Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / Панорама дня

18 вересня, 2009 - 00:00

Більше знати про Францію

У дев’яти містах України проходять дні громадських організацій «Альянс Франсез». Про це повідомив на прес-конференції посол Франції в Україні Жак Фор. Дні «Альянс Франсез» проводяться з метою ознайомлення українців зі сферами і напрямами діяльності Альянсів в Україні. У рамках днів проведуть безкоштовні уроки французької мови для початківців, конкурси, відкриють виставку про Париж, яку представить галерея «Пліссон», та продемонструють фільм «Саган» (про відому письменницю і драматурга Франсуазу Саган, яку називали майстром психологічної літератури).

На сьогодні в нашій країні дев’ять організацій виконали умови паризького «Альянс Франсез», зокрема, демократичність функціонування, отримали офіційне визнання як «Альянс Франсез», повідомляє УНІАН. Окрім курсів французької мови та культурних заходів, ці громадські організації надають підтримку у викладанні мови (післядипломна підготовка викладачів французької мови, надання учбових матеріалів), інформують про сучасну Францію, зокрема, про можливості отримання освіти у цій країні.

Дні «Альянс Франсез» пройдуть у Дніпропетровську, Запоріжжі, Одесі, Сімферополі, Севастополі, Луганську, Харкові, Львові, Рівному. Акція завершиться 26 вересня. До речі, у Києві «Дні Альянсів» не проводитимуться, оскільки в нашій столиці функціонує Французький культурний центр. Нагадаємо, заснований у Парижі в 1883 році «Альянс Франсез» є неприбутковою організацією, завдання якої полягає у поширенні французької мови та культури у світі. На сьогодні у світі існує 1040 «Альянс Франсез», створених за прикладом паризького.

У сад до Михайла Коцюбинського

Учора виповнилося 145 років від дня народження Михайла Коцюбинського. На його малій батьківщині — у Вінниці, в будинку, де народився й жив письменник, а нині знаходиться музей, готуються до річниці. «Ми підтримуємо квітучий сад, дехто зауважує, що він «не євро», не по сучасному зроблений, але він такий, який любив і плекав Коцюбинський», — розповідає Людмила Любацька, головний зберігач фондів музею. По дорозі показує грушу й яблуню, які садив ще дід письменника. В центрі садиби — липа, якій понад 300 років. Під нею грався майбутній автор «Тіней забутих предків». Далі — перший паросток агави, яку Коцюбинський привіз у Вінницю з італійського острова Капрі, й деревця з Криму.

Як дарунок від сучасників у сад Коцюбинського, ніби до нього на гостини, в день народження письменника збираються його шанувальники. А приймає гостей директор музею Федір Панчук. «Тут біля хатки зберуться письменники, будуть виступати дитячі колективи, народні майстри, художники розгорнуть виставку. Коцюбинський саме тут народився, тут, у його саду, тепліше, рідніше, ніж біля пам’ятника на площі, тому його свято вирішили проводити саме в садибі», — сказав Федір Панчук, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА, Вінниця.

Міносвіти перенесло зовнішнє оцінювання з весни на літо

Зовнішнє незалежне оцінювання 2010 року розпочнеться 14 червня тестуванням з української мови і літератури, а закінчиться 5 липня тестом з географії, про це йдеться в наказі Міністерства освіти і науки, повідомляє УНІАН. Реєстрація охочих стати студентами розпочнеться вже 15 грудня цього року і завершиться 2 квітня 2010. Як і торік, тестування пройдуть з тих самих 8 загальноосвітніх предметів, серед яких кожен учасник зможе обирати до п’яти. Українська мова і література стане предметом тестування 14, 15 та 16 червня, іноземна мова — 18 червня, математику майбутні абітурієнти складатимуть 21-го та 22-го числа, а історію України — 24-го. Наступного дня відбудеться тестування з фізики, 29 червня випускники оцінюватимуть свої знання з хімії. Нарешті, 1-го та 5-го липня відбудуться завершальні тестування — з біології та географії. В інформцентрі відзначають, що обов’язкове для усіх абітурієнтів тестування з української мови та літератури проходитиме протягом трьох днів, а не одного, як це було у 2008 — 2009 рр. Водночас для проведення тестування з іноземної мови Українському центру оцінювання якості освіти відведено лише один день, а не два, як це було цьогоріч. Раніше Міносвіти своїм наказом визначило й інші відмінності зовнішнього оцінювання 2010 року від попередніх років. Зокрема, сесія ЗНО пройде по завершенні державної підсумкової атестації, тобто результати тестування жодним чином не впливатимуть на оцінки в атестаті випускників. Також відтепер для абітурієнтів стає обов’язковим проходження двох тестувань — з української мови та літератури (для всіх) та з математики або історії України (на вибір, залежно від профілю обраної спеціальності). Як повідомлялося, 2009 року сесія незалежного тестування тривала в період з 6 травня до 5 червня, участь у ній взяли понад 430 тис. учасників, які разом склали 1 млн.121 тис.153 тести.

США зачекають із ПРО в Чехії

Білий дім вирішив відкласти розміщення системи протиракетної оборони в Польщі та Чехії, задумане ще адміністрацією екс-президента США Джорджа Буша. Про це вчора повідомила газета Wall Street Journal з посиланням на представників американського уряду. Газета пише, що США вирішили зачекати з розміщенням, оскільки «впевнені, що Іран не так значно просунувся в створенні міжконтинентальних ракет, як очікувалося, і загроза Сполученим Штатам і європейським столицям не настільки велика». У свою чергу чеські ЗМІ пишуть, що президент США Барак Обама вже повідомив прем’єр-міністру Чехії про те, що поки що не створюватиме протиракетний щит у Чехії. За інформацією AP, міністр оборони США Роберт Гейтс, як очікується, висловиться з цього приводу пізніше.

Бельгійський молочний протест

Бельгійські фермери вилили в полі 3 млн. літрів молока — це денна продукція всіх молочних ферм країни. Таким чином фермери протестують проти лібералізації закупівельних цін на їх продукцію. Акція протесту почалася ще минулої п’ятниці: фермери відмовилися постачати молоко в магазини, а в деяких регіонах безкоштовно роздавали його на вулицях. Бельгійських фермерів підтримали й колеги з інших країн. За останній рік закупівельні ціни на багато які види сільгосппродукції різко впали, і передусім це торкнулося молочних господарств. Для багатьох приватних господарств падіння цін, яке триває, може обернутися розоренням і припиненням сімейної традиції. Вже зараз фермери заявляють, що працюють собі в збиток. Європейські фермери чекають конкретної відповіді від Єврокомісії. Учора глава сільськогосподарської комісії ЄС Маріанн Фішер Боель подав на розгляд парламенту в Страсбурзі нові пропозиції та плани, які будуть спрямовані на те, щоб допомогти утриматися на плаву європейським фермерам і подолати молочну кризу.

Лукашенко та Грібаускайте за політичне зближення

Президент Білорусі Олександр Лукашенко підтвердив готовність країни розбудовувати діалог із Заходом «у інтересах білоруського народу й не на шкоду своїм сусідам». Під час свого візиту до Вільнюса й зустрічі з литовським президентом Далей Грібаускайте він закликав Євросоюз спокійно розвивати діалог із Мінськом, зазначивши: «Ми не збираємося в цьому плані надмірно метушитися». Лукашенко сказав, що серед «великої кількості практичних завдань, що накопичилися в період «застою» у відносинах Білорусі й ЄС», поновлення участі країни в Узагальненій системі торгових преференцій Євросоюзу та зниження для білорусів вартості шенгенських віз. Крім того, Лукашенко наголосив, що Мінськ готовий бути сполучним мостом між Сходом і Заходом. «Наші політична, економічна позиції узгоджені з країнами Європейського Союзу, і тому те, що ми говоримо, є голосом європейської спільноти», — зазначила президент Литви. Грібаускайте висловила сподівання на поглиблення економічних відносин і на те, що «крок за кроком ми будемо просуватися до політичного зближення». Втім, президент Білорусі попередив: «Ми ні перед ким прогинатися не будемо». «Ми розумні люди й уміємо слухати. Але жоден тиск для нас неприйнятний», — заявив Лукашенко у Вільнюсі, виступаючи на білорусько-литовському економічному форумі.

Газета: