і знамените бельгійське пиво — є одним із того, що об’єднує націю, поділену за мовним принципом.

Газета: