МЗС: Україна завершила вивезення високозбагаченого урану
«22 березня 2012 року Україна у повному обсязі виконала взяті на себе зобов’язання, забезпечивши вивезення до РФ за сприяння США та МАГАТЕ останньої партії високозбагачених ядерних матеріалів із Харківського фізико-технічного інституту. Таким кроком Україна вкотре підтвердила свою багаторічну відданість справі ядерного роззброєння і нерозповсюдження та зробила практичний внесок у подальше зміцнення режиму нерозповсюдження, встановленого Договором про нерозповсюдження ядерної зброї», наголошується у заяві МЗС, яку вчора оприлюднив Департамент інформаційної політики Міністерства закордонних справ України. У документі нагадується, що під час Вашингтонського саміту з ядерної безпеки 2010 року Україна оголосила рішення позбутися усіх наявних запасів високозбагаченого урану до початку проведення 26—27 березня 2012 року у Сеулі наступного саміту з тематики ядерної безпеки. У рамках реалізації двосторонніх домовленостей зі США Україна отримала еквівалентну кількість низькозбагаченого урану та відповідне обладнання. Крім цього, за фінансування США розпочались роботи з будівництва із застосуванням найсучасніших технологій на базі Харківського фізико-технічного інституту новітнього джерела нейтронів. «Зазначені кроки, а також подальша співпраця з США у цій сфері, значно сприятимуть зміцненню потенціалу вітчизняних науково-дослідних установ у сфері прикладної ядерної фізики та дозволять створити базу для отримання широкого спектру медичних ізотопів для діагностики й лікування різноманітних онкологічних захворювань», підкреслили в МЗС.
Дев’ятьох керівників підрозділів внутрішніх справ у Миколаївській області притягнуто до відповідальності
Генеральний прокурор України Віктор Пшонка провів спільне засідання колегії Генпрокуратури та Міністерства внутрішніх справ, повідомляє відділ зв’язків із засобами масової інформації Генеральної прокуратури України. Як відомо, на виконання доручення Президента України про вжиття вичерпних заходів у розслідуванні кримінальної справи, де потерпілою є Оксана Макар, у Миколаївську область було скеровано групу працівників центрального апарату Генеральної прокуратури та аналогічну групу співробітників МВС України. Дотепер у Миколаєві перебувають слідчі центрального апарату органів внутрішніх справ, які прийняли справу до свого провадження. За словами Віктора Пшонки, в ході розслідування злочинів, вчинених стосовно О. Макар, допущено низку порушень. «Безпорадність на першочерговому етапі розслідування органів внутрішніх справ і прокуратури Центрального району Миколаївської області затьмарили факт оперативного розкриття злочину. Стосовно цієї конкретної справи, то тут абсолютно очевидним є недостатній професіоналізм службовців обох відомств», — зазначив Генеральний прокурор. Віктор Пшонка зауважив, що брак своєчасної та повної інформації від правоохоронців викликав негативний резонанс у суспільстві. Рішенням колегії до відповідальності притягнуто дев’ять керівників підрозділів внутрішніх справ у Миколаївській області й декілька працівників органів прокуратури Миколаївщини. Крім того, Генеральний прокурор України наголосив, що він і надалі вимагатиме «суворого дотримання законності, об’єктивного розслідування справи О. Макар і покарання винних».
У Міністерстві оборони розповіли подробиці нападу на військову частину в Харкові
Учора, близько четвертої ранку, на військову частину в Харкові було вчинено напад. У результаті загинуло двоє людей — солдат строкової служби й один із нападників. Ще двоє військовослужбовців дістали колото-різані поранення, їх було доправлено до лікарні. Наразі їхній стан оцінюється як стабільний. За словами заступника Генерального прокурора України Анатолія ПРИШКА, напад на караульне приміщення здійснили двоє братів 1970 та 1979 років народження, молодший із яких загинув, — його з табельної зброї застрелив начальник караулу. Нападники — громадяни України, проживають у Харкові, підприємці. Заступник Генерального прокурора назвав головну версію слідства — напад з метою заволодіння зброєю. «Жодного політичного, релігійного підтексту в цьому злочині немає. Напад здійснили з метою заволодіння зброєю, щоб у подальшому її реалізувати», — пояснив А. Пришко. За його словами, брати заздалегідь спланували свої дії. Вони були вдягнені в маски й уніформу працівників спецпідрозділів, мали при собі радіостанції й використовували спеціальну драбину для проникнення на територію військової частини. Старший із нападників — колишній боєць спеціального підрозділу, проходив службу в Росії. Нині він дає свідчення.
Біографія Марії Литвиненко-Вольгемут — мовою світлин
Її сильний голос надзвичайно широкого діапазону зачаровує й донині. Корифей української музичної сцени Марія Литвиненко-Вольгемут у молоді роки виконувала партії лірико-драматичного сопрано, а в зрілому віці стала володаркою соковитого мецо. За життя проспівала 85 оперних партій і понад 200 українських народних пісень. Народній артистці УРСР і СРСР Марії Литвиненко-Вольгемут недавно минуло 120 років. З нагоди її ювілею в Київському меморіальному будинку-музеї Марії Заньковецької експонується виставка «Сторінками фотоальбому великої української співачки». Переважну частину експозиції становлять саме світлини. «У розділах виставки представлено всі етапи життя актриси, — розповідає завідувачка столичного меморіального будинку-музею М. Заньковецької Наталія Бабанська. — Для нашого музею, звичайно, найцікавішою є перша частина експозиції, пов’язана з театром Миколи Садовського й Українською музичною драмою, яка працювала в Києві 1919 року, тому що праця в цих трупах — це, безумовно, моменти не суто оперного, а оперно-драматичного мистецтва Марії Литвиненко-Вольгемут. Талант Марії Іванівни мав два дуже потужні струмені, і, крім музичних, вона успішно втілила чимало драматичних образів. Серед них, зокрема, Панночка («Вій» М. Гоголя). Детально висвітлюємо роботу артистки у двох основних у її житті оперних театрах — харківському (1923—1935) й київському (1935—1953)». Особливу увагу в експозиції приділено ролі Одарки в опері С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм», яка стала вершиною майстерності Марії Литвиненко-Вольгемут. Тетяна КРОП
Японія зміцнить ПРО для перехоплення північнокорейського супутника
Міністерство оборони Японії має намір розвернути на островах Ісигакі та Окінава установки протиракетної оборони Patriot PAC-3. Як повідомляє «Кіодо», Японія таким чином буде готова за потреби збити північнокорейську ракету із супутником, запуск якої планується у квітні. За словами представника міноборони, Токіо також розглядає можливість розміщення в Японському морі есмінця, озброєного американською системою ПРО Aegis. За інформацією агенції, Японія побоюється, що північнокорейська ракета може збитися з курсу. Запустити «Инха-3» із супутником зв’язку «Кванменсон-3» КНДР планувала в період з 12 по 16 квітня. Запуск супутника буде приурочений до 100-річної річниці від дня народження першого лідера КНДР Кім Ір Сена. За інформацією «Кіодо», в разі дотримання ракетою заданого курсу, вона має пролетіти над японськими островами Сакісіма.
Бюджет Британії: пенсіонерам доведеться затягнути паски
Міністр фінансів Великої Британії Джордж Осборн подав до парламенту проект бюджету на наступний рік, пообіцявши, що він стане винагородою за працю і дасть змогу мільйонам людей полегшити податковий тягар. «Цей бюджет спрямований на підтримку сімей трудівників і допомогу тим, хто бажає працювати. Він беззастережно підтримує бізнес», — заявив, виступаючи в парламенті, Осборн. Водночас становище 4,4 млн британських пенсіонерів наступного року погіршиться в результаті заморожування й урізання податкових пільг за віком, і тисячі сімей втратять допомогу на дітей. Міністр повідомив, що прогнози зростання економіки цього року були трохи переглянуті в бік підвищення, а державні позики будуть на мільярд фунтів стерлінгів нижчими, ніж прогнозувалося. Осборн сказав, що корпоративний податок вирішили знизити більше, ніж передбачалося, — до 24% в наступному місяці, і пообіцяв запровадити «спрощену» систему оподаткування. Водночас зростуть акцизи на тютюнову продукцію — на 5% вище від рівня інфляції, що означає, що й так недешеві цигарки у Британії подорожчають ще на 37 пенсів за пачку. Міністр пообіцяв знизити податкове навантаження на багатих, а також підвищити неоподатковуваний рівень доходів до 8 тис. 105 фунтів на рік з наступного місяця. Передбачається, що до 2013 року цей рівень може бути підвищений до 9 тис. 205 фунтів. За словами Осборна, він узяв курс на цілковате усунення структурного дефіциту до 2016/17 року.
Генсек ООН: Без українців ми б не впоралися в Кот-д’Івуарі
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун уважає успіх миротворчої операції в Кот-д’Івуарі неможливим без участі в ній українських миротворців. Як зазначено в повідомленні на сайті організації, відповідну заяву Генсек ООН зробив, виступаючи на конференції в Джакарті (Індонезія). «Ми повинні були виступити на захист цивільного населення, відповідно до мандата Ради Безпеки. І ми так учинили. Але ми не змогли б впоратися з ситуацією без внеску однієї країни — України, що дала нам три бойові вертольоти в найтяжчий момент», — заявив Пан Гі Мун. Він зазначив, що демократичні перетворення в Кот-д’Івуарі почалися наприкінці 2010 року, коли незалежна виборча комісія оголосила, що під час вільних, справедливих, прозорих і демократичних виборів у країні переміг лідер опозиції, чинний президент Кот-д’Івуару Алассан Уаттару. Пан Гі Мун нагадав, що Лоран Гбагбо, який був на той час главою держави, відмовився визнати результати виборів і прислухатися до відповідних закликів міжнародного співтовариства й, використавши етнічну напруженість і найманців, влаштовував напади на патрулі ООН і давав вказівки щодо використання зброї проти цивільних осіб. За словами Генсека ООН, саме завдяки українським вертольотам і підтримці французьких сил вдалося нейтралізувати важке озброєння, що могло бути використано проти населення Кот-д’Івуару й миротворців ООН. Як відомо, у грудні 2011 року 38 українських миротворців зі складу 56-го окремого вертолітного загону Збройних сил місії ООН у Ліберії взяли участь у повітряному забезпеченні парламентських виборів у Кот-д’Івуарі.