Українське слово в білокам'яній
26 травня в центрі Москви відкриється Бібліотека української літератури, повідомляють РІА «Новости». Площа нової будівлі, розташованої за адресою: Трифоновска вулиця, будинок 61, становить 600 квадратних метрів і складається з читального залу, двох конференц-залів, медіатеки й сховища. Фонд бібліотеки нараховує понад 50 тисяч книг, у тому числі, рідкісні й рукописні видання. Тут також можна оформити підписку на газети й журнали, що видаються на території України, замовити українську літературу. При цьому читачі зможуть знайомитися з документами як українською, так і російською мовами. Будівництво нової будівлі здійснювалося за кошти, виділені префектурою Центрального адміністративного округу Москви. Перша бібліотека української літератури відкрилася в Москві на початку XX століття, однак у 1938 році була ліквідована за рішенням радянського уряду.
Музичні вечори на схилах Дніпра
Два місяці (з 28 травня по 31 липня) в нашій столиці на схилах Дніпра проходитиме IХ фестиваль «Київські літні музичні вечори». Ідея відродити цю чудову традицію, започатковану ще у 20-х роках минулого століття, проводити музичні вечори в парку біля Маріїнського палацу, належить відомому українському композитору Івану Карабицю. Організаторами просвітницьких музичних програм стали Головне управління культури й мистецтв Київської міської державної адміністрації, училище ім. Р. Глієра, Міжнародний благодійний фонд конкурсу Володимира Горовиця, Центральний парк культури й відпочинку м. Києва. Кожну суботу та неділю о сьомій годині вечора в парку біля Маріїнського палацу проходитимуть концерти класичної, камерної, симфонічної музики та вечори джазу. Наприклад, 3 червня ансамбль солістів «Київська камерата» виступить разом із гостями з Ізраїлю (піаністкою Діною Іоффе та скрипалем Михайлом Вайманом). Музиканти виконають твори Моцарта, П'яцоли та Шнітке. «Київські вечори» запропонують зустріч публіки з лауреатами музичних конкурсів, які виступатимуть у супроводі Симфонічного оркестру Філармонії під керівництвом Миколи Сукача. Традиційно в концертах виступають найкращі музиканти з різних країн. «Музика без кордонів», концерти грандів сцени та талановитої молоді — слухачі почують програми, які підготували Національний симфонічний оркестр України (диригент Володимир Сіренко), Естрадно-симфонічний оркестр під орудою Віктора Здоренка, камерний оркестр Sririt of Europe (Відень, Австрія). Пройдуть джазові вечори пам'яті Володимира Симоненка. У фестивальній афіші братимуть участь провідні колективи та солісти з Нідерландів, Італії, Вірменії, Ізраїлю, Австрії, Естонії, Норвегії, Росії, Білорусі та України.
Київ надав гарантії УЕФА
Київський міський голова Леонід Черновецький надав УЕФА гарантії можливості використання території площею 40 тис. кв. м, що включає Європейську площу, майдан Незалежності і вул. Хрещатик на період проведення чемпіонату Європи-2012 з футболу. Як повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес- службу Київської міськдержадміністрації, гарантії було надано після відповідного звернення штаб-квартири УЕФА в Женеві. Вони передбачають безвідплатне використання даної території під проведення заходів у рамках чемпіонату відповідно до планів Федерації Футболу України і Польської Футбольної Асоціації. Крім того, мер Києва гарантував УЕФА необхідну модернізацію транспортної інфраструктури столиці до початку чемпіонату. Як повідомлялося, Україна і Польща претендують на проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу в 2012 році. Як очікується, фінальна частина чемпіонату Європи-2012 проходитиме в Польщі й Україні, зокрема, у Києві, Львові, Донецьку, Варшаві та Гданьську.
Буш за нові атомні станції в США
Президент США Джордж Буш закликав до відновлення будівництва АЕС у країні. «В ім'я економічної й національної безпеки США мають будувати нові атомні станції», — заявив він, виступаючи на АЕС у Ліммеріку поблизу Філадельфії. Відзначивши, що атомна енергія «допомагає захищати навколишнє середовище й є надійною», глава Білого дому додав: «Якщо ми нічого не робитимемо в сучасній енергетичній ситуації, то не зможемо витримувати міжнародну конкуренцію». Дж. Буш робить ставку на ряд заходів, що мають зменшити залежність США від імпортної нафти. Він поставив завдання до 2025 року знизити на 75% залежність країни від «чорного золота» з Близького Сходу. З цією метою президент закликає до розвитку атомної енергетики та інших альтернативних джерел енергії. Наразі АЕС забезпечують вироблення 20% електроенергії в США. Нові станції не будувалися з 70-х років. Як уже повідомлялося, раніше з подібною ідею розпочати будівництво нової АЕС виступив прем'єр-міністр Великої Британії Тоні Блер.
Кастро вимагає у «Форбса» публічних вибачень
Кубинський керівник Фідель Кастро зажадав публічних вибачень від власника американського журналу «Форбс» Стіва Форбса за включення його до списку найбагатших політичних лідерів у світі. У спеціальній програмі гаванського телебачення Ф. Кастро заявив, що видавці цього журналу зобов'язані пояснити свій вчинок і публічно вибачитись. Він повторив, що у разі виявлення на зарубіжних банківських рахунках із 900 млн. доларів, що приписують йому, «хоча б одного долара», він готовий «негайно піти у відставку».
У Росії забороняють вживати назви іновалют
Державна дума Росії заздалегідь затвердила законопроекти, що забороняють політикам, чиновникам, торговцям і журналістам вживати назви іноземних валют там, де можна оперувати поняттям «рубль». Головна мета проекту, за словами авторів, — захист споживача. За порушення закону передбачаються штрафні санкції. Штраф для пересічних російських громадян становитиме 2000—2500 рублів, для посадових осіб — 4000— 5000 рублів і для юридичних осіб — 40—50 тис. рублів. Нижня палата російського парламенту прийняла у другому читанні законопроект про графічне зображення рубля. Вибір символу депутати планують залишити за Центральним банком. У законі не йдеться про те, як і коли банк має представити цей символ.
Агітація за прилавком
Опозиційна чеська Громадянсько-демократична партія вирішила задіяти всі ресурси і методи, щоб перемоги правлячу Cоціал-демократичну на парламентських виборах, які відбудуться 2—3 червня. Як повідомляють чеські ЗМІ, права Громадянсько-демократична партія вдається при цьому навіть до чорного піару, зокрема, звинувачуючи правлячу уже вісім років партію у зв'язках із російською мафією. Сам лідер опозиційної партії Мірек Тополанек (на фото) працює з виборцями в прямому контакті. Він роз'їжджає країною і спілкується зі своїми прихильниками в досить незвичній манері — в ролі продавця. Не виключено, що такий засіб агітації за прилавком крамниці може бути ефективнішим, ніж традиційні мітинги на майданах.
Для Росії вихід України з СНД — не питання
Членство України в СНД — внутрішня справа країни, заявив посол Російської Федерації у Києві Віктор Черномирдін. Учора, відповідаючи на запитання журналістів, як Росія відреагує на заяву України про намір вийти з цієї організації, В. Черномирдін сказав: «Це справа України. Це справа добровільна. Там ніхто нікого не тягне. Хочуть — будь ласка. Не хочуть — нехай приймають рішення». І додав, що «для Росії це не питання».
Білорусь закриє небо для США і Канади
Білорусь заборонить проліт повітряних суден США і Канади над своєю територією, заявив на брифінгу в Мінську прес-секретар білоруського МЗС Андрій Попов. Таким чином, Мінськ прореагував на заборону влади США надати повітряний коридор для літака, на якому прем'єр білоруського уряду Сергій Сидорський летів із Гавани до Мінська. «Нехай літають через Прибалтику, Україну, а основний маршрут потрібно перекрити. Може, ми в цьому щось втратимо, але ми повинні показати їм свою гордість». Так прокоментував власне рішення білоруський президент Олександр Лукашенко.
У Державному комітеті з питань авіації вважають, що Білорусь після введення заходів у відповідь не зазнає значних втрат. За оцінками фахівців комітету, розмір плати за транзит американських та канадських повітряних суден становить приблизно 200 тис. доларів на рік.