Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

21 грудня, 2007 - 00:00

Співвідношення народжуваності й смертності в Україні — 1:1,5

За дев’ять місяців поточного року в Україні народилося 355 243 й померло 565 780 осіб. Про це повідомляє ostro.org з посиланням на прес-службу Міністерства юстиції. Таким чином, співвідношення народжуваності й смертності становить 1:1,5. При цьому за аналогічні періоди попередніх років воно становило 1:1,7 і 1:1,6. Як зазначають у Мін’юсті, з початку 90- х років у третьому кварталі 2007 року в деяких регіонах України народжуваність уперше перевищила смертність. Так, у Закарпатській області вона, у відношенні до смертності, становила 119%, у Рівненській — 117%, у Волинській — 110%, у Львівській — 100,7%, у м. Києві — 108%. Однак більш ніж удвічі смертність перевищила народжуваність у Сумській і Чернігівській областях. «В інших областях це співвідношення склало від 102% до 178%», — зазначається в повідомленні прес-служби Мін’юсту. За інформацією прес-служби, з січня по жовтень 2007 року в Україні було зареєстровано 276 607 одружень. 130 559 пар за цей період розлучилися.

Штрафи за водіння в нетверезому стані буде підвищено в сотні разів

Штрафи за керування автомобілем у нетверезому стані буде підвищено в сотні разів. Як передає glavred.info з посиланням на УНІАН, про це вчора на брифінгу повідомив заступник голови Секретаріату Президента з правових питань Ігор Пукшин. Він зазначив, що завершено роботу над розробкою пакету законопроектів, що стосуються безпеки дорожнього руху, і найближчим часом вони будуть передані на розгляд Верховної Ради. За словами Пукшина, передбачається диференціація штрафів, зокрема, деякі штрафи буде збільшено в десятки, а деякі в сотні разів за порушення правил дорожнього руху. Також серед нововведень — механізм нарахування штрафних балів: якщо водій набере 30 балів, він може бути позбавлений права керувати транспортним засобом, сказав Пукшин.

«Хитре» рішення Київради

Учора Київрада, як того давно вимагав відповідний президентський указ, нарешті передала об’єкти музею «Київська фортеця» у сферу державного управління. Однак столичні депутати, які все ніяк не хотіли розлучатися з 130 гектарами дорогоцінної київської землі в центрі столиці, де розташований музей, ухвалили дуже «хитре» рішення. Згідно з ним об’єкти «Київської фортеці» залишаються власністю територіальної громади міста, однак функції управління передаються центральним органам влади. Начальник Головного управління комунальної власності Києва Анатолій Чуприна допускає, що Міністерство культури України буде визначене органом, уповноваженим управляти об’єктами «Київської фортеці». «Однак центральним закладом забороняється здійснювати будь-які дії щодо майна музею без відповідного узгодження з власником — Київрадою», — повідомив він. Відповідно, це стосується й землі. Анатолій Чуприна зазначив також, що під час розроблення Державного бюджету на 2008 рік планується додаткова стаття щодо фінансування об’єктів музею «Київська фортеця».

Унікальний рушник відправлять до музею

У переддень нового року на Дніпропетровщині завершилася всеукраїнська акція «Рушник національної єдності». Останні стібки на багатометровому полотнищі зробили майстрині з Петриківки, уславленої своїми народними промислами. Вишивала рушник, покликаний помирити вітчизняних політиків, уся Україна. За час акції, яка почалася на запорізькій Хортиці 7 червня поточного року, її ініціатори об’їхали всі без винятку регіони країни. Над створенням «рушника національної єдності», у візерунках якого відбилися і художня спадщина Трипілля, і козацького бароко, попрацювали понад тисячу вишивальниць. Полотно для рушника було виткане з конопель за старовинною технологією і понад півсторіччя зберігалося в мешканки села Сьомаки на Хмельниччині. Нитки для гаптування використовувалися шерстяні, техніка дуже проста і стародавня — двобічна гладь. Взяти участь у виготовленні унікального рушника міг кожен, хто бажав, у тому числі й політики, які так і не об’єдналися. Тепер, після завершення акції, вважає голова оргкомітету Віктор Петренко, «рушник національної єдності» повинен покласти початок експозиції спеціального музею — Музею українського рушника. Вадим РИЖКОВ, «День».

У Польщі не виключають, що через два роки ЄС може скасувати візовий режим

Посол Польщі в Україні Яцек Ключковський вважає, що наступним кроком у відносинах України й Європейського Союзу буде розгляд питання про скасування візового режиму вже в 2009—2010 роках. «Через рік-два ми подивимося, наскільки ефективно ми можемо захистити кордони один одного, наскільки люди, отримуючи шенгенські візи, користуються ними, а не зловживають. І я вважаю, що наступним кроком щодо України й ЄС буде розмова про скасування взагалі візового режиму. Але для цього необхідно забезпечити безпеку кордонів», — заявив Я. Ключковський учора в ході круглого столу «Нас об’єднує Європа». Я. Ключковський нагадав, що з 21 грудня Польща приєднується до Шенгенської угоди, що для Польщі є новим позитивним етапом у житті її громадян, а українцям, можливо, принесе деякі ускладнення. Зокрема, візи, які видаватимуться в польському посольстві для українських громадян, будуть платними, буде необхідний новий перелік документів, і згідно з усіма правилами візи видаватимуться протягом 10 днів, оскільки передбачається більш складний процес перевірки всіх даних, наданих громадянами України. «Але я вважаю, це буде набагато швидше. Ми намагатимемося це зробити протягом 3—4 днів», — відзначив Я. Ключковський.

Путін звинуватив США в дестабілізації України та Грузії

США своїми діями в Україні та Грузії руйнують ці країни, вважає президент Росії Володимир Путін. «Ви почали руйнувати Україну, її територіальну цілісність і підривати її суверенітет. От що зробили Сполучені Штати в Україні. Те саме відбувається й у Грузії», — заявив він у інтерв’ю американському часопису Time. За словами В. Путіна, це проявляється в тому, що США підтримали в цих країнах сили й дії, «які мають відверто антиконституційний характер», тоді як «краще дати людям самим вирішувати внутрішні проблеми». Це, зазначив президент, зокрема породило недовір’я різних політичних сил та населення всередині України один до одного. «А ми що говорили? Дайте їм спокій, не чіпайте, дайте їм самим розібратися, давайте їх просто підтримаємо зовні, але не будемо надавати якихось переваг. Цей конфлікт триває й досі, країна повністю дестабілізована, і, судячи з усього, такий стан збережеться ще досить довго», — сказав він. Він висловив сподівання, що на Україні, врешті-решт, настане мир, спокій, і буде створено умови для поступального розвитку. «А те, що зараз відбувається — це знову рух в тому ж напрямку, в напрямку руйнування. І це дуже прикро, бо Україна — дуже близька для нас країна, кожний другий у Росії, напевно, має або родинні, або близькі, дружні зв’язки з Україною», — наголосив президент. За його словами, на Заході спробували примусити Росію субсидувати українську економіку. «Чому? Якщо ви хочете когось підтримати, заплатіть за це. Ніхто ж платити не хоче. Я з одним колегою-європейцем розмовляв, це був міністр економіки. Я кажу: «Ну, платіть тоді». Він відповідає: «Що я, дурень, чи що?». Я говорю: «А я що? Схожий на ідіота?» — зазначив В. Путін.

Газета: