Війна блоків чекає Україну під час парламентської кампанії
Учора ЗМІ були представлені результати соціологічного опитування, проведеного 14—24 квітня 2005 року Фондом «Демократичні ініціативи» та Київським міжнародним інститутом соціології. Згідно з даними опитування, фаворитом майбутніх парламентських виборів залишається «Наша Україна». Щоправда, лише за умови блокування президентської партії з іншими політичними силами. За словами наукового керівника Фонду «Демократичні ініціативи» Ірини Бекешкіної, такий блок (якби вибори відбулися найближчої неділі) може набрати від 27% до 29% голосів виборців. Водночас, опозиційне об’єднання на чолі з «Партією регіонів» має шанси отримати близько 20% електоральних симпатій. При цьому, якщо для «Нашої України» зберігається теоретична можливість нарощування політичних мускулів напередодні самих парламентських виборів, то для опозиції, за словами Ірини Бекешкіної, 20% — це максимальна межа їхніх можливостей, з урахуванням того, що до цього поки що віртуального блоку ввійдуть усі можливі союзники по опозиційному табору. Якщо ж кожна партія, що претендує на місця в парламенті, піде на вибори самостійно, то, за даними опитування, тривідсотковий бар’єр 2006 року зможуть подолати: Партія регіонів — 13,3%, Народний Союз «Наша Україна» — 10,8%, партія «Батьківщина» — 10,7%, партія «Наша Україна» (екс-ПРП) — 8,3%. Непогані шанси також має СПУ — 7,4%, а от лідер КПУ Петро Симоненко отримає ще одну можливість звинуватити тепер уже нову владу в тому, що у його політичної сили «вкрали» голоси, оскільки рейтинг комуністів і далі падає — всього 6,5% виборців готові проголосувати за них на сьогоднішній день. Багато експертів після виборів передбачали реанімацію ПСПУ — особливо після того, як лідеру цієї організації надали серйозну медійну підтримку і дозволили доступ до електорату.
А от для соціологів це стало сюрпризом: чи то повернення, чи то відродження з політичного небуття Наталі Вітренко, ПСПУ якої претендує на 4,2% голосів. Зберігає можливість самостійного входження до парламенту Народна партія Володимира Литвина, а також Соціал-демократична партія України (об’єднана). В результаті аналізу даних соціологічного опитування стає очевидним той факт, що жодна з політсил не зможе самостійно сформувати більшість у наступній каденції парламенту, тому майбутні вибори матимуть характер блокового протистояння, повідомляє Павло БУЛГАК.
Арешт Дядченка називають замовним
Нещодавно рішенням Мукачівського міськрайонного суду заарештовано екс-заступника голови Закарпатської облдержадміністрації, члена бюро обкому СДПУ(О) Віктора Дядченка. Проти нього відкрито кримінальну справу у зв’язку із фальсифікацією виборів в місті Мукачевому. За кілька днів до цього Дядченко був затриманий представниками правоохоронних органів. Саме затримання, за словами адвоката Віктора Дядченка, відбулося в дусі сталінських часів: на очах у малолітнього онука люди в масках і з автоматами в грубій формі наказали Дядченку вийти iз машини та спробували надягнули на нього наручники. У результаті онук отримав тяжкий психологічний стрес. У зв’язку із затриманням та арештом Віктора Дядченка Закарпатський обком СДПУ(О) виступив із заявами, в яких згадані події кваліфікуються як політичне переслідування, а також — як спроба відвернути увагу громадськості від провальних результатів власного господарювання. Об’єднані есдеки переконані, що «політичні опоненти Віктора Дядченка з числа нинішнього керівництва області поставили собі за мету морально знищити, принизити й дискредитувати його в очах громадськості», а його арешт є замовним та безпідставним з погляду законності.
Їхати? Не їхати. Їхати...
Президент України Віктор Ющенко з великою імовірністю 9 травня у Москві братиме участь у параді, присвяченому 60 річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні, заявив віце-прем’єр України Микола Томенко. Після завершення параду, за словами Томенка, В. Ющенко «одразу повернеться до Києва». «Ми всі наші народні урочистості, парад ветеранів проведемо разом із Президентом, як і обіцяли», — сказав М. Томенко. Віце-прем’єр повідомив, що ветеранські організації неодноразово зверталися до Президента та заявляли про свою готовність «скоректувати план заходів в Україні, щоб Президент був із керівниками інших країн на параді 9 травня в Москві». Раніше повідомлялося, що В. Ющенко побуває в Москві на неформальному саміті СНД 8 травня, а 9 травня проведе в Києві.
Росію закликали денонсувати пакт Молотова — Ріббентропа
Радник президента США з питань національної безпеки Стівен Хадлі закликав Росію денонсувати радянсько-німецький пакт 1939 року, відомий як пакт Молотова — Ріббентропа. На брифінгу у Вашингтоні він нагадав, що 1989 року Радянський Союз денонсував цей пакт. «Очевидно, було б доречним, щоб Росія, яка походить із Радянського Союзу, зробила б те саме», — сказав С. Хадлі. Тим часом президент РФ Володимир Путін в інтерв’ю словацьким ЗМІ в лютому цього року, кажучи про укладений 1939 рік пакт Молотова — Ріббентропа, який трактують як змову СРСР та Німеччини, що призвела до анексії Прибалтики, нагадав, що йому передували угоди 1938 року між лідерами Німеччини, Італії, Великої Британії та Франції, відомі як «мюнхенська змова».
Вибачення за колабораціонізм
Прем’єр-міністр Данії Андерс Фог Расмуссен приніс вибачення своєї країни за активний колабораціонізм її влади під час нацистської окупації в роки Другої світової війни. Глава уряду зробив це з нагоди 60-річчя визволення Данії союзницькими військами. За словами А. Ф. Расмуссена, «нагадування про негативні аспекти періоду окупації є частиною святкування» цієї річниці. Він зазначив, що «вибачення не можуть вплинути на хід історії, але вони можуть сприяти визнанню допущених у минулому помилок, дозволяючи сподіватися на те, що наступні покоління уникнуть подібних помилок».
Британія обрала палату громад
Учора у Великій Британії відбулися вибори до палати громад. Після 30-денної передвиборної кампанії всі експерти прогнозували третю поспіль перемогу лейбористів на чолі з прем’єр-міністром Тоні Блером. Таких результатів ця партія в британській історії ще ніколи не досягала. Опитування, надруковане в газеті «Таймс», обіцяло правлячій партії 38% голосів (40,7% 2001 року), а консерваторам — 32%. Інше опитування, проведене для газети «Індепендент», прогнозувало скромнішу перемогу: 36% проти 33%. Передвиборна кампанія була зосереджена на внутрішніх проблемах, Т. Блер закликав оцінювати підсумки його правління на підставі того, який стан справ у країні. Однак на популярності прем’єр- міністра негативно позначилося те, що під його керівництвом Велика Британія брала участь у війні в Іраку.