На сумісництво — 15 днів!
Такий «вердикт» закладений у підписаному Президентом України Віктором Ющенком законі про особливості звільнення з посад осіб, які поєднують повноваження народного депутата з іншими видами діяльності. Як передає Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу глави держави, згідно з документом, у випадку, якщо призначена посадова особа протягом 15 календарних днів не складе повноваження народного депутата глава держави, уряд, або інший державний орган (залежно від того, хто відповідає за призначення цього чиновника) зобов’язані протягом 15 календарних днів ухвалити рішення про звільнення, і протягом трьох календарних днів проінформувати Верховну Раду про прийняте рішення. Раніше Президент підписав зміни до закону про статус народного депутата, які встановлюють, що депутат, якого призначено на посаду не сумісну з депутатським мандатом, допускається до виконання обов’язків на цій посаді не раніше за подачу заяви про складання депутатських повноважень.
У ресторанах заборонять палити?
Віце-прем’єр з гуманітарних питань Микола Томенко рекомендував головам облдержадміністрацій та органам місцевого самоврядування опрацювати питання щодо обмеження тютюнопаління в закладах громадського харчування. Про це, як передає «Українська правда», повідомила прес-служба віце-прем’єра. На думку Томенка, такий крок на місцевому рівні слід зробити «заради охорони права тих, хто не курить, жити в середовищі, вільному від тютюнового диму». «Сьогодні вирішення проблеми захисту інтересів громадян, які не палять, лежить передовсім у психологічній площині, оскільки курці не усвідомлюють, що вони порушують право на безпечне середовище тих, хто не палить», — зауважує Томенко. За його словами, через це жінки, діти чи інші люди, вільні від тютюнової залежності, перебуваючи в накуреному приміщенні, стають пасивними курцями, «а це серйозно шкодить їхньому здоров’ю». Тому, на думку Томенка, поки не прийнятий закон, що захищатиме права відвідувачів закладів громадського харчування, які не палять, «необхідно розпочати вирішувати цю проблему на місцевому рівні».
Що може студрада
Учора Міністерство освіти та Всеукраїнська студентська рада підписали угоду про взаємодію. У підписаному ними меморандумі визначені норми співпраці між сторонами. Зокрема, йдеться про те, що Міністерство не має права втручатися в справи студентської організації. Сторони також зобов’язуються вчасно інформувати одна одну про основні заходи, які можуть зачіпати інтереси студентів. Всеукраїнській студентській раді сьогодні виповнюється два місяці. Своїм народженням він зобов’язаний добровільному об’єднанню органів студентського самоврядування 215-ти вищих навчальних закладів країни. Рада не є громадською організацією, в неї статус дорадчого органу при Міністерстві освіти та науки України. Така структура була створена для того, щоб студентство на загальнодержавному рівні мало можливість представляти свої інтереси. Діяльність студради задумано організовувати так, щоб отримувати можливість впливати на прийняття рішень, пов’язаних з інтересами студентів, ще на рівні їх розробки. А потім — відстежувати виконання. Проте сьогодні говорити про наявність реальних важелів, здатних вплинути на рішення, що зачіпають інтереси студентів, ще зарано. Справжні повноваження Рада отримає тільки після прийняття Верховною Радою поправок і доповнень до Закону України «Про освіту». Зокрема, йдеться про введення до складу вчених рад вищих навчальних закладів студентів, де їм нададуть 10% від наявних місць і де вони на рівних братимуть участь у голосуванні при прийнятті рішень, що навіть стосуються вибору нового ректора. Подібна студентська організація функціонує в Польщі. Наприклад, студентський парламент Варшавського університету навіть має від свого ВНЗ непогану матеріальну підтримку — 250 тисяч злотих на рік. Діяльність польського студентського парламенту прописана в законі країни. Зараз Всеукраїнська студентська рада готує заміну студентських квитків різних вищих навчальних закладів на квитки єдиного європейського зразка. Поки що складаються списки, уточнюються дані, а новенькі квитки у вигляді пластикової картки діятимуть із 2006—2007 навчального року, повiдомляє Людмила РЯБОКОНЬ, «День».
Держдепартамент США непокоять українські реформи
Держдепартамент США висловив стурбованість станом української економіки, заявивши, що уряд за півроку діяльності не продемонстрував цілковитої відданості ключовим ринковим реформам. Заступник держсекретаря Деніел Фрід, який виступав на спеціальних слуханнях у підкомітеті з міжнародних вiдносин Конгресу США, піддав критиці окремі факти адміністративного втручання уряду в економіку, застерігши, що це може викликати інфляційні процеси. Водночас пан Фрід високо оцінив досягнення нової української влади в галузі прав людини, свободи слова та в системі судочинства, назвавши роботу уряду більш відкритою та прозорою, передає Бі-Бі-Сі.
Арешти тривають
12 арештів здійснено в Лондоні за добу, згідно з британським антитерористичним законодавством. Троє із затриманих — жінки, арештовані в середу ввечері в квартирі одного з будинків неподалік від станції метро Стоквелл. У Скотленд-Ярді кажуть, що ці арешти «пов’язані з тривалим розслідуванням 21 липня». Йдеться про невдалі спроби чотирьох зловмисників підірвати три поїзди лондонської підземки й автобус. Влада вважає, що арештовані жінки могли переховувати виконавців незреалізованого злочину. Британська транспортна поліція зберігає підвищений рівень готовності до випадків, хоча й наголошує, що жодної специфічної інформації не має.
Польща відкликає посла з Білорусі
Польща відкликає свого посла з Білорусі «до розв’язання ситуації». Польське МЗС звернулося до Эврокомісії з проханням вжити дієвих заходів для підтримки Варшави й захисту прав польської меншини в Білорусі. Учора у Варшаві біля будинку посольства Білорусі відбулася акція протесту проти затримання в Гродно представників Спілки поляків у Білорусі та польських журналістів. Лідер Спілки поляків Юзеф Пожецький і активісти Спілки Андрій Почобут і Мечислав Яскевич були піддані адміністративному арешту «за участь у несанкціонованому заході» та «за непокору вимогам працівників міліції»: 3 липня цього року, в День незалежності Бiлорусi, активісти Спілки поляків провели в містечку Щучин концерт польських фольклорних колективів.
Вирок «наступнику» Туркменбаші
У Туркменістані засуджено на 20 років одного з найвпливовіших політиків — колишнього керівника справами апарату президента Сапармурата Ніязова Реджепа Сапарова. Сапарова звинуватили в отриманні хабарів, привласненні майна, зберіганні зброї й інших правопорушеннях, передає «Радіо Свобода». На суді він визнав свою провину. На думку спостерігачів, Сапаров був одним із найбільш вірогідних наступників Ніязова на посаді глави держави.
Робот-Галатея
«Найлюдянішого» з усіх роботів продемонстрували японські вчені. Звати андроіда Репліє Q1, а на вигляд він як симпатична японська дівчина. Шкіру в неї замінює не твердий пластик, як в інших роботів, а еластичний силікон. Поки що вона вміє лише сидіти, але набір датчиків і мікромоторів дозволяють їй повертатися і реагувати на те, що відбувається майже так само, як це робить людина. Вона моргає очима, рухає руками і навіть удає, що дихає. Її творець, професор Хіросі Ісігуру з Університету Осаки, говорить, що коли-небудь роботи зможуть обвести нас навколо пальця і примусити повірити в те, що вони — люди. Раніше японський учений уже створив робота, який мав вигляд п’ятирічної японської дівчинки. Її голова рухалася в дев’яти напрямках, і вона могла жестикулювати руками. Під «шкірою» її лівої руки було встановлено чотири високочутливi дотиковi сенсори, завдяки яким вона по-різному реагувала на різні обставини.