На Переяславщині залишилося чотири пам’ятники тоталітарному вождю
Нещодавно на колегії Переяслав-Хмельницької райдержадміністрації розглядалися питання, які викликають гарячий інтерес у громади. Зокрема, йшлося про виконання Указу Президента України «Про заходи у зв’язку із 75 роковинами Голодомору в Україні», де вказано про необхідність демонтажу пам’ятників вождям тоталітарного режиму, а також про перейменування вулиць, площ тощо, назви яких пов’язані з цими особами. Так, на території району, де діє 25 сільських рад, лише в шести селах немає вулиць, що підлягають перейменуванню. В інших населених пунктах їхні назви й досі символізують «велич» тоталітарних діячів. У трьох селах району стоять пам’ятники Леніну. Збереглася така історична споруда й у самому Переяславі на Борисо-Глібській площі. Навколо теми щодо його демонтажу в Переяславі точаться гарячі суперечки. У місті є невелика кількість людей (переважно люди похилого віку, а також представники комуністичної партії), які й досі кожного року в день річниці Жовтневої революції збираються біля вождя в камені, повідомляє Алла ПРИХОДЬКО, «День».
Наукова розмова про Пилявецьку битву
Сьогодні, 19 вересня, у Хмельницькому відкрилася Всеукраїнська науково-практична конференція «Пилявецька битва в історії України». Провідні науковці і краєзнавці з Києва, Житомира, Вінниці, Кам’янця-Подільського виступають із доповідями про події, що розгорнулися 360 років тому під Пилявцями. «11(21) вересня 1648 року розгорілися бої за греблю», — пише С. Лях про початок переможної битви українського війська під керівництвом Богдана Хмельницького з польсько-шляхетським військом. «Оскільки переважна більшість шляхти вибиралася в похід, як на бенкет, то в обозі налічувалося понад 50 тисяч возів із продовольством, напоями і т. ін., а для скрашування буденної одноманітності й незручностей табірного життя чоловіків — 5 тис. щедрих на почуття жінок... Що стосується українського війська, то воно сягало 100—110 тис. осіб, серед яких лише 50—60 тис. вояків мали належне озброєння й бойовий досвід, решту становили «селяни від плуга». Артилерія налічувала близько 100 гармат», — розповідають В. Смолій і В. Степанков у книзі «Українська національна революція XVII ст. (1648—1676 рр.)». До речі, директор Інституту історії України НАН України Валерій Смолій і доктор історичних наук, професор Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка Валерій Степанков — серед найповажніших учасників конференції у Хмельницькому. «Пилявецька битва: передумови, хід, історичне значення», — повідомив «Дневі» про тему своєї доповіді Валерій Степанков. Довгі літа він працював «у шухляду». Бо історична правда про визвольні змагання XVII століття всіляко замовчувалася. А масштабні заходи на полі Пилявецької битви, де височіє Курган козацької слави, заплановано на 4 жовтня, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
До Євро-2012 — нові стандарти охорони громадського порядку
Організація охорони громадського порядку під час футбольного матчу Україна — Білорусь, яка отримала негативну оцінку міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, підштовхнула львівських правоохоронців переглянути схему підготовки до Євро-2012. 50 міліціонерів буде спрямовано на підвищення кваліфікації в навчальні поліцейські заклади європейських країн. А відтак вони очолять курси перепідготовки на місцях, повідомляє Укрінформ. Як повідомив начальник Головного управління МВСУ в Львівській області генерал-лейтенант Василь Пісний, це навчання відбудеться за кошти ЄС. Водночас, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 серпня, правоохоронці більше не відповідають за безпеку вболівальників на стадіонах. Ці обов’язки покладено на власників стадіонів та футбольних клубів, що беруть участь у матчах. Відтепер, зазначив начальник ГУ МВСУ, «ми забезпечуватимемо тільки громадську безпеку довкола стадіонів. У їхніх власників повинна бути відповідна охорона і матеріально-технічні засоби тощо». Міліціонери ж охоронятимуть порядок лише під час тих матчів, участь в яких братиме національна збірна. Заплановано також низку зустрічей та науково-технічних семінарів із зарубіжними партнерами, присвячених проблемам безпеки, боротьби із тероризмом та способам захисту в разі загрози. Представники німецької компанії Bruker уже презентували у Львові нові системи безпеки, які здатні виявляти ядерну, біологічну та хімічну зброю.
Уряд Iзраїлю очолить жінка
Міністр закордонних справ Ізраїлю Ципі Лівні вчора була офіційно визнана переможцем на виборах голови правлячої партії «Кадіма», тепер вона стане новим прем’єром-міністром країни, передає агентство Рейтер. У заяві партії зазначається, що Ципі Лівні перемогла в голосуванні набравши 43,1% голосів проти 42% у свого головного суперника міністра транспорту Шауля Мофаза. Результат Лівні виявився достатнім, щоб уникнути другого туру виборів. У першій заяві після завершення підрахунку голосів Ципі Лівні оголосила вчора про намір у найкоротші терміни сформувати новий уряд країни. Діючий прем’єр-міністр і голова «Кадіми» Ехуд Ольмерт не брав участі у «праймериз» через корупційний скандал і пообіцяв передати переможцю свої повноваження. Після його відставки, про терміни якої поки що не повідомляється, Лівні належить отримати від президента країни Шимона Переса мандат на формування уряду. Потім у неї буде 42 дні, щоб створити новий кабінет і правлячу коаліцію парламентської більшості, яка, на загальну думку, збереже свій нинішній склад і лівоцентристську орієнтацію. Якщо Лівні впорається, то стане першою жінкою в кріслі прем’єра з часів Голди Меїр, яка очолювала уряд 1969—1974 років. Якщо ні, на Ізраїль чекають дострокові загальні вибори.
Прилив змив із берега тисячі жителів Бангладеш
У Бангладеш сильний прилив під час шторму змив із берега тисячі осіб. Нараховується 400 рибалок, які зникли безвісти. У хвилях потонуло двоє дітей, які перебували на пляжі, повідомило агентство Reuters. Хвилі захлеснули територію міст Патуакхалії Джалакатхи, а також частину пляжу Кокс-Базар та прибережні острови. Прилив супроводжувався сильним дощем та вітром. Пошкоджено багато будівель. Синоптики попереджають, що найближчим часом можна чекати появи нових великих хвиль. Багато рибаків проігнорували штормове попередження і відправилися в море, оскільки в останні кілька тижнів риболовля в регіоні стала дуже вдалою. Усього під час шторму зникло понад 30 човнів. Незадовго до цього шторму в Бангладеш близько 20 осіб загинули через повені, викликані дощовим сезоном. Багато людей залишилося без даху над головою. У листопаді 2007 року через циклон «Сидр» у Бангладеш загинули 3,3 тисячі осіб.
Прем’єр Литви просить НАТО продовжити охорону неба Балтії
Литовський прем’єр Гедімінас Кіркілас почав свої брюссельські зустрічі з відвідування командуючого союзницькими силами в Європі, американським генералом Джоном Кеддоком, якого попрохав про продовження місії НАТО в небі Балтії, повідомила прес-служба уряду Литви. Йдеться про контроль за повітряним простором балтійського неба натовськими винищувачами, який вони здійснюють з 2004 року і який за діючою угодою повинен закінчитися 2012 року. Літаки НАТО дислокуються в Литві на військовому аеродромі поблизу Шауляй. За словами литовського прем’єра, ця місія підвищує безпеку регіону й підвищує довіру населення до НАТО. На що генерал відповів, що «НАТО є організацією, яка адекватно й швидко реагує на зміни в ситуації з безпекою». Він також погодився з думкою Кіркіласа, що питання енергетичної та кібернетичної безпеки актуальні й повинні активно обговорюватися на зустрічах НАТО.