Свідками стали мобільні телефони
У Дніпропетровському обласному апеляційному суді, де триває процес у так званій справі молотобійців, почався перегляд фото- та відеозйомок із місць злочинів. Трьох 19-річних молодиків, підозрюваних у вбивстві 23 випадкових перехожих, міліція затримала в серпні 2007 року. Свої криваві пригоди, за даними слідства, вони знімали на камери мобільних телефонів і зберігали в домашніх комп’ютерах. Головуючий на процесі суддя Іван Сенченко зазначив, що вивчення подібних речових доказів на Дніпропетровщині відбувається вперше. На першому ж засіданні його учасники переглянули більше 100 фотографій, на яких зображені знущання над тваринами, а також три відеокліпи. Один із них детально зображує жорстоке вбивство чоловіка. Перегляд цих матеріалів викликав шок у залі судового засідання. Біля дверей залу постійно чергувала бригада швидкої допомоги. Напередодні перегляду відео- та фотозйомок учасники процесу не були одностайні з приводу того, показувати чи ні сцени звірячих вбивств і знущань. Позиція захисників підсудних була непохитною — знімки та кліпи не можуть бути доказом у процесі, оскільки їх можна змонтувати за допомогою комп’ютерної програми. Батьки підсудних наполягають на невинності своїх синів. Вони стверджують, що їх затримали замість дітей високопоставлених чиновників, а все, що відбувається в залі засідань не більше, ніж вистава. Після тривалих суперечок суд вирішив ознайомити учасників процесу з відео- та фотозйомками. Для цього звернулися до фахівця, який перевів знімки з мобільного телефону для перегляду в формат DVD. Дивитися на страхітливі кадри, де молоді люди краяли котів і людей, малювали кров’ю фашистські свастики та навіть позували перед камерою з наклеєними гітлерівськими вусами, для багатьох виявилися нестерпними. Першим зал із прокляттями на адресу підсудних покинув дідусь 13-річного Андрія Сідака, вбитого в липні 2007 року. Іншій учасниці процесу — дивним чином уцілілій Лідії Іванівні, довелося побачити запис, як її намагалися вбити. Загалом учасники процесу мають переглянути більше двох десятків дисків з аналогічними зйомками, однак, чи у всіх витримають нерви та серце — наразі невідомо.
У тому випадку, якщо трьох підсудних визнають винними, говорять юристи, принаймні двом із них загрожує довічне позбавлення волі. За результатами слідства, яке проводила міліція та прокуратура, їх звинувачують у скоєнні вбивств на території Дніпропетровської та Запорізької областей, серії пограбувань і жорстокому поводженні з тваринами. У ході процесу виявилося, що далеко не всі жертви «молотобійців» ураховано — деякі з них звинувачують правоохоронні органи у службовій недбалості, яка стала причиною тривалої безкарності серійних убивць. Вадим РИЖКОВ, «День»
Магодзи Iнни Iвасюк
Львівська арт-галерея «Сливка» стала місцем експозиції оригінальних ляльок-магодз художника-дизайнера Інни Івасюк. Магодзи — так на Поділлі називали ляльку, виготовлену мамою чи бабусею для дитини з підручних матеріалів. На виготовлення однієї ляльки у Інни йде щонайменше місяць. Цього року ляльки-магодзи Інни Івасюк стали елементом доповнення дизайнерської колекції на подіумі Львівського тижня моди. Першоджерелом для створення цих образів і надалі залишається традиційне українське вбрання, яке щоразу по-іншому і щоразу по-новому можна інтерпретувати в стилі сьогодення.
Російські правозахисники — за визнання розстріляних 1940 року поляків — жертвами політрепресій
Уповноважений із прав людини в РФ Володимир Лукін вважає, що польські військовослужбовці, розстріляні співробітниками НКВС 1940 року в СРСР, повинні бути визнані жертвами політичних репресій. «Вони (польські військовослужбовці) були військовополоненими на час загибелі. Як вони загинули, всім добре відомо. Хто підписував накази — добре відомо — головний вбивця підписував разом зі своїми помічниками. «Катиньські» офіцери також мають право на реабілітацію, як і всі інші жертви політичних репресій», — зазначив Лукін. Коментуючи рішення російських судів, що відхилили в жовтні позови про визнання жертвами репресій польських військовослужбовців, розстріляних за «катиньською справою», Лукін зауважив: «Я не можу втручатися в рішення судів. Хотілося б сподіватися, що ці рішення продиктовані міркуваннями самих судів, а не якимись дрібними політичними розрахунками, мало мені зрозумілими». Термін «катиньський злочин» є збірним, він означає розстріл у квітні—травні 1940 року майже 22 тисяч польських громадян, які утримувалися в різних таборах та в’язницях НКВС СРСР. За словами активістів суспільства «Меморіал», Катинь — лише одне з цілої низки місць, де були вчинені розстріли польських військовослужбовців, саме тут 1943 року були вперше виявлені поховання розстріляних офіцерів.
Саркозі створив Раду оборони та національної безпеки
Французький президент оголосив про створення нового державного органу — Ради оборони та національної безпеки в рамках прийнятого урядом проекту закону про фінансування збройних сил на 2009—2014 рр. Крім того, за словами президента, буде створена Рада національної розвідки. Створення цих двох органів, в яких головує глава держави, передбачене Білою книгою з питань оборони та безпеки, яка була представлена Саркозі в червні цього року. В Єлисейському палаці — резиденції президента — зазначають, що створення Ради оборони та національної безпеки є «великою інновацією» Білої книги, оскільки вперше питання внутрішньої та зовнішньої безпеки зосереджені в одному органі. «Я наполягаю на цілісності й зв’язності цього органу, яким визначається нова глобальна і цілісна політика у сфері оборони й безпеки», — заявив французький президент.