Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

24 жовтня, 2008 - 00:00

У Львові знову вибухнула квартира

У середу вранці у Львові знову лунали вибухи. Цього разу в повітря злетіла квартира на вулиці Сахарова, 34. Вибух пролунав о 6.30 ранку на п’ятому поверсі п’ятиповерхового житлового будинку. Ударною хвилею у будинку повибивало шибки. А у пошкодженій квартирі вибиті вхідні двері, в перекритті між верхніми поверхами утворилися тріщини, вибито два вікна у сходовій частині. В помешканні, де пролунав вибух, тріснула штукатурка, хоча несучі стіни вцілілі. На щастя, вибух не завдав шкоди сусіднім квартирам, отож, людей не евакуйовували.

Як розповів працівник прес-центру ГУ МНС України у Львівські області Віталій Туровцев, підрозділ МНС за лічені хвилини прибув на місце подій. З помешкання, в якому стався вибух, врятовано 37-річного власника квартири, який отримав численні травми та 50% опіків тіла (ІІ-ІІІ ступеня важкості). Потерпілого у важкому стані госпіталізовано до реанімаційного відділення 8-ї клінічної лікарні Львова.

Основною причиною нещастя, за попередніми даними, вважають вибух газового конвектора.

Нагадаємо, як писав «День», це вже третій вибух від газу житлового будинку на Львівщині. Найтрагічнішим виявився вибух газу 7 лютого 2008 року на вулиці Костюшка, 14 у трьохповерховому житловому будинку. Потерпілими від вибуху офіційно було визнано 47 осіб, двоє з них померло. Забрав людські життя і вибух 23 вересня 2008 року. На сьомому поверсі 9-поверхового житлового будинку на вулиці Самбірській, 102 в місті Дрогобич Львівської області стався вибух газу в результаті чого одна людина загинула та ще сім, в тому числі двоє дітей, були травмовані, повідомляє Тетяна ТУРЧИНА, Львів.

Україна знайомиться з «Україною». Єжи Гофмана

На запрошення Національної спілки кінематографістів України і дирекції міжнародного фестивалю кіно- та відеофільмів «Кінотур», який триватиме п’ять днів і одночасно відзначатиме своє 5-річчя, до Житомира прибув видатний польський кінорежисер Єжи Гофман. В рамках фестивалю відбудеться відкритий показ всіх серій його документального фільму «Україна. Народження нації», про який вже писав «День». На прес-конференції, присвяченій відкриттю фестивалю, пан Єжи відзначив, що хоче подивитися в очі глядачам і побачити, як сприймуть фільм українці, а також, що розраховує на його широкий прокат і зацікавленість з боку Мінкультури, Міносвіти, а ще Міністерства оборони, за допомогою яких фільм зможе побачити якомога більше молодих людей, для яких він насамперед призначений. Маестро кінематографу, автор таких всесвітньо відомих фільмів, як «Потоп» і «Вогнем і мечем», вважає, що «історія є наукою громадянського обов’язку, тому що, знаючи свою історію, своє минуле, людина сміливо може дивитися у майбутнє». А ще, на його думку, старі образи не так актуальні для молоді, і тому примирення між поляками і українцями на рівні нового покоління вже відбулось. Сам же він зараз має два-три нових проекти і розраховує, що, не зважаючи на вік, дещо з них йому вдасться реалізувати. Під час нинішнього візиту до України, організованого НСКУ і дирекцією «Кінотуру», згаданий фільм вже показали у Донецьку, а після Житомира його повезуть до Одеси.

Житомирський фестиваль присвячений 65-річчю визволення Києва від німецьких військ і 50-річчю НСКУ. Його президент, голова обласної організації Спілки воїнів-інтернаціоналістів Павло Ментов, як і Є.Гофман, наголосив, що слід активно пропагувати патріотичне виховання молоді, отже, тематика 28 представлених на ньому фільмів буде в основному присвячена людям із зброєю, які люблять свою Батьківщину і готові її захищати в разі необхідності. Бо, із його слів, тривогу викликають дані соціологічних опитувань, згідно з якими 90% молодих людей до цього не готові. Щоправда, може виникнути питання, як у конкурсних фільмах буде показано, хто яку батьківщину і від кого має захищати. Тому що свої роботи, крім українських авторів, представлять їхні колеги з Вірменії, Узбекистану, Молдови, Придністров’я, Росії, Німеччини, Ізраїлю, Білорусі. Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День»

НАТО зміцнюватиме оборону прибалтійських союзників

Військове відомство США та НАТО розробляють стратегію зі зміцнення оборони своїх союзників у Прибалтиці, повідомляє The New York Times. Заяву щодо цього зробив у ході візиту в Литву голова американського Об’єднаного комітету начальників штабів адмірал Майк Маллен. Він розповів, що передбачається збільшити кількість міжнародних військових навчань за участю трьох держав Балтії. За словами самого високопоставленого американського військового, нові плани є відповіддю на військовий конфлікт Росії та Грузії, який викликав невдоволення країн НАТО й особливо сильно стурбував прибалтійські держави. Як пояснив Маллен, плани зі зміцнення оборони Латвії, Литви та Естонії, прийнятої в НАТО 2004 року, не повинні розцінюватися як провокаційні. Вони є частиною політики Альянсу щодо «запобігання та заборони» будь-якої можливої агресії.

Ракетний удар по медресе

На північному заході Пакистану внаслідок ракетного удару загинули сім студентів релігійної школи й ще шість були поранені. Як розповіли очевидці, ракети знищили приблизно половину будівлі медресе, що знаходиться в центрі провінції Північний Вазирістан, неподалік від міста Міраншах. Неподалік від школи знаходиться будинок одного з лідерів талібів Джалалуддіна Наккані. Його резиденція раніше вже ставала метою авіаудару (тоді кілька осіб загинули й близько десятка отримали поранення). Північний Вазірістан є базою для Талібану та «Аль-Каїди», що ведуть озброєну боротьбу проти сил НАТО та урядових військ у сусідньому Афганістані. Проте, як стверджують очевидці, цього разу більшість загиблих і постраждалих були місцевими жителями. Пакистанські військові почали розслідування випадку. Інцидент стався всього лише кілька годин після того, як парламент Пакистану одноголосно прийняв резолюцію, що закликає уряд захистити суверенітет країни. Крім того, депутати вимагають заборонити іноземним арміям використовувати територію Пакистану для нападів на сусідні держави.

Дерипаска трохи зашкодив іміджу британських консерваторів

Британський прем’єр-міністр Гордон Браун закликав провести розслідування у зв’язку з твердженнями про спроби консерваторів домовитися з російським бізнесменом Олегом Дерипаскою про пожертвування в скарбницю тори 50 тис. фунтів ($85 тис.). Представники партії консерваторів рішуче відкидають подібні звинувачення, висловлені на адресу Джорджа Осборна, міністра фінансів у тіньовому кабінеті. Лідер тори Девід Камерон заявив, що «Осборн був правий», коли вирішив не просити грошей у російського бізнесмена. Однак британський прем’єр, виступаючи в парламенті, назвав це питання дуже принциповим і що вона вимагає ретельного розслідування з боку влади. Представник парламентського комітету з етики зазначив, що скарг на Джорджа Осборна не надходило, а без скарги комітет розглядати поведінку депутата не може. Осборн рішуче заперечує, що домагався від Дерипаски пожертвування для своєї партії, коли в серпні зупинявся на Корфу на віллі свого давнього друга, фінансиста Натаніеля Ротшильда. Ротшильд стверджує, що міністр фінансів тіньового кабінету обговорював питання про пожертвування, коли перебував у його будинку. При цій розмові, як стверджує фінансист, був присутній свідок. Джордж Осборн заявив, що не прагнув домовитися про пожертвування, а це питання підняв сам Натаніель Ротшильд.

Китайський правозахисник нагороджений премією Сахарова

Учора Європейський парламент присудив премію імені Андрія Сахарова китайському правозахиснику й дисиденту Ху Цзя. У грудні 2007 року його арештували без пред’явлення обвинувачення й пізніше засудили до 3,5 років ув’язнення за «підбурювання до підривної діяльності». Влада Китаю чинить опір нагородженню відомого дисидента й намагається вплинути на депутатів, повідомили журналістам у Страсбурзі представники «зелених» і інших партійних груп у Європарламенті. Згідно з заявою офіційного представника Європарламенту Ханса-Герта Поттерінга, посол Китаю у Франції надіслав лист голові Європарламенту, в якому намагався вчинити тиск, однак цей демарш виявився, швидше, контрпродуктивним. «Голова заявив, що премія присуджується в Страсбурзі, а не в Пекіні», — розповів він. Протягом 20 років премія Сахарова щорічно присуджується Європарламентом відомим правозахисникам за «вільнодумство й боротьбу за права людини». Безпосереднє вручення премії китайцю пройде на заключній сесії Європарламенту в грудні, коли святкуватиметься 20-річчя цієї нагороди. У грошовому еквіваленті премія становить 50 тисяч євро.

Газета: