«Справа про легітимність майбутнього президента»
Учора Конституційний Суд почав розгляд справи, яку аналітики вже назвали «справою про легітимність майбутнього президента» — про конституційність Закону «Про особливості застосування Закону «Про вибори президента України» при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року». З поданням з даного питання до КС звернулися 46 народних депутатів, які просять визнати даний закон неконституційним. Своє клопотання народні депутати обгрунтовують тим, що оспорюваний закон порушує конституційні права і свободи виборців, істотно звужує ці права. Введення цим документом обмежень з використання відкріпних посвідчень, голосування за межами дільниць тощо істотно ускладнює, а в багатьох випадках практично унеможливлює реалізацію конституційного виборчого права для значної кількості громадян України, відзначається у поданні. Згідно з внесеними парламентом поправками до закону про вибори президента, число відкріпних посвідчень зменшується до 0,5% (раніше — 4%) від кількості виборців України. Голосування на дому дозволяється лише інвалідам 1-ої групи, нездатним пересуватися самостійно, за наявності відповідної заяви і документа, що підтверджують інвалідність. Президент підписав цей закон 18 грудня.
У чому сила, кандидате?
Прем’єр-міністр, який перебуває у відпустці, кандидат у президенти Віктор Янукович вважає, що на виборах 26 грудня переможе український народ. Про це він заявив журналістам після мітингу у Вінниці в ході своєї вчорашньої передвиборної поїздки до Вінниці та Житомира. «Сила не в грошах і не в силі, а сила в Богові і сила в правді, тому я думаю, що переможе правда», — відмітив він. Говорячи про своє ставлення до «помаранчевих», кандидат сказав, що «треба, щоб в нашій державі були всі кольори веселки — я про це мрію, щоб був мир і стабільність». При цьому В. Янукович охарактеризував організаторів «помаранчевих» акцій «як модель майбутньої влади, яку запропонував пан Ющенко і його команда — це модель беззаконня, порушення прав людини і вирішення питань силою». Відповідаючи на запитання відносно можливих поїздок його прихильників до Києва, В. Янукович у черговий раз сказав, що він цим процесом не керує, і це питання не до нього, а до «тих людей, які обурюються порушенням конституції, закону і прав людини». На мітингу у Вінниці були присутні близько 1 тис. чоловік — як прихильники В. Януковича, так і його опонента.
До НАТО — хоч завтра
В Україні розроблено проекти документів, які «юридично оформлюють шлях України до НАТО», зазначає керівник Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України Володимир Горбулін. Учора він зауважив, що зараз в Україні є документи, «якими визначено наш вибір». «Ці документи юридично оформлюють наш шлях до НАТО», — сказав він, уточнивши, що йдеться про концепції у формуванні та реалізації державної політики у сфері євроатлантичної інтеграції. «Сьогодні не виникає жодного сумніву в необхідності однозначного політичного рішення на всіх рівнях державної влади щодо євроатлантичної інтеграції, спрямованого на консолідацію суспільства для досягнення визначення стратегічної мети», — цитує слова В. Горбуліна Інтерфакс-Україна.
Путін — про правовий шлях
Росія стурбована спробами вирішення політичних проблем на пострадянському просторі неправовим способом, заявив президент Володимир Путін. «Найнебезпечніше — створення системи перманентних революцій, то рожевих, то якихось там блакитних. Жити треба звикнути згідно із законом, це найбільше мене непокоїть, а не за політичною доцільністю, яку визначають десь в іншому місці за той чи інший народ», — зазначив учора президент РФ.