Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

14 листопада, 2008 - 00:00

Понад 800 пунктів тестування чекають на абітурієнтів

Регіональні центри оцінювання якості освіти (РЦОЯО) створили 818 пунктів для проведення пробного зовнішнього незалежного тестування, повідомляє Інтерфакс. Найбільша кількість пунктів створена в Донецькій області — 97, менше всього — в Києві (23) та Миколаївській області (10). Український центр оцінювання якості освіти передбачає, що кількість пунктів тестування доведеться збільшити. «Інтернет-реєстрація учасників тестування проходить скаженими темпами. Вже три дні кожні 15 хвилин на сайтах РЦОЯО реєструється близько 111 бажаючих», — повідомила начальник відділу зовнішніх зв’язків Центру Валентина Ткаченко. За її словами, пункти тестування працюватимуть на базі шкіл, університетів, інститутів, технікумів, коледжів, училищ, академій та обласних інститутів післядипломної освіти. За станом на 12 листопада кількість людей, зареєстрованих на пробне тестування, становить 36 тисяч. Найбільша кількість учасників зареєструвалася в Дніпропетровській, Луганській, Львівській, Харківській областях та в місті Київ. Найбільшою популярністю серед тих, хто збирається взяти участь у тестуванні, користуються українська мова та література, історія України, математика й англійська мова. Крім того, в останні дні істотно збільшилася кількість бажаючих ознайомитися з умовами тестування з хімії. Реєстрація учасників на пробне тестування вперше проходить лише через інтернет і триватиме до 30 листопада. Пробне тестування відбудеться навесні 2009 року: 14 березня — українська мова та література, історія України, біологія, географія, а 21 березня — іноземна мова (англійська, німецька, французька або іспанська), математика, хімія та фізика. Основна сесія зовнішнього незалежного тестування 2009 року пройде з 6 травня по 5 червня, а реєстрація почнеться 1 грудня.

В музеї авіації з’являться літаки Другої світової війни

У Чернігові завершується підготовка до відкриття Музею авіації, місцем розташування якого визначено територію колишнього вищого військового авіаційного училища льотчиків (ЧВВАУЛ), повідомляє Укрінформ. Першими експонатами музею стали вісім літаків, що вже понад десять років не експлуатуються і стоять просто неба. Ремонтом експонатів, від яких після «варварських набігів» залишилися майже одні «скелети», зайнялися представники ветеранської організації училища. До речі, вони багато років просили міську владу взяти літаки на баланс, забезпечити їхню охорону і таким чином вберегти від розкрадання. Не дочекавшись, колишні авіатори самі обгородили майданчик з літаками, побудували приміщення для охорони і організували цілодобове чергування. Всі роботи ентузіасти виконують за рахунок колишніх випускників славетного ЧВВАУЛу. За словами члена ветеранської організації, військового льотчика у відставці Сергія Ковальчука, у намірах колишніх авіаторів — наповнювати музей власноруч виготовленими експонатами. Зокрема, вони готуються зібрати літак часів Другої світової війни «У-2», для чого у них є всі необхідні креслення й розрахунки.

«Високий замок-2008» як приклад демократичності

Майже половину виставкових площ Львівського палацу мистецтв віддано для експозицій традиційного (вже 12-го) Львівського Міжнародного мистецького осіннього салону «Високий замок». Ця потужна мистецька виставка (малярство, скульптура, батик, вітражі та інше) — справжня подія в культурному житті не лише Львова, а й усієї Західної України. Одночасно особливістю «Високого замку» є його демократичність: поруч із творами маститих авторів-професорів розмістилися роботи їхніх учнів-студентів та зовсім юних художників; поруч із солідними творами класичного спрямування — веселі витвори сучасного «експериментального» мистецтва.

США та Росія розпочинають переговори щодо нового договору по СНО

Делегації Росії та США розпочали вчора у Женеві переговори щодо підготовки нового договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, передає Euronews. Попередній договір СНО був підписаний 1991 року і є чинним до 5 грудня 2009 р. За його умовами в Росії та США лишилося не більше шести тисяч ядерних боєголовок у кожної сторони. Як заявив журналістам високопоставлений американський дипломат, планується, що нинішній раунд переговорів завершиться 21 листопада. Проте, як зазначають багато оглядачів, переговори щодо нового СНО можуть бути серйозно ускладнені наміром США розмістити в Польщі та Чехії елементи протиракетної оборони. Минулого тижня президент Росії Дмитро Медведєв заявив, що його країна у відповідь на це розмістить у Калінінградській області ракетні комплекси «Іскандер».

Планується, що елементи американської ПРО складатимуться з радара на чеському полігоні Брди і десяти ракет-перехоплювачів на одній із баз на північному сході Польщі. США стверджують, що ці засоби ПРО призначені для захисту ракетного нападу з боку Ірану й Північної Кореї та не спрямовані проти Росії. Москва з цим не згодна.

Президент Чехії посварився з Дубліном

У дипломатичну перестрілку між Чехією й Ірландією, котра провалила референдум, вилилася критика Лісабонського договору, що знову прозвучала з вуст чеського президента Вацлава Клауса (на фото праворуч) під час візиту до Дубліна, де він зустрічався з ірландським прем’єром Брайаном Ковеном (на фото зліва). Неприємне зауваження стосовно пропонованого нового європейського устрою чеський президент озвучив під час свого останнього візиту до Дубліна, де він зустрівся з одним із головних місцевих активістів антилісабонської кампанії, бізнесменом Декліном Генлі. Останній був одним із головних спонсорів руху проти Лісабонського договору, який, зрештою, домігся того, що на референдумі, що пройшов у країні, більшість населення висловилася проти ратифікації документа. Голова ірландського МЗС Майкл Мартін звинуватив чеського лідера в банальності, фальшивості й недоречності його антиєвропейської позиції. У відповідь Клаус назвав ірландського міністра лицеміром, попередивши Європу про небезпеку, що нависла над демократією. Глава Чехії заявив, що договір є штучним уніфікуючим проектом, який викличе лише одні проблеми. Всі повноваження держав ЄС будуть передані на рівень Брюсселя і зроблять роботу Європи ще менш прозорою і далеко не демократичною.

Iталія лобіюватиме вступ Туреччини до ЄС

Туреччина має стратегічне значення для Європейського Союзу, й Італія працюватиме над тим, аби переконати в цьому інших членів ЄС. Такою є позиція прем’єр-міністра Італії Сільвіо Берлусконі, яку він висловив на зустрічі з прем’єр-міністром Туреччини Таїпом Ердоганом, передає Associated Press. «Що стосується опору, який чинять цій ідеї різні країни (деякі з них є дуже важливими країнами), то я впевнений, що ми зможемо переконати їх у стратегічній важливості Туреччині. І в тому, що стосується внутрішньоєвропейської політичної архітектури, і в тому, що стосується її стратегічного розташування поряд із Близьким Сходом», — сказав італійський прем’єр. Для вступу до ЄС Туреччині необхідно виконати низку вимог щодо внутрішнього законодавства й економічного розвитку, та, крім того, вирішити проблему острова Кіпр, північна частина якого була окупована турками 1974 року. Анкара досі відмовляється визнати розташовану на півдні острова державу Кіпр, велику частину населення якого складають етнічні греки. Офіційні переговори між Євросоюзом і Туреччиною з питань вступу до європейської спільноти почалися 4 жовтня 2005 р. Тим часом, за оцінками західних експертів, переговори з Анкарою можуть затягнутися на 15—20 років. За вступ Туреччини до ЄС виступають Греція, Італія та Португалія.

Газета: