Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

30 березня, 2007 - 00:00

«Правова держава» збирає незаангажованих юристів

Вчора представники Незалежного українського центру правових ініціатив та експертиз «Правова держава» провели прес-конференцію, під час якої наголосили на ключових проблемах вітчизняної судової системи. «Кінець березня позначився безпрецедентними для українського суду подіями. 28 березня у приміщенні Святошинського районного у місті Києві суду був застрелений російський підприємець Максим Курочкін. На жаль, держава не зуміла виконати свій обов’язок щодо дотримання безпеки підсудного попри те, що напередодні у залі суду він заявляв про загрозу своєму життю, а 10 днів тому під Києвом було розстріляно з особливою жорстокістю трьох його співробітників. Поки компетентні органи шукають винних у скоєнні злочину, ми хочемо акцентувати увагу громадськості на необхідності забезпечення принципів верховенства права та примату правосуддя. Адже інцидент з Курочкіним завдає нищівного удару по авторитету Української держави в цілому», — заявили учасники прес-конференції. «Мусимо констатувати, — повідомляє прес-служба центру, — що і Конституційний Суд України опинився в зоні конфлікту. Ми висловлюємо стурбованість щодо способу, у який Президент вирішив спілкуватися з суддями Конституційного Суду. Адже глава держави, попри законодавчу заборону будь-яким чином впливати на Конституційний Суд, намагався «допомогти» суддям «вірно розставити акценти». На жаль, Президент, декларуючи необхідність деполітизації суду, насправді демонструє зневагу та ігнорування його незалежного статусу. Вважаємо, що правову оцінку діям глави держави у даному випадку повинна дати Генеральна прокуратура України». Представники Центру «Правова держава» закликали правничу громадськість, професіоналів-юристів, які зберегли незаангажованість попри руйнівний для суспільства поділ за політичними уподобаннями, згуртуватися заради вироблення незалежних експертних оцінок контраверсійних та резонансних правових актів різних органів влади, забезпечення дієвості принципу верховенства права, сприяння становленню і розвиткові в Україні правової держави.

На Хортиці відкрили пам’ятник писанці й скіфському казанку

Величезне яйце висотою 1,5 метра яскраво червоного кольору встановили на острові Хортиця. Як розповів директор заповідника Костянтин Сушко, у північній частині острова відкрили і дослідили святилище, споруджене 3,5 тисячі років тому, яке має форму яйця. На розфарбування яйця знадобилась доба. Ще один новий пам’ятник — скіфський казан. Він розташований на території туристичного комплексу «Зорова могила». Казан є символом заможності скіфів, і його встановили на одному з курганів. За словами Костянтина Сушка, ідею пам’ятника підказав скіфський цар Аріант. За свідченням давньогрецьких істориків, Аріант, щоб дізнатись про чисельність своїх підлеглих, звелів усім дорослим чоловікам принести йому по одному бронзовому наконечнику стріли. Потім наказав розплавити наконечники і відлити казан. Він вийшов величезний, вміщував 6 тисяч літрів. Відтворити такий казан намагались запорізькі майстри, щоправда, його розміри вийшли набагато меншими. Два пам’ятника коштували заповіднику 450 тисяч гривень. Побачити нові пам’ятники туристи можуть уже сьогодні, повідомляє Юлія ВАСИЛЕНКО , Запоріжжя.

Селищне рейдерство

Цього тижня Апеляційний суд м. Києва, скасувавши визначення Печерського суду міста Києва від 26 грудня 2006 року, вкотре підтвердив повноваження Валерія Гартика, обраного в 2006 році головою селищної ради смт Козин Київської області. Повідомляючи про це УНІАН, секретар Козинської селищної ради Ніна Барандич зазначила: «Ми сподіваємося, що рішення Апеляційного суду поставить крапку у вимотуючому «козинському конфлікті». Будь-яка боротьба, навіть боротьба за справедливість забирає сили й заважає працювати. Ми були впевнені щодо рішення Апеляційного суду, адже ще влітку 2006 року було прийнято остаточне рішення про законність обрання Гартика головою нашого селища». Нагадаємо, що 26 грудня 2006 року Печерський суд м. Києва своїм визначенням зобов’язав Гартика передати повноваження голови селищної ради смт Козин Валентині Горобець. Суд також зобов’язав альтернативну територіальну виборчу комісію, створену самою Горобець, визнати вибори голови й депутатів селищної ради, які відбулися 26 березня 2006 р. разом з виборами до Верховної Ради України, недійсними. При цьому ні Гартик, ні інші представники адміністрації смт Козин, ні територіальна виборча комісія селища Козин, яка проводила вибори, не були сповіщені про судове засідання і не знали про прийняте судом визначення. А ось Горобець у кращих традиціях чорного рейдерства неодноразово за силової підтримки юридичної фірми «Лекснавігатор» намагалася зареєструвати себе головою смт Козин. І 22 березня Козинська селищна рада була змушена звернутися до Міжвідомчої комісії з протидії протиправному поглинанню і захопленню підприємств з проханням розслідувати «рейдерські» спроби захоплення влади в селищі.

США пропонує Росії створити спільну систему ПРО

Заступник державного секретаря США Деніель Фрід висловлюється за спільну роботу Москви й Вашингтона в рамках Ради Росія — НАТО для створення спільної системи ПРО з метою захисту від Ірану. Таким чином учора в ефірі телеканалу «Вести 24» Д. Фрід прокоментував заяви про те, що РФ може відновити виробництво та поставити на бойове чергування ракети середньої дальності у відповідь на створення системи американської ПРО в Східній Європі. «Мені здається, що це не дуже вдала відповідь. Та скромна система ПРО, яку зараз розробляють США, не є загрозою для Росії», — заявив Д. Фрід. Він додав, що в цю систему входитимуть десять маленьких ракет, не забезпечених боєголовками, по 75 кілограмів кожна. «Набагато краще буде, якщо Росія і США стануть працювати разом у Раді Росія — НАТО, щоб у результаті створити спільну систему ПРО, яка зможе захищати від спільних загроз, а ці загрози такі ж серйозні для Росії, як і для США», — заявив Д. Фрід. За його словами, такий захист необхідний від Ірану та інших країн, які можуть «безвідповідально розробляти балістичні ракети та ядерні боєголовки до них».

Назарбаєв побачив альтернативу в проекті «Одеса — Броди — Ґданськ»

Проект «Одеса — Броди — Ґданськ» є хорошою альтернативою для Казахстану. Про це вчора заявив казахський президент Нурсултан Назарбаєв на спільній прес-конференції в Астані за підсумками переговорів із президентом Польщі Лехом Качиньським. За словами Назарбаєва, Казахстан зацікавлений у продовженні нафтопроводу Одеса — Броди до польського Ґданська й пропонує запросити Росію для участі в переговорах щодо цього проекту. «У 2012— 2014 роках Казахстан стане одним із великих постачальників нафти на міжнародний ринок. Але збільшення вдвічі видобутку нафти до 2012—2015 років змушує нас шукати нові ходи з її транспортування», — підкреслив казахський президент. Необхідність залучення Росії до проекту Назарбаєв пояснює тим, що обсяги транспортування зайвої нафти з Казахстану пройдуть через Росію. «Поки що залізниці через Кавказ немає. Її потрібно будувати. Потрібно будувати в Супсі термінал, у Батумі... Значить, як ми передамо казахстанську нафту. Лише через збільшення пропускної спроможності північно-каспійського нафтопроводу КТК», — пояснив сказане президент Казахстану.

Газета: