Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

13 жовтня, 2006 - 00:00

Рік міністра Поляченка

Учора виповнився рік з того дня, як вийшов наказ про призначення на посаду міністра охорони здоров’я Юрія Поляченка. За словами міністра, головне його досягнення за цей рік — це стабілізація роботи системи, визначення з планом дій на найближче майбутнє й підготовка тих законопроектів, які повинні бути прийняті вже цього й найближчих років, що мають змінити систему охорони здоров’я в Україні. «Якщо вдасться цей план реалізувати, то через 5—7 років у нас буде зовсім нова якісна система охорони здоров’я», — впевнений Ю. Поляченко. Між тим міністр охорони здоров’я України Юрій Поляченко вважає, що медикам необхідне створення широкої коаліції в парламенті. «Нам, медикам, вона потрібна, як необхідна умова прийняття дуже серйозних та потрібних законопроектів. І якщо говорити про системний підхід до зміни системи охорони здоров’я, то нам потрібна конституційна більшість», — заявив Ю. Поляченко під час свого робочого візиту в одну з київських лікарень, повідомляє Інтерфакс-Україна. Він зазначив, що, на його думку, вже сьогодні потрібно на найвищому рівні вирішувати питання про створення широкої коаліції. «Мені складно сказати, чи буде широка коаліція, але якщо говорити відверто, я хотів би, щоб ми закінчили те, що почали», — сказав він. Міністр нагадав, що він «не має політичних зобов’язань перед «Нашою Україною», оскільки не є її членом». «Але я маю моральні зобов’язання перед цією політичною силою, яка висунула мене як міністра охорони здоров’я», — наголосив він. Відповідаючи на запитання журналістів, чи не означає це, що, якщо широка коаліція в парламенті буде створена, міністр відкличе свою заяву про відставку, Ю. Поляченко відповів: «Заява лежить, і як вирішить наше керівництво, так і буде».

Десять гетьманів Конфедерації

Представники десяти партій національно-демократичної спрямованості обговорили в четвер у Києві ідею й можливу ідеологічну платформу майбутньої конфедерації «Європейська Україна», передає Інтерфакс.

У першій зустрічі зі створення конфедерації взяли участь такі представники партій: «Народний союз «Наша Україна» — Роман Безсмертний, Народного Руху України — Борис Тарасюк, Партія промисловців і підприємців — Анатолій Кінах, Українська республіканська партія «Собор» — Анатолій Матвієнко, Конгрес українських націоналістів — Олексій Івченко, Християнсько-демократичний союз — Володимир Марущенко, партія «Реформи і порядок» — Ігор Гринів, Українська народна партія — Іван Заєць і Богдан Соколовський, партія «ПОРА» — Владислав Каськів, Республіканська християнська партія — Микола Поровський.

Коментуючи відсутність на зборах представників БЮТу, Безсмертний зазначив, що учасники зустрічі обговорювали можливість спільних із цим блоком дій. «Які механізми будуть між «Нашою Україною» як опозиційною силою і БЮТом як опозиційною силою — подивимося. Для цього потрібно розробити певні підходи. Правової відповіді на ці питання немає ні в Конституції, ні в законодавстві. Ми — за координацію, співробітництво, вироблення певних позицій, підтримку певних законів і розробку певних ідей, але головне — поставити заслін можливості руйнування внутрішнього й зовнішнього курсу», — сказав він.

Крім того, Безсмертний пообіцяв, що такі зустрічі стануть системними, й уже зараз є домовленість про створення робочої групи, яка напрацює ідеологічні принципи, виходячи з Універсала, а також принципи організаційної діяльності.

Не словом, а ділом

Один із лідерів партії «Пора» Андрій Юсов закликає Президента і прем’єра очолити колону ветеранів УПА, щоб уникнути можливих зіткнень 14 жовтня. «Ми хочемо, щоб Ющенко і Янукович вийшли 14 жовтня на Майдан, очолили колону вояків УПА і тим самим довели б дієвість і роботу Універсалу національної єдності», — сказав А. Юсов у інтерв’ю агенції Інтерфакс-Україна. Він також додав, що зіткнення неминучі, «якщо буде така інертна позиція влади, як минулого року». На думку голови ради «Пори», є багато як зовнішніх, так і внутрішніх сил, зацікавлених у тому, щоб на Майдані був «розбрат, бійки та нестабільність». Разом із тим А. Юсов висловив надію на те, що це зіткнення сьогодні невигідне В. Януковичу. «Якщо це так, то нехай він разом із Ющенком забезпечить порядок і мир», — заявив А. Юсов.

«Створення світу» у львівській опері

У львівській опері відбулася прем’єра поновлення балету сучасного петербурзького композитора Андрія Петрова «Створення світу», який присвячено світлій пам’яті видатного майстра сценографії Євгена Лисика — постановника оригінальної версії. Львів’яни поставили собі за мету — і їм це вдалося — створити не зовнішньо-ілюстративний, а високохудожній спектакль про людину-творця. Отже, генеральною темою балету є створення Людини, її прагнення творити й любити.

Саакашвілі волає про підтримку до Заходу

Президент Грузії Михаїл Саакашвілі закликав західні країни надати підтримку його країні в протистоянні з Росією. У статті, опублікованій учора американською газетою «Уолл-стріт джорнел», М. Саакашвілі, зокрема, заявив, що існує політичний шлях виходу з нинішнього глухого кута. «Однак для того, щоб ми могли продовжувати стояти прямо, наші друзі повинні прямо стояти поруч iз нами», — зазначив він. Президент Грузії висловив думку, що неправильна оцінка Заходом нинішньої кризи в російсько-грузинських відносинах «матиме жахливі наслідки для західної безпеки». «Якщо міжнародне співтовариство применшить значення нинішнього розколу, або, що ще гірше, воно чинитиме тиск на Грузію, щоб примусити її відступати по всіх напрямках, відмовитися від ледве завойованих принципів і цінностей, тоді проблема, як метастази, проявиться в інших місцях», — заявив М. Саакашвілі. Наголосивши на важливій ролі Росії у світі, автор зазначив, що ніхто не повинен закликати до ізоляції Росії, як це робиться відносно Північної Кореї або Зімбабве. «Разом із тим ми не повинні закривати очі на те, що відбувається з громадянськими правами й нормами міжнародної поведінки», — зауважив президент Грузії.

Жінка очолила список китайських багатіїв

Уперше список найбагатших людей Китаю очолила жінка Чжан Інь (на фото). Вона вважається найбагатшою жінкою у світі, яка зробила багатство своїми руками. За словами складача списку китайських багатіїв Руперта Хугверфа, її статок складає трохи менше за 3,5 млрд. доларів і перевищує доходи американської телеведучої Опри Уїнфрі і британської письменниці Джоан Роулінг, яка створила Гаррі Поттера. Чжан Інь народилася у північно- східній китайській провінції Хайлунцзян. Свою справу з використання переробленої макулатури в Гонконгу вона відкрила в 1985 році, а у 1990-х роках переїхала до Лос- Анджелеса. Китайська мільярдерша є найбільшим у світі імпортером макулатури з США, яку вона переробляє на пакувальний картон на своїх китайських фабриках. Стрімке піднесення Чжан Інь нетипове для комуністичного Китаю, де на чолі найбільших корпорацій стоять управлінці- чоловіки. «Китайські жінки починають вiдiгравати все більш помітну роль у бізнесі», — зазначає Руперт Хугверф. «Китаянки завжди займалися домашніми справами, а чоловіки робили все інше. Тільки з початком економічних реформ намітився відхід від вікової традиції», — додає він.

Війна в Іраку забрала 655 тисяч життів

655 тисяч осіб загинули в Іраку з моменту початку військової операції з повалення режиму Саддама Хусейна навесні 2003 року. Вони стали жертвами безперервного насильства, яке триває кілька років у країні, а також медичного обслуговування, яке значно погіршилося, йшлося вчора в статті єгипетської газети «Аль-Ахрам». У середньому в Іраку щомісяця гинуть майже 15 тисяч осіб, що багатократно перевищує дані, про які неодноразово раніше заявляли різні офіційні іракські й американські джерела. За словами експертів з Університету Джона Гопкінса, рівень смертності після інтервенції зріс більше ніж у два рази. Щодня в Іраку помирають у середньому 500 осіб. Дослідники прийшли до висновку, що 601 тисяча смертей стала результатом актів насильства, в основному із застосуванням вогнепальної зброї. З цього числа в 31% випадків відповідальність лежить на діях міжнародної коаліції. Учора Міжнародна організація «Репортери без кордонів» розповсюдила в Каїрі комюніке про число жертв іракської війни серед працівників засобів масової інформації, які висвітлюють події в Іраку. З початку війни в цій країні загинули 109 журналістів і співробітників засобів масової інформації, четверо й досі перебувають у заложниках.

Газета: