Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

20 жовтня, 2006 - 00:00

Відтепер у космосі є планета Житомир

Незвичну новину оголосив на відкритті VI Міжнародної науково- практичної конференції «Людина і космос», присвяченій 100-річчю від дня народження академіка Сергія Корольова, що проходить цими днями у Житомирі, директор Андрушівської астрономічної обсерваторії, кандидат фізико-математичних наук Юрій Іванченко. Він повідомив, що Міжнародна астрономічна спілка видала свідоцтво про присвоєння малій планеті, відкритій астрономами згаданої обсерваторії і зареєстрованій раніше під спеціальним номером 117240, імені міста, де з’явився на світ творець перших радянських космічних ракет. Із зрозумілою погордою Ю.Іванченко відмітив, що це відкриття зроблено не де-небудь в потужному науковому центрі в Україні або за кордоном, а в невеликому місті на Житомирщині. Як указано в офіційному свідоцтві астрономічної спілки, ім’я Житомир присвоєно планеті на знак поваги до Сергія Корольова, який зробив дуже багато для прориву людей у космос (ім’я видатного конструктора присвоєно одній з малих планет раніше), і місця його народження. Зіткнення з нею Землі не загрожує, заспокоїв Ю.Іванченко — проведені в Андрушівській обсерваторії розрахунки свідчать, що планета Житомир подорожуватиме у Всесвіті на віддаленій орбіті. Отже відтепер, дивлячись у зоряне небо, житомиряни можуть тішитись думкою, що десь далеко у космосі окреслює свій шлях тезка їхнього рідного міста, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День».

Хто стане кращим піаністом?

З 22 по 31 жовтня у Києві пройде VII Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця. Юні музиканти будуть змагатися у «Горовиць-дебюті» та в «Молодшій групі». Цього року на конкурс «Дебют» надіслали заявки 59 учасників. Це піаністи з Чехії, Канади, Польщі, Білорусі, Росії та України. Вони покажуть своє віртуозне володіння інструментом, а також уміння розкрити суть творів, які виконають на конкурсі. Головою журі «Горовіц-дебют» стане відомий український піаніст, педагог, професор Національної музичної академії ім. П. Чайковського Валерій Козлов. У «Дебюті» змагатимуться 15 учасників у двох номінаціях, а троє піаністів спробують свої сили в трьох турах. Суддівську бригаду «Молодшої групи» конкурсу ім. В. Горовиця очолить знаменитий композитор Мирослав Скорик. За звання найкращого піаніста поборються 15 учасників не лише з України, а й з Японії, Китаю, Росії та США. Змагання пройдуть в чотирьох номінаціях: «A», «B», «C», «D» (залежно від складності програми). Так, у номінації «А» виконується програма за вибором учасника. У номінації «В» виступ уже триває 15 хвилин і музикант обов’язково повинен продемонструвати своє вміння виконувати етюд. Ще складніше змагатися у номінації «С» — за 25 хвилин конкурсант продемонструє свою віртуозність, граючи сонати або варіації. У номінації «D» треба виконати частину концерту для фортепіано з Симфонічним оркестром Національної філармонії України (диригент Микола Дядюра) у супроводі другого фортепіано. Цього року оргкомітет конкурсу вирішив, що переможців «Горовіц-дебюту» визначать по номінаціях, а в «Молодшій групі» буде не три, а шість премій. За перше місце піаніст отримає «золоту медаль» і чек на $2000. Друге місце — «срібна медаль» і $1,5 тис. Третє місце — «бронза» і $1000. За четверте місце — $600, за п’яте — $300, а за шосте — $150, повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.

У Чехії заборонили комсомол

Міністерство внутрішніх справ Чехії заборонило діяльність Комуністичного союзу молоді (КСМ) на території країни. За словами представника МВС, програма об’єднання чеських комсомольців містить положення про ліквідацію приватної власності й націоналізацію засобів виробництва. Це суперечить конституції республіки й несумісне з «фундаментальними демократичними принципами», зазначили в міністерстві. Активісти КСМ уже оголосили, що збираються оскаржувати рішення міністерства в суді. За їхніми словами, програма комсомольської організації не суперечить конституції, а заборона була мотивована політичними міркуваннями.

Чорнобиль очолює список найбрудніших міст світу

У звіті, опублікованому міжнародною екологічною групою Blacksmith Institute, перераховуються десять міст у восьми країнах, де здоров’я людей знаходиться під загрозою через серйозне забруднення навколишнього середовища. Очолює цей невеселий список український Чорнобиль. А лідером за кількістю таких міст стала Росія. Там знаходяться три з десяти найбільш забруднених міст: Норильськ у Красноярському краї, Дзержинськ у Нижньогородській області, а також селище Рудна Пристань у Примор’ї. Серед інших міст, що потрапили в десятку, — киргизький Майлі-Сай, китайський Ліньфинь (центр вугільної промисловості), місто Кабве в Зімбабве (там видобуваються й переплавляють метали), Хайна Домініканської республіки (проводиться утилізація акумуляторів і батарей), місто Раніпет в Індії (обробляються шкіри), а також місто Ла-Оройа в Перу.

Другий В’єтнам для США

Джордж Буш уперше визнав можливу схожість ситуації в Іраку й положення у В’єтнамі на початку 1968 року, коли Національний фронт звільнення Південного В’єтнаму (північнов’єтнамська армія) зробив спробу рішучого наступу проти американських військ. Незважаючи на те, що наступ провалився з великими втратами для нападників, саме після цього в США різко посилилися антивоєнні настрої. Крім того, він визнав, що в Іраку «значно зріс рівень насильства», а бойовики намагаються нанести максимальних втрат військам союзників, щоб примусити їх піти з Іраку.

Газета: