Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

24 лютого, 2012 - 00:00

У Католицькому університеті вивчатимуть дії УПА

Про це «День» повідомила прес-служба Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького». Курс «Особливості повстанської війни. Дії УПА в 1942-1949 роках» студентам Українського Католицького Університету читатиме директор музею Руслан Забілий, який вважає, що лекції зацікавлять студентів, позаяк «тактику УПА вивчають навіть в американській армії». Мета спецкурсу — спростувати міфи, ідеологічні нашарування та спонукати до дискусії в академічному середовищі. Лекції триватимуть один семестр, впродовж якого Р. Забілий розповідатиме про характер і сутність повстанської війни як явища, фактори впливу на стратегію і тактику УПА, форми, види і способи ведення бойових дій УПА, бої повстанців на «три фронти», перехід повстанською армією німецько-радянського фронту 1944 року, особливості боротьби в умовах радянської окупації на Закерзонні та на завершальному етапі війни УПА тощо. До курсу також увійдуть практичні заняття, головне завдання яких — заохотити студентів працювати із джерелами, зіставляти й аналізувати їх. Для візуалізації матеріалу Р. Забілий використовуватиме копії документів, світлин, картосхем, мультимедійні презентації та документальне кіно. Частину курсу студенти прослухають в Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького», розміщеному в колишній в’язниці НКВС і гестапо, повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів.

Хто краще співає і танцює?

Із 24 до 27 лютого в приміщенні Будинку вчених і Центру культури та мистецтв МВС України відбудеться ІІІ Міжнародний конкурс PREMIER-2012 (вокал/хореографія). Так, конкурс академічного й народного співу (солісти , ансамблі, хори) відбуватиметься в Великому та Білому залах Будинку вчених 25 і 26 лютого, хореографія й естрадний спів (солісти, ансамблі) — у Концертному залі Центру культури та мистецтв МВС України 26 лютого. Свою майстерність продемонструють молоді музиканти в п’ятьох вікових категоріях: А — до 8 років, В — 9 — 11 років, С — 12 — 14 років, D — 15 — 18 років, E — 19 — 25 років. Окремо виділено категорію F (академічний спів): 19 — 32 роки для професійних виконавців, які змагаються у двох турах з обов’язковою конкурсною програмою. Церемонія закриття, нагородження переможців і концерт лауреатів відбудеться 26 лютого в залі Центру культури та мистецтв МВС України. Цьогоріч заявки на конкурс подали понад 600 учасників з України, Росії, Білорусі, Китаю, Туркменістану, Молдови й Італії. Захід проводить благодійний фонд «ВІВАТ АРТ» за сприяння Міністерства культури та Головного управління культури Київради (КМДА). Суддівську команду в номінації «Вокал» очолює доцент Національної музичної академії України, лауреат Шевченківської премії Валерій Буймістер. А головою журі в номінації «Хореографія» є народний артист України, лауреат міжнародних конкурсів артистів балету Сергій Бондур, повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.

Греція ухвалює закон про реструктуризацію боргів

Профільний комітет парламенту Греції схвалив законопроект про обмін грецьких облігацій приватними інвесторами. Це дасть змогу скоротить борг країни на 107 млрд євро. Головне голосування в парламенті за цим проектом відбудеться в четвер, після чого Афіни зможуть отримати другий транш фінансової допомоги ЄС. Маніфестантів цього дощовитого вечора на площі Синтагма в центрі грецької столиці було менше, ніж попередніми днями. Проте профспілки миритися з тим, що відбувається, наміру не мають. З погляду рейтингових агенцій, такий обмін грецьких облігацій — це технічний дефолт. Напередодні агентство Fitch знизило кредитний рейтинг Греції до переддефолтного рівня «С», і експерти твердять, що це ще не межа. План фінансової допомоги Греції Єврогрупа погоджувала в ніч на 21 лютого. Афіни отримають від єврозони кредит на 130 млрд. Приватні кредитори також погодилися списати 53,5% грецьких боргів за облігаціями. Натомість Афіни повинні заощадити 3,3 млрд євро.

Туск: Україна явно регресує на шляху євроінтеграції

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив про виразний регрес України на шляху до Європи. Він зазначив це, підбиваючи підсумки перших ста днів свого уряду і говорячи про підсумки своєї розмови з міністрами у середу, передає «Радіо Свобода». «Одним із підсумків сьогоднішньої зустрічі, обґрунтованим підсумком, але сумним, є той факт, що Україна втратила темп на шляху євроінтеграції, — заявив польський прем’єр. — Це пов’язано з внутрішніми подіями в Україні, з певними стандартами, зокрема з тим, що Україна не пристосовується до сподівань щодо неї, викликаних Угодою про асоціацію з ЄС». Він навів також думки деяких міністрів його уряду щодо процесу євроінтеграції України. «Є таке відчуття, що цей процес завмер», — сказав Туск. «Під час головування Польщі в ЄС усі мали багато енергії, здавалося, що й у Києві цієї проєвропейської енергії було значно більше. Натомість тепер ми можемо говорити про виразний регрес, якщо йдеться про наближення України до Європи», — заявив він. Доповнюючи Туска, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський розповів про важливе політичне рішення польського уряду: Варшава працює над багаторічним планом допомоги країнам Східного партнерства, до якого, зокрема, належить і Україна. Туск, говорячи про зовнішню політику Польщі, зазначив, що за час головування в Євросоюзі Варшава стала авторитетом для ЄС у питанні східної політики Євросоюзу. Польща, заявив її прем’єр, стала країною, яка готує так звані «східні проекти» всього ЄС, і її точка зору на східноєвропейські проблеми часто стає точкою зору всього Євросоюзу. Однак не всі польські плани щодо країн Східної Європи вдається реалізувати, визнав Туск.

Очільник МВС Естонії звинуватив Росію в «підривній діяльності»

Приводом для цього стало затримання працівника Поліції безпеки, якого в Таллінні підозрюють у шпигунстві. Інтерес «ворожих спецслужб» до Естонії після приєднання до Євросоюзу і НАТО постійно зростає, — повідомив міністр внутрішніх справ країни Кен-Марті Вахер. На його думку, тепер естонська влада має справу з (цитата) «черговим прикладом підривної діяльності з боку Росії, від якої не захищені й великі світові держави». Приводом для цієї заяви слугувало затримання в аеропорту Таллінна працівника Поліції безпеки, у віданні якої — захист державних інтересів. Олексія Дрессена узяли під варту, коли його дружина Вікторія була вже в літаку. Дружина підозрюваного мала намір відлетіти до Москви. Служби безпеки стверджують, що вона мала при собі носій інформації з таємними відомостями. За версією слідства, Дрессен використовував дружину як кур’єра. Голова поліції безпеки Естонії Райво Аега стверджує, що діями затриманого керував відділ контррозвідки ФСБ, звідки Олексій Дрессен отримував вказівки. Це не перший шпигунський скандал в Естонії. У 2008 році там заарештували високопосадового чиновника міністерства оборони Хермана Сімма. За даними слідства, він понад 10 років передавав таємні відомості російським спецслужбам. Сімма засудили на 12 з гаком років ув’язнення.

ЄС погрожує скоротити допомогу Угорщині, якщо вона не зменшить дефіцит

Знов ускладнилися відносини між Брюсселем і Будапештом. На початку року причиною цього була нова конституція Угорщини, а тепер Єврокомісія не задоволена надмірним дефіцитом її бюджету. Якщо Угорщина не скоротить його нижче від 3 відсотків ВВП цього року, то з 2013 року заморозять надання їй півмільярда євро з Фонду солідарності. «Це сьогоднішнє рішення слід розглядати як рекомендацію виправити відхилення, а не як покарання, — зазначив комісар ЄС з економіки Оллі Рен. — Це справедливий і пропорційний захід превентивного характеру». А Будапешт розцінив цей захід як необґрунтований і несправедливий. Він зазначив, що темпи зростання в Угорщині перевищують середні по Євросоюзу, а борг скорочується. Але, за прогнозом Єврокомісії, до 2013 року її державні витрати будуть на 3,25 відсотка вищими, ніж доходи. Тому Угорщину можуть частково позбавити тієї допомоги, яку ЄС надає своїм найбіднішим країнам для заохочення ощадливого ставлення до бюджету.

Газета: