В.Янукович: не сумнiваюсь у європейському виборі
Кандидат на посаду президента Віктор Янукович заявляє, що європейський вибір України є незаперечним. Учора на прес-конференції в Києві він висловив жаль, що його опоненти та майже вся західна преса подають ситуацію в такому світлі, що Україна вибирає між Європою та Росією. «Це абсолютно спотворює дійсність. Я як прем’єр-міністр та як кандидат на посаду президента ніколи не ставив під сумнів європейський вибір України», — заявив він. В. Янукович висловив думку, що «суперечка триває лише про те, в якій якості та на яких умовах Україна ввійде до великої Європи». «Я вважаю, що Україна, попри всі труднощі перехідного періоду, за своїм потенціалом і геополітичною роллю є світовою державою, і цей статус повинні поважати всі — і Європа, і Росія, й Америка. А нам пропонують стати в довгу чергу на вступ до Євросоюзу без будь-яких гарантій. А до цього задовольнятися таким самим статусом, як країни Північної Африки», — наголосив він. «Саме тому наші опоненти роблять ставку не на демократію, а на силовий спосіб захоплення влади. Вони сподіваються, посилаючись на нібито революційну ситуацію, репресивними діями зламати наш дух», — заявив В. Янукович. З його слів, такі дії «схожі на повзучий переворот більше, ніж на революцію». Кандидат на посаду президента також назвав принципи, якими «всі ми повинні керуватися для виходу з нинішньої ситуації». «Перше. З політичного погляду Україна залишається унітарною державою з єдиним правовим та інформаційним простором. На стику цивілізацій федералізм не працює, а іноді навіть небезпечний», — сказав він. Другим принципом В. Янукович назвав надання регіонам України максимально широкої економічної автономії, включаючи «певні права для захисту своїх економічних інтересів». «При цьому всі закони, що забезпечують широку економічну автономію регіонів, повинні приймати спільно і лише у Верховній Раді», — назвав В. Янукович третій принцип. Наступним принципом В. Янукович назвав невтручання у внутрішні справи України з якої-небудь сторони. «Вищеназвані принципи не належать особисто мені. Дуже схожі ідеї розробляв один із батьків-засновників держави В’ячеслав Чорновіл. Йому не судилося завершити справу свого життя. Отже, це повинні зробити ми, нова команда українських політиків, не пов’язаних з інтересами старої влади», — сказав В. Янукович.
Безпрецедентний «десант»
Місія ОБСЄ/БДІПЛ (Бюро з демократичних інститутів і прав людини) направляє в Україну понад тисячу спостерігачів на повторне голосування другого туру президентських виборів. Це найбільша місія організації, яку вона коли-небудь направляла на вибори, зазначає Інтерфакс-Україна. За словами керівника місії посла Герта-Генріха Аренса, поправки, внесені до українського виборчого законодавства після «некоректних виборів» 21 листопада, покликані зменшити кількість потенційних порушень. Для проведення виборів виборчим комісіям необхідна також, на думку Г. Аренса, повна підтримка керівництва держави. Важливу роль у висвітленні виборів повинні відігравати ЗМІ, надаючи українським виборцям доступ до об’єктивної інформації.
Генпрокуратура розбереться з фальшю
Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами Центральної виборчої комісії, яке призвело до явно неправильного підрахунку голосів і оголошення результатів виборів президента України. Карну справу порушено за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 158 Кримінального кодексу України, з посиланням на прес-службу Генпрокуратури повідомляє Інтерфакс-Україна. Досудове слідство у справі доручено головному слідчому управлінню Генпрокуратури.
Донецьк уже не за федерацію
Учора сесія Донецької обласної ради скасувала свою ухвалу від 28 листопада про проведення в області місцевого консультаційного референдуму з приводу федералізації. Це стало наслідком прийняття Верховною Радою закону про внесення змін до Конституції, який перерозподіляє повноваження органів державної влади, і передає для висновків до Конституційного Суду законопроект номер 3207-1, який значно розширює повноваження органів місцевого самоврядування, повідомляє Інтерфакс-Україна. За словами голови Донецької обласної ради Бориса Колесникова, таким чином, «процес переходить у правове поле». «Нам потрібна не декларація, а реальні зміни до Конституції, які захищають права абсолютно всіх адміністративно- територіальних суб’єктів України», — заявив Б. Колесников. Як повідомлялося, референдум «Про надання Донецькій області статусу самостійного суб’єкта федерації в рамках єдиної України» було заплановано на 9 січня.
Сергій Лавров: українці самі вирішать...
Голова МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Росія й Україна єдині в підході, згідно з яким український народ повинен обрати свого президента без зовнішнього втручання. «У нас єдина думка, що український народ повинен сам вирішити проблеми, які виникли, на основі Конституції та українських законів, без зовнішнього втручання, силових методів і підбурювання до силових методів», — заявив С. Лавров на прес-конференції за підсумками четвертого засідання комітету з питань стратегії російсько-польської співпраці за участі голови МЗС Польщі Влодзiмежа Цiмошевича вчора в Москві.
За Україну в ЄС — 70,42% опитаних
Дві третини (70,42%) учасників інтерактивного міжнародного опитування переконані в тому, що Україну треба прийняти до Європейського Союзу. Такі проміжні результати інтерактивного опитування, яке проводить інтернет-версія європейської незалежної бізнес-газети Eureporter. Відповісти на запитання видання можуть усі охочі. Опитування триває з 14 грудня, за перші три дні участь у інтерактивному дослідженні взяли майже 35 тисяч чоловік. Респондентам пропонують вибрати один із чотирьох варіантів відповідей на запитання, слід чи ні прийняти Туреччину й Україну до Європейського Союзу. На запитання про те, чи треба приймати Україну до ЄС, позитивно відповіли 70,42%. Вважають, що Україну не треба приймати до Євросоюзу 7,28% учасників. Водночас лише 12,61% респондентів вважають, що в ЄС слід дозволити вступити Туреччині. Противників прийому Туреччини до ЄС — 9,7% учасників опитування.
Молдова просить російських військових піти
МЗС Молдови виступило із заявою, в якій називає необгрунтованою та нелегітимною обмежену присутність російських військовослужбовців на території цієї республіки. Заява МЗС Молдови була поширена вчора у відповідь на коментар МЗС РФ, який у Кишиневі вважають «грубим втручанням у внутрішні справи країни». 6 грудня на Раді міністрів закордонних справ ОБСЄ в Софії міністр закордонних справ Молдови Андрій Стратан назвав присутність російських військ у Молдові «окупацією», а Молдову — її «жертвою». У відповідь на це МЗС РФ заявило, що вважають такий коментар «безвідповідальним і явно недружнім». Молдавська сторона у свою чергу висловила здивування щодо «прагнення МЗС РФ знайти моральне обгрунтування російської військової присутності в Молдові на підставі спільної радянської історії, близьких і довірчих відносин наших країн і народів», — повідомляє Інтерфакс.
Суд не скасував результати виборів до Думи
Верховний суд Росії відмовився задовольнити позов кількох політичних об’єднань, які вимагали скасувати результати виборів до Державної думи Росії, що відбулися в 2003 році. Судді не погодилися з аргументами представників Комуністичної партії, партії «Яблоко» та «Комитета-2008», які наполягали, що передвиборна кампанія відбувалася з порушеннями і підрахунок голосів був несправедливим. На виборах до російського парламенту переконливу перемогу отримала пропрезидентська партія «Единая Россия», п’ятивідсотковий бар’єр, необхідний для проходження до Думи, також подолали Ліберально-демократична партія, партія «Родина» та КПРФ. При цьому праві партії ліберального спрямування — «Союз правых сил» і «Яблоко» — до Держдуми не потрапили, повідомляє Бі-Бі-Сі.
В Афінах звільнені заручники
Зловмисники, які захопили автобус в Афінах, відпустили решту заручників, яких вони утримували близько 19 годин. Самі загарбники — двоє етнічних албанців — здалися владі. Раніше повідомлялося, що викрадачі вимагали 1 млн. євро та літак, щоб вилетіти, ймовірно, до Росії. У разі невиконання їхніх вимог до ранку вони загрожували підірвати автобус. Тим часом, як повідомила поліція, вибухівки викрадачі не мали. Автобус увесь час був у оточенні спецпідрозділу поліції з боротьби з тероризмом, проте, як зазначають спостерігачі, це могло бути кримінальною, а не політичною акцією. Принаймні про політичні вимоги загарбників нічого невідомо, повідомляє Бі-Бі-Сі.
«Спадкоємці» Арафата зареєструвалися
Центральна виборча комісія Палестини опублікувала вчора список кандидатів на посаду голови Палестинської національної адміністрації (ПНА), в якому залишилися сім прізвищ. Боротьбу за крісло голови ПНА продовжують офіційний кандидат руху ФАТХ, голова виконкому Організації визволення Палестини Махмуд Аббас, Бассам Салхi та Тайсир Халед, які балотуються, відповідно, від Народної партії Палестини та Демократичного фронту визволення Палестини, а також четвірка незалежних кандидатів — Мустафа Баргуті, Абд Аль-Карім Сухбаїр, Абд Аль-Халім Аль- Ашкар і Саїд Бараке, повідомляє РІА «Новости».
Пес Буша знявся в кіно
Головний пес США — скотч-тер’єр Джорджа Буша на кличку Барні — разом з президентом готується до вступу на новий строк. Пес уже знявся в новому різдвяному ролику. Таке відео Білий дім випускає щороку. Минулого року Барні було доручено завдання державної важливості — прикрасити будівлю американської адміністрації до Різдва. Тепер, за сценарієм, у собаки нова місія. Цього року Буш подарував своїй дружині Лорі на день народження цуценя на кличку Міс Бізлі. Барні має піклуватися про маля і стежити, щоб її не кривдив кіт Віллі — ще один домашній улюбленець президентської пари.