Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

17 березня, 2006 - 00:00

Росія схвалила нового посла України

Посол Росії в Україні Віктор Черномирдін заявляє, що питання з призначенням Олега Дьоміна послом України в Росії вже вирішене. Про це російський посол заявив учора на летовищі Сімферополя. «Рішення вже є... Ми вже довели до керівництва України, що Росія згодна. Я думаю, що Олег Дьомін — гідна фігура, хороший і досвідчений посол», — сказав В. Черномирдін. О. Дьомін, 1947 р. нар., в 1994—1996 роках був заступником голови Верховної Ради. У 1996—2000 роках — голова Харківської обласної державної адміністрації. У 2000—2005рр. — перший заступник голови адміністрації президента.

Президент привiтав героїв IX зимових Паралімпійських ігор

Президент України Віктор Ющенко привiтав переможців і срібних призерів IX зимових Паралімпійських ігор 2006 року з біатлону. Поздоровлення глави держави з визначними спортивними досягненнями отримали чемпіонки Олена Юрковська, Людмила Павленко та Світлана Трифонова, срібні медалісти Сергій Хижняк, Віталій Лук’яненко та Юрій Костюк, повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу Президента. «Підіймаючись на туринський п’єдестал, ви утверджуєте Україну в спортивному співтоваристві. Ваше палке прагнення боротися та перемагати — приклад мужності для мільйонів українців», — говориться в привiтанні Президента. В. Ющенко також побажав паралімпійцям нових блискучих перемог. Українські паралімпійці на сьогоднішній день завоювали в Турині п’ять золотих, вісім срібних і шість бронзових медалей. Команда України посідає друге місце в неофіційному заліку по кількості нагород, поступаючись росіянам. Паралімпійські ігри в Турині завершаться 19 березня.

Депутати визначили правила своєї роботи

Учора депутати Верховної Ради прийняли новий регламент своєї (а точніше, парламенту нового скликання) роботи, який враховує поправки, внесені до Конституції. За прийняття постанови «Про регламент Верховної Ради» проголосували 262 депутати з 397 зареєстрованих у залі. За словами віце-спікера Адама Мартинюка, який представляв проект постанови, регламент парламенту, що був чинний досі, прийнятий липня 1994 року. Оскільки з тих пір була прийнята нова Конституція й внесені зміни до неї, то зараз з’явилась необхідність по-новому врегулювати діяльність ВР. У регламенті встановлюється, що коаліція, до якої входить більшість депутатів від конституційного складу парламенту, формується депутатськими фракціями. Підставою для її створення є коаліційний договір, в якому фіксуються погоджені політичні позиції. До договору додаються списки членів фракцій, які сформували коаліцію. Коаліція вважається сформованою з моменту офіційного оголошення про це головуючим на засіданні. Для узгодження позицій фракцій створюється рада коаліції, на якій, зокрема, розглядаються кандидатури прем’єра та інших членів уряду. Будь-яка фракція має право вийти з коаліції, попередивши інших її учасників не пiзнiше ніж за десять днів. Крім того, фракція може бути виключена з коаліції на підставі рішення загальних зборів коаліції. Кандидатуру на посаду спікера можуть вносити фракції й депутати. Рішення щодо кандидатур приймаються таємним голосуванням шляхом подачі бюлетенів. Для обрання кандидата необхідно набрати 226 голосів. Спікер може бути відкликаний у будь-який час у зв’язку з незадовільною роботою, а також на його власне прохання, крім випадків виконання ним обов’язків президента. Рішення про відкликання також приймається шляхом таємного голосування. Крім того, регламент визначає порядок щоденної роботи ВР, зокрема, встановлює порядок запису депутатів на виступи й порядок розгляду поточних питань у комітетах та на пленарних засіданнях. За словами А. Мартинюка, регламент передбачає, що кожної другої п’ятниці місяця одна чи півтори години виділятиметься для відповідей на депутатські запити.

Тут буде лікарня

Учора на території відомої київської лікарні «Феофанія» відбулося закладення капсули у фундамент будівлі Національного центру матері та дитини. За задумом Катерини Ющенко, голови Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду «Україна-3000», в рамках якого і здійснюється проект, орієнтовно через три роки тут буде споруджена багатопрофільна дитяча лікарня на 300 ліжок. У ній, як планується, будуть сконцентровані кращі матеріальні ресурси, впроваджені високоефективні лікувально-діагностичні технології, зокрема в цій структурі передбачається лікування дітей з найбільш складною патологією: пухлини, онкозахворювання, складні соматичні та хірургічні випадки, перинатальні ураження...

Спостерігачі СНД не приїдуть на вибори

Спостережна місія СНД не братиме участі в моніторингу парламентських виборів в Україні, заявив в інтерв’ю Iнтерфаксу виконавчий секретар СНД Володимир Рушайло. «Ми не спостерігатимемо. Нас не запрошували», — заявив В. Рушайло, пояснивши, що для організації спостереження повинна надійти нота МЗС або запрошення Центрвиборчкому. «Ми таких запрошень не отримували», — уточнив він, підкресливши, що «питання закрите — завтра закінчується реєстрація». Відповідаючи на запитання, чи не є це демонстративним кроком, що свідчить про відхід України від СНД, В. Рушайло заявив, «що не розглядає так глибоко ці питання». «Це їх право, нам цілком вистачає спостереження в Білорусі»,— заявив він.

Андрухович закликав до європейської згоди

Українському письменникові Юрієві Андруховичу вручили премію за європейське взаєморозуміння в розмірі 15 тисяч євро. Як повідомляє «Німецька хвиля», вручення премії відбулося під час відкриття Лейпцигського книжкового ярмарку. У промові у відповідь Ю. Андрухович зазначив, що європейської згоди ще немає, оскільки наближення України до Євросоюзу залишається фікцією. Зокрема, письменник процитував слова віце-президента Європейської комісії Гюнтера Ферхойгена про те, що пострадянські країни навряд чи стануть членами Євросоюзу в найближчі 20 років. Ю. Андрухович закликав політиків не робити заяв, що перекреслюють надію стати членом ЄС. Ю. Андрухович підкреслив, що своєю творчістю намагається довести, що Україна є повноцінною європейською державою. Після виступу публіка аплодувала українському письменникові стоячи. Західна критика визначає Ю. Андруховича як одного з найяскравіших представників постмодернізму, порівнюючи його за значущістю в світовій літературній ієрархії з Умберто Еко.

У Беслані судять місцевих міліціонерів

У Беслані починається суд над міліціонерами, яких звинувачують у недбалості, що призвела до захоплення школи і масової загибелі заручників у вересні 2004 року. На лаві підсудних — три колишніх керівники райвідділу внутрішніх справ Правобережного району. Начальникові РВВС Мирославу Айдарову, заступникові начальника з загальної безпеки Таймуразу Муртазову та начальникові штабу райвідділу Гураму Дряєву пред’явлено звинувачення за статтею «Недбалість, що призвела до тяжких наслідків». Максимальне покарання в разі визнання їхньої вини може становити сім років ув’язнення. За версією слідства, своєю бездіяльністю міліціонери сприяли тому, що група бойовиків проникла на територію Північної Осетії з Iнгушетії. Зазначається, що аналогічну карну справу порушено і проти керівників РВВС Малгобекського району Iнгушетії, звідки прийшли бойовики, повідомляє Бі-Бі-Сі.

США стурбовані відходом від демократії в Росії

США стурбовані відходом президента Росії Володимира Путіна від демократії, а зміцнення зв’язків між Москвою та Вашингтоном залежатиме від того, яку зовнішню і внутрішню політику проводитиме РФ, особливо щодо Близького Сходу, Південної, Центральної та Східної Азії. Про це говориться в новій стратегії національної безпеки США, текст якої було представлено Білим домом учора. «Тенденції, що намітилися, на жаль, вказують на зниження прихильності до демократичних свобод та інститутів, — говориться в документі. — Ми намагатимемося переконати російський уряд продовжувати рухатися вперед шляхом свободи, а не назад». У новій редакції стратегії національної безпеки, первинний текст якої від 2002 року був переглянутим варіантом стратегії часів холодної війни, спрямованої проти СРСР, говориться, що США «повинні бути готові діяти поодинці у разі необхідності», повідомляє Рейтер.

Аннан розповів, чим займеться на пенсії

Після виходу на пенсію генеральний секретар ООН Кофі Аннан повернеться до себе на Батьківщину — в Гану. Там він має намір поселитися на фермі. «Ми з дружиною вирішили присвятити себе розвиткові сільського господарства в Африці, а також поліпшенню освіти дівчаток і жінок. Ми переїдемо в Африку і житимемо в Гані, а частину часу проводитимемо за її межами», — сказав генсек. Повноваження глави ООН закінчуються 31 грудня цього року. На пост генерального секретаря вже претендують міністр закордонних справ Південної Кореї Пан Гі Мун, радник президента Шрі-Ланки, колишній заступник генсекретаря ООН з питань роззброєння Джаянтха Дханапала та заступник прем’єр-міністра Таїланду Сурак’ярт Сатіратай. Крім того, як можливі кандидати на пост глави ООН із Східної Європи називаються колишній президент Польщі Олександр Квасневський і президент Латвії Вайра Віке-Фрейберга. Згідно зі статутом Організації Об’єднаних Націй, генерального секретаря призначає Генеральна асамблея за рекомендацією Ради Безпеки, до якої входять 15 країн.

«Карикатурний скандал» до суду не дійшов

У Данії не буде порушено карну справу проти газети, яка вперше опублікувала карикатури на пророка Мохаммеда, які викликали шквал обурення в ісламському світі. Глава данської прокуратури Хеннінг Фоде зазначив, що, опублікувавши карикатури, газета «Юлландс-Постен» не порушила закони Данії. Прокуратура заявила про це, розглянувши апеляцію декількох мусульманських організацій на ухвалу прокурора нижчої інстанції, що також відмовився порушувати кримінальну справу проти газети. Данські мусульманські активісти заявили, що вердикт прокуратури заподіє Данії «великої шкоди на міжнародній арені».

Газета: