Росія та Грузія перервали переговори про Південну Осетію
Росія та Грузія перервали організовані за посередництва Заходу переговори про врегулювання конфлікту навколо бунтівної Південної Осетії, повідомив журналістам у середу посланник Європейського Союзу в Грузії П’єр Морель. Завданням організованої Євросоюзом, США, ООН та ОБСЄ неформальної зустрічі в Женеві було обговорення виконання Москвою мирної угоди та допомога біженцям. Зі слів Мореля, сторони перервали переговори через «процедурні проблеми», але діалог може бути поновлено 19 листопада. П’ятиденна війна між Росією та Грузією розгорілася після спроби Тбілісі в серпні силою повернути під контроль Південну Осетію. Російська армія допомогла сепаратистам і пішла вглиб грузинської території, зруйнувавши її військову інфраструктуру. Це викликало засудження з боку США та деяких країн ЄС. Захід докоряв Росії в непропорційній відповіді на дії Грузії та неодноразово вимагав, щоб Москва вивела війська. Росія вивела свої сили із «зони безпеки» за межами Південної Осетії та Абхазії, заздалегідь визнавши їх суверенітет. Виведення військ передбачено угодою про припинення вогню, укладеною за посередництва головуючої в ЄС Франції. Однак Тбілісі звинувачує Москву в тому, що вона не виконала зобов’язання повністю, оскільки зберігає військову присутність у Південній Осетії та Абхазії — чию незалежність від Грузії слідом за Росією визнала тільки Нікарагуа.
Генсек ООН — за прийняття масштабних міжнародних дій
Глобальна криза, з якою зіткнулося людство в трьох найважливіших сферах — продовольства, енергетики та фінансів — не є короткочасним явищем, а тому вимагає прийняття масштабних міжнародних дій, вважає Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. Про це говориться в поширеній у штаб-квартирі ООН заяві Генсека з нагоди Всесвітнього дня продовольства, який відзначається 16 жовтня. «Цього року Всесвітній день продовольства припав на період кризи. Глобальні фінансові потрясіння поглибили занепокоєння у зв’язку із зростанням цін на продовольство та пальне, внаслідок чого ще 75 мільйонів людей потрапивши в прірву голоду та злиднів... Ці надто серйозні проблеми, з якими стикається все людство — розв’язання проблеми зміни клімату та реагування на глобальну продовольчу й енергетичну кризу, — взаємопов’язані і носять глобальний характер. Тому вони вимагають вживання кардинальних заходів. Ці кризи не є короткочасними, тому вимагають постійної уваги з боку урядів, донорів, міжнародних і регіональних організацій, громадянського суспільства та приватного сектора в майбутньому», — зазначається в заяві. Таке різке і драматичне збільшення кількості голодуючих та бідних Пан Гі Мун називав «величезною за своїми масштабами людською трагедією», яка незабаром може виявитися ще більш страшною.
Війна за храм
Таїланд та Камбоджа претендують на руїни старовинного 900-річного храму та прилеглу до нього земельну ділянку, які знаходяться на кордоні між державами. Країни перейшли до активних бойових дій. Внаслідок інтенсивної перестрілки на кордоні обох країн в середу загинуло два камбоджійських солдата, ще двоє отримали поранення. З таїландської сторони п’ятеро людей отримали поранення. Зі слів очевидця — фотокореспондента британського агентства Рейтер, перестрілка велася зі стрілецької зброї та гранатометів у прикордонному районі неподалік від побудованого 900 років тому індуїстського храму Преах Віхеар. Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав Камбоджу й Таїланд припинити бойові дії на кордоні та вирішувати територіальну суперечку шляхом переговорів. У липні цього року між сторонами розгорілася суперечка про приналежність храму Преах Віхеар після того, як 7 липня ЮНЕСКО проголосила його об’єктом Всесвітньої культурної спадщини як камбоджійського об’єкту. Конституційний суд Таїланду, який також претендує на цей комплекс, визнав таке рішення незаконним.