Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

18 листопада, 2005 - 00:00

Президент віддасть на аукціон корито й мед

Президент України Віктор Ющенко, який заявляв раніше про те, що вигадає особливий лот для аукціону на користь реконструкції старого оперного театру, а нині Харківської філармонії, нарешті, визначився з вибором. Крім чотирьох бочонків із медом із особистої пасіки завтра на аукціон заявлено і раритетні ночви кінця XVIII — початку XIX сторіччя із зображенням козака Мамая з його особистої колекції. Мабуть, стартова ціна цього лота буде 999 тис. грн. Аукціон, який організовано харківським главою облдержадміністрації Арсеном Аваковим, стане першим етапом унікального проекту з символічною назвою «Ренесанс». Кошти, виручені від продажу президентських та інших лотів, буде спрямовано і на будівництво сучасного центру мистецтв. Губернатор збирається залучити до ідеї відродження культурного життя Харкова якомога більше меценатів. Серед іншого від заступника глави облдержадміністрації Харківщини Ярослава Ющенка буде представлено унікальну карту-план Харкова 1875 року, народний депутат Олександр Фельдман розлучиться з колекцією картин, Арсен Аваков від себе заявив на торги унікальну серію книг «Зоряний міст» із автографами фантастів за всі роки проведення фестивалю фантастики «Зоряний міст». Інший заступник глави облдержадміністрації Володимир Бабаєв дає колекцію футбольних реліквій з автографами відомих футболістів. На аукціон запрошено відомих харківських бізнесменів, депутатів, банкірів та політиків. До речі, їх число досить обмежене. Цю умову продиктовано виключно з метою безпеки — будівля філармонії, де проводитиметься аукціон, стара і може не витримати перевантаження. Умови аукціону також передбачають, що гроші, як переможця торгів, так і того, хто програє, залишаються на користь аукціону і реконструкції будівлі, повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.

Кримські депутати скористалися «забудькуватістю» колег

На черговій сесії ВР Криму прийняла ухвалу направити до Верховної Ради України два законопроекти про внесення змін до Конституції України і до Закону «Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим». Парадокс цього кроку полягає в тому, що формально кримські депутати не мають права законодавчої ініціативи, однак вони скористалися «забудькуватістю» народних депутатів і прийняли безперечну ухвалу, за яку Київ не посміє їм докоряти. Річ у тім, що з набуттям чинності 1 січня 2006 року політичної реформи депутати всіх рад матимуть повноваження терміном на п’ять років, проте внести таку ж зміну до розділу Конституції України, який визначає повноваження Верховної Ради Криму народні депутати просто забули й тепер термін повноважень депутатів ВР Криму становить, як і раніше, чотири роки. Скориставшись цією ситуацією кримські депутати пропонують підготувати і внести до Основного закону й інші зміні. Так, депутат ВР Криму, голова депутатської групи «Союз» Володимир Кличников заявив журналістам у кулуарах сесії, що Верховна Рада Криму розпочала тривалий процес повернення своїх повноважень. Проте визнав, що «повернути Криму право законодавчої ініціативи, яке в нього було колись — до прийняття Конституції України — питання проблематичне». У той же час Володимир Кличников вважає, що зміна терміну повноважень ВР Криму з чотирьох до п’яти років — це просто формальність і питання буде вирішене без зволікання. «Як завжди забувають про ВР Криму, бо ми не входимо до системи місцевого самоврядування. Гадаю, що дана поправка в Конституції не викличе ніякого неприйняття у Верховній Раді України, і її буде затверджено», — вважає він. За словами депутата Володимира Кличникова, процес роботи над Конституцією Криму триватиме, повідомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь.

WBC все ще чекає на Кличка...

Титули почесного чемпіона й посла боксу присвоєно в середу Всесвітньою боксерською радою (WBC) українцеві Віталію Кличку, що оголосив недавно про свій відхід з великого спорту у зв’язку із серйозною травмою коліна й операцією, що пройшла у США. Із цієї причини було відмінено його двобій за звання чемпіона світу за версією WBC у суперважкій вазі з американцем Хасімом Рахманом. Як відзначає WBC у розповсюдженій спеціальній заяві, присвоєння Кличку високих титулів є оцінкою його видатного внеску «у зміцнення через спорт злагоди в усьому світі». Він став підтвердженням «справжньої відданості» боксу, «чистоти спортивної кар’єри» і визнанням престижу боксера у своїй категорії. «Якщо Кличко ухвалить рішення щодо повернення з оголошеної їм відставки, то він знову стане претендентом на вищий титул у суперважкій вазі», підкреслюється в документі WBC, штаб-квартира якого перебуває в Мехіко. Нагадаємо, що Віталій став чемпіоном позаминулої весни, коли виграв технічним нокаутом у кривдника молодшого брата Коррі Сандерса. До того ж, не є секретом, що екс-чемпіон в добрих стосунках iз президентом WBC Хосе Сулейманом. Втім, повернеться боксер на ринг, чи присвятить себе іншій справі (наприклад, політиці) напевно знає лише він, повідомляє Юрій ЗЕЛІНСЬКИЙ, «День».

Ющенко побачив «чітку позицію Франції»

Президент України Віктор Ющенко заявляє, що в ході свого робочого візиту побачив «чітку позицію Франції» в питанні надання Україні статусу країни з ринковою економікою та початку переговорів щодо спрощення візового режиму вже в ході саміту, який пройде 1 грудня в Києві. «Сьогодні ми отримали як наслідок наших попередніх переговорів чітку позицію Франції щодо підтримки на цьому саміті надання Україні статусу країни з ринковою економікою та початку переговорів щодо лібералізації візового режиму», — заявив В. Ющенко в інтерв’ю журналістам після зустрічі з французьким президентом Жаком Шираком у Парижі. Він підкреслив, що в ході його дводенного візиту до Франції було проведено переговори з конкретних питань енергетичних взаємовідносин. Нинішня зустріч президентів В. Ющенка і Ж. Ширака вже четверта цього року. У перший раз вони зустрілися в січні в Польщі в ході урочистостей, присвячених 60-річчю звільнення в’язнів концентраційного табору «Освенцим», потім 22 лютого в Брюсселі на саміті НАТО, після цього 23 червня в Парижі в ході офіційного візиту В. Ющенка до Франції.

Саакашвілі похвалив Бурджанадзе

Президент Грузії Михайло Саакашвілі назвав «незрозумілим вчинком» першу ухвалу російської влади про невидачу візи голові парламентського комітету з національної безпеки та оборони Гіві Таргамадзе. Г. Таргамадзе мав поїхати в середу в складі грузинської парламентської делегації на сесію Міжпарламентської асамблеї СНД. «Я не хотів би оцінювати дії російських представників, оскільки вони нікого не здивують своїми незрозумілими вчинками, але ціную рішення голови парламенту Ніно Бурджанадзе, яка не поїхала до Санкт-Петербурга», — сказав журналістам М. Саакашвілі. Тим часом російська амбасада в Тбілісі заявила, що видала візи всім членам делегації, в тому числі й Г. Таргамадзе. При цьому амбасада визнає, що «було спочатку відхилено візовий запит на Г. Таргамадзе». За інформацією заступника міністра закордонних справ Грузії Мераба Антадзе, «існує так званий чорний список, у якому є прізвище грузинського депутата».

Саддама «побили судові клерки»

Саддама Хусейна було побито двома судовими клерками під час надання свідчень, повідомляє іракське телебачення. Клерки, як стверджується, декілька разів ударили його після того, як колишній президент країни образив двох шиїтських імамів. Державне телебачення «Іракія-ТБ», посилаючись на «джерела, близькі до суддів», не повідомляє, коли саме стався цей інцидент. «Саддам образив імама Хусейна і його брата імама Аббаса, спровокувавши тим самим клерків, — передав телеканал. — Вони напали на тирана й декілька разів ударили його». Це сталося, як твердять репортери, коли колишній президент Іраку свідчив із приводу придушення шиїтського повстання на півдні Іраку, що відбулося після війни в Перській затоці 1991 року. Тоді було вбито десятки тисяч шиїтів, а мечеті імама Хусейна та імама Аббаса в священному для шиїтів місті Кербеле зазнали пошкоджень.

Пушкінська колекція їде додому

Картини французьких майстрів із колекції Музею образотворчих мистецтв імені Пушкіна, що були заарештовані напередодні, готові до відправки в Росію. Ніч 54 картини провели в опечатаному сховищі у вільній митній зоні Женеви, а вчора вранці їх уже готували для навантаження на спеціальну вантажівку, де ще з ночі було ввімкнено спеціальний температурний режим. При тому, що картини звільнено, їхній арешт відбився на планах російських музеїв. За словами гендиректора Музею імені Пушкіна Ірини Антонової, її колега, директор «Ермітажу», припинив організацію трьох виставок у Швейцарії, а сам Пушкінський музей відмовив Лондону в проведенні там виставки. Звільнити колекцію, заарештовану за ухвалою суду округи Валі за запитом компанії Noga, вирішив швейцарський федеральний уряд на спеціальному засіданні. Основним доводом уряду Росії було посилання на те, що міжнародне право забороняє арешт культурних цінностей у інтересах приватних осіб.

У Парижі померла дочка Денікіна

Марина Денікіна — дочка одного з лідерів «білого руху» часів громадянської війни в Росії генерала Антона Денікіна — померла в Парижі на 86-му році життя. У квітні цього року указом президента Росії Володимира Путіна їй було надане російське громадянство. А на початку жовтня до Росії з Франції було перевезене тіло її батька. Генерал Денікін був похований на цвинтарі Донського монастиря в Москві. Сама ж Марина Денікіна, отримуючи російське громадянство, заявила, що не хоче змінювати заповіт і просити поховати її в Росії. За її словами, вона заповідала своє тіло анатомічному театрові. Марина Денікіна довгий час працювала на телебаченні, а потім почала писати книги під літературним псевдонімом Марина Грей. У числі її творів про російську історію — книжки «Мій батько генерал Денікін», «Розслідування про вбивство Романових», «Генерал умирає опівночі» та «Распутін».

Газета: